בית המשפט המחוזי, היום

מסתמן: שלב ההוכחות במשפט נתניהו לא יחל לפני הבחירות

השופטים: התאריך ייקבע לאחר החלטה בטענות נתניהו על אישור היועמ"ש לחקירה • התובעת: שוקלים להקדים עדים בתיק 1000 לפני עדים בתיק 4000 • עוה"ד בן-צור: אין אישור כתוב של היועמ"ש לחקור את תיק 1000 • רה"מ כפר באישומים ויצא מהאולם, בני הזוג אלוביץ' וארנון מוזס אישרו את התשובה לאישומים שהגישו בשמם
כתבי כאן חדשות
08 בפברואר 2021
07:57
עודכן ב 17:08

משפט נתניהו: הרכב השופטים במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסמו את החלטתם בעקבות הדיון היום (שני) ולא קבעו מועד לפתיחת שלב ההוכחות. עם זאת הם קבעו כי הוא ייפתח רק אחרי שיוכרע בסוגיית האישורים שנתן היועמ"ש לחקירת נתניהו. כך שמסתמן ששלב ההוכחות לא יוכל להיפתח לפני הבחירות בחודש הבא. 

עורך דינו של ראש הממשלה, בועז בן צור, ביקשו בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים לדחות את שלב ההוכחות בדיון בשלושה-ארבעה חודשים – לתקופה שאחרי הבחירות. חלק מהטענות שהעלו הסנגורים של נתניהו ובני הזוג אלוביץ' היו שלא קיבלו חומרים שדרושים להם.

עורכת הדין יהודית תירוש מצוות התביעה השיבה: "הדרמה שמציגים הסנגורים אינה במקומה. בתוך שלושה שבועות התביעה יכולה להעביר להגנה את רשימת המוצגים הקשורים לקבוצת העדים הראשונה". הדיון הסתיים ללא החלטות.

משפט נתניהו מתחדש | משדר מיוחד

בתחילת הדיון נתניהו כפר באישומים נגדו ואישר את התשובה שהוגשה בשמו מטעם עורכי דינו. גם בני הזוג אלוביץ' וארנון מוזס אישרו את התשובה שהוגשה בשמם. לאחר הכפירה באישומים נתניהו קיבל פתק מעורכת דין מצוות ההגנה שלו - ויצא מהאולם. 

התובעת במשפט, המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי, אמרה בדיון שייתכנו שינויים בסדר העדים, ושהם שוקלים להקדים חלק מהעדים בתיק 1000, לפני העדים בתיק 4000 - זאת בשונה מההחלטה להתחיל את המשפט מתיק וואלה-בזק.  

עורך דינו של רה"מ: אין אישור מהיועמ"ש לחקור את תיק 1000

עורך דינו של ראש הממשלה, בועז בן צור, טען בדיון שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא נתן אישור בכתב לחקור את תיק 1000. "אנחנו טוענים שצריך אישור של היועץ המשפטי לממשלה כדי לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה", הוא הוסיף. 

עוד ציין עורך הדין בן צור: "היה מתחייב שנקבל מסמך קצר מהיועץ שייכתב בו 'אני מאשר לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בחשד כזה או אחר'. אבל אין מסמך כזה. זה מינימום שבמינימום. זו הדרישה הבסיסית". השופט משה בר-עם השיב: "אין מחלוקת שלא ניתן אישור קונקרטי. אבל יש מזכר חתום על ידי היועץ". 

"הבעיה היא התשתית העלובה, הפגומה לפתיחה בחקירה", המשיך בן צור. "אי אפשר להמשיך ולומר 'בשיחות בעל פה אמרו לי כך או כך'. המשטרה והרשות לניירות ערך פעלו באופן פרטיזני". על תיק 4000 אמר עורך הדין: "האישור שניתן לרשות לניירות ערך לחקור בתיק בזק-יס ניתן ללא אישור לחקור דברים אחרים". ראש ההרכב, השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, האיצה בו: "אדוני מדבר ומדבר, תתקדם". 

התובעת ליאת בן ארי השיבה לטענותיו של בן צור ואמרה: "אין דרישה להסכמה בכתב לפתיחה בחקירה. הדברים נרשמו בתוך פרוטוקולים של ישיבות פנימיות. לא אמרנו מעולם שיש אישור כדרישתם של באי כוחו של נתניהו. גם אם השורה היא לא מספיק ברורה, אפשר להבין מהתרשומות שניתן אישור כזה". עוד היא הוסיפה: "הייתי שמחה אם היה אישור מסודר שהייתי יכולה להציג היום, אבל צריך להתייחס למהות שעולה גם מהפרוטוקולים, ולא רק מהמזכר".  

מחסומים נפרסו הבוקר ברחובות הסמוכים לבית המשפט והמשטרה נערכה באזור  בכוחות מתוגברים. המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי נכנסה לאולם בליווי מאבטחים. עשרות בני אדם שהפגינו נגד ראש הממשלה סמוך למעונו בירושלים, עברו למחות סמוך לאולם. בד בבד, אחרי שנתניהו קרא לתומכיו שלא להגיע למשפט, מפגינים בודדים הגיעו למקום.

זו הפעם השנייה בלבד בה נכח נתניהו בבית המשפט מאז החל משפטו. הדיון היום התחלק לשניים, תחילה נדרשו הנאשמים לאשר את התשובה שכבר נמסרה בכתב לשופטים. בחלק הזה הנאשמים היו צריכים להיות נוכחים ומדובר בהליך פורמלי קצר.

השלב השני של הדיון התמקד בשתי בקשות של נתניהו, האחת היא לקבל את האישורים של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפתיחת החקירות נגדו. השנייה - סוגיית נספח א' לכתב האישום, ובו פירוט של כל הפניות של נתניהו ומי מטעמו להתערבות בסיקור באתר וואלה. בחלק הזה של הדיון הנאשמים לא היו חייבים להיות נוכחים.

בשל אילוצי הקורונה, בית המשפט נערך בצורה מיוחדת לדיון המתוקשר. הדיון התקיים באולם החדש של בית המשפט המחוזי, שהוא למעשה מספר אולמות שאוחדו כדי להגדיל את התפוסה. מספר הנציגים של כל נאשם הוגבל, ואילו העיתונאים ישבו בחדר אחר, כשהמתרחש באולם הועבר להם בטלויזיה במעגל סגור.