על סף פיצוץ: מי יכול לעצור את קריסתה של לבנון?

על סף פיצוץ: מי יכול לעצור את קריסת לבנון?
הצבא הלבנוני, מדינות המערב או סיוע מאיראן? המצב במדינה הולך ומידרדר, והאזרחים מקווים למישהו שיוציא אותם מהבוץ. וגם: איך הכאוס בארץ הארזים יכול להשפיע על ישראל?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביירות מחאה
צילום: צילום: רויטרס

אם אבחר שתי תמונות מהשבוע האחרון מלבנון, ויש הרבה יותר, הן יהיו קשורות לצבא לבנון. האחת, צבא לבנון עושה פרסומת לאטרקציה חדשה שהוא מציע לאזרחים ותיירים – טיול במסוק צבאי מעל שמי לבנון תמורת 150 דולרים. התמונה השנייה היא מהעיר טריפולי הסונית בדרום לבנון, שם חמושים ומפרי סדר שזעמו על המצב הכלכלי התעמתו עם כוחות הצבא שנסוגו עם המשוריינים שלהם לאחור תוך כדי שהם יורים באוויר.

פרסומת צבא לבנון - טיול במסוק צבאי עבור 150 דולר

כבר נשפך הרבה מלל על הקרבות בתחנות הדלק על בנזין וסולר, הקטטות בסופרים על מוצרי המזון, הלירה הלבנונית שלא שווה כמעט כלום, המחסור בדולרים ובתרופות והחוב הלאומי שרק הולך וגדל וגם על תחלואיה של הכלכלה הלבנונית, על השלטון המושחת ועל מה לא, אבל שתי התמונות האלה מייצגות בעיני את המדרון החלקלק של ארץ הארזים בימים אלה שעוסק בשני תהליכים:

1. הקריסה הכלכלית היא כמו כדור שלג שכרגע לא נראה אפשרי לעצור.

2. יותר ויותר סימנים של היעדר שליטה ברחובות מצד השלטון המרכזי. 

חמושים מתעמתים עם כוחות הצבא בעיר טריפולי

"זה על סף פיצוץ, אבל אף אחד לא יודע מתי", אמר לי אזרח לבנוני בימים האחרונים ונראה שזה משקף היטב את הלך הרוח ברחוב הלבנוני. התסכול והזעם אדירים ומופנים לכל עבר. למרות הכל יש שתי מילים שגם ב-2021 מפחידות את הלבנונים - "מלחמת אזרחים". הם כבר היו שם פעמיים ובפעם הקודמת זה נמשך 15 שנה. 15 שנה עקובות מדם שהסתיימו באותו הסכם טאיף שחילק את העוגה השלטונית באופן כזה שימנע את המלחמה הבאה. יותר משלושים שנה זה החזיק ובלבנון יש מי שאומרים שבדיעבד אותו הסכם הביא את כל הצרות. אבל כרגע זה פחות משנה, כי מה שמשנה כעת הוא מי יכול לבלום את ההידרדרות הזאת, אם בכלל.  

הזכרנו את הצבא, הצבא בלבנון הוא סמל לאומי לבנוני חוצה עדות, למרות ההשפעה של חיזבאללה עליו. מפקד הצבא הוא נוצרי מארוני והמוסד הצבאי נסמך על סיוע אמריקני ומערבי. בעת האחרונה אותות המצוקה שהוא משדר מתרבים ומדאיגים. "אם המוסד הצבאי יקרוס, כל המדינה תהיה פרוצה מבחינה ביטחונית", הזהיר מפקד צבא לבנון, ג'וזף עון, בוועידה בינלאומית, במה שנראה כתמרור האזהרה החמור שהוצב עד כה על האנרכיה שעלולה להשתולל מעבר לגבול, אם המוסד הצבאי יקרוס.

הזכרנו את המערב וארצות הברית וגם להם יש פה תפקיד מכריע. כרגע לא נראה שמישהו מוכן לשים כסף שיסייע ללבנון לקום מהקרשים. הסיבה היא שאין באופק ממשלה שמניחה את הדעת, ממשלת טכנוקרטים שתיקח את הכוח מהפוליטיקאים של הגוורדיה הישנה. כך אנחנו נותרים עם ממשלת מעבר שהתפטרה לפני שמונה חודשים אחרי האסון בנמל ביירות שלא באמת מתפקדת. גם מעורבות היתר של חיזבאללה, המוקצה מחמת המיאוס במערב לא מסייעת מן הסתם. התחושה של המערב, מדינות אירופה ובראשן צרפת וארצות הברית שהכסף שלהן לא יגיע למקומות הנכונים במתכונת הנוכחית, כלומר אל הציבור.

אגב זאת לא רק התחושה שלהן, אלא גם של מדינות ערב ובעיקר המדינות המפרציות שבעבר שמו הון עתק על לבנון, בעיקר אחרי מלחמת האזרחים הארוכה, אך בשנים האחרונות לאור ההתחזקות של חיזבאללה, הפרוקסי של איראן, החליטו לסגור את הברז.

איך זה ישפיע עלינו? כבר ראינו בחזית העזתית כיצד מצב כלכלי קשה מוביל בנקודה מסוימת ישירות להסלמה עם ישראל והופך מגורם מרסן - לגורם מתדלק

ויש עוד אופציה, אם לא סיוע מהמערב אז מהמזרח. שמענו לדוגמה בימים האחרונים את מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, מציע פעמיים וליתר דיוק מציב אולטימטום לממשלה, שהוא יביא דלק מאיראן, אם הממשלה החדשה לא תצליח לספק דלק כשברקע תורי הענק והפסקות החשמל. אפשר לומר בביטחון שגם סיוע בתחומים אחרים עולה על הפרק בשיחות של נסראללה עם האיראנים. ישנם עוד קליינטים כמו רוסיה שגם מזהים את המשבר כהזדמנות.

אז איך זה ישפיע עלינו? בישראל ההנחה הרווחת היא שהסלמה יזומה מצד חיזבאללה בצל המצב הכלכלי הקשה לא נמצאת בראש סדר העדיפויות של נסראללה, שעדיין מבטיח נקמה על הרג פעיל הארגון בתקיפה שיוחסה לישראל באזור דמשק בקיץ.

מבחינת חיזבאללה יש שתי אופציות - או שתקום ממשלה חדשה שתשיג סיוע כלכלי מהקהילה הבינלאומית, או שהארגון, שממשיך לקבל תמיכה מאיראן, יחליף את מוסדות המדינה במקרה של קריסה מוחלטת

ועדיין צריך לשים פה כוכבית. כבר ראינו בחזית העזתית, כיצד מצב כלכלי קשה מוביל בנקודה מסוימת ישירות להסלמה עם ישראל והופך מגורם מרסן לגורם מתדלק, רק כדי להסיט את האש ממנו. כרגע חיזבאללה חוטף ביקורת מיריביו בערך כמו שאר השחקנים הפוליטיים בזירה הלבנונית והפקטור הכי חשוב – הסדקים בבייס שלו בעדה השיעית לא גדולים. אבל גם זה נתון שיכול להשתנות.

מבחינת ארגונו של נסראללה יש שתי אופציות – או שתקום ממשלה חדשה שתשיג סיוע כלכלי מהקהילה הבינלאומית, או שחיזבאללה, שממשיך לקבל תמיכה מסיבית מאיראן, יחליף את מוסדות המדינה במקרה של קריסה מוחלטת. הוא כבר נערך לזה כמה חודשים והאולטימטום של נסראללה בעניין הבאת הדלק מאיראן הוא הדוגמה הטרייה לאותה היערכות. במילים אחרות איפה שהמדינה כושלת, אני אחליף אותה.

בישראל צריכים להיות מודאגים, שכן בהיעדר פתרון נראה לעין למצב בלבנון במעורבות של הקהילה הבינלאומית, המערב ומדינות ערב, נסראללה ופטרוניו יעוטו על ההזדמנות להעמיק את דריסת הרגל האיראנית במדינה במסווה של סיוע כלכלי תמים לאזרח הלבנוני. אל תופתעו אם מכליות הנפט האיראניות שעשויות להביא דלק בעתיד לנמל ביירות יהפכו לנתיב הברחת נשק מתקדם לחיזבאללה וזאת תהיה רק ההתחלה.

הפופולריים