מרוקו: בפעם הראשונה זה 50 שנה - בחירות לנציגי הקהילה היהודית בממלכה

מרוקו: אחרי יובל - בחירות בגופים היהודיים
לאור ביקורת בקהילה היהודית במדינה על התנהלותם של המוסדות היהודיים החליט מלך מרוקו, מוחמד השישי, לרענן את השורות בקרב נציגי הקהילה. בשבוע שעבר הורה המלך להקים מוזיאון לתרבות יהודית־מרוקנית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית כנסת בקזבלנקה, מרוקו
צילום: אי-פי

מלך מרוקו, מוחמד השישי, החליט לרענן את השורות בקרב נציגי הקהילה היהודית בממלכה: בפעם הראשונה, לאחר חמישים שנה, ייערכו בחירות בגופים המייצגים את הקהילה היהודית. כך דיווח היום (ראשון) העיתון "א־שרק אלאווסט". ההחלטה פורסמה פחות משבוע לאחר שמלך מרוקו הורה להקים בעיר פס מוזיאון לתרבות יהודית מרוקנית על שטח כ־1,700 מטרים רבועים, במסגרת שיקום של אתרים ארכיאולוגיים. 

עינת לוי, חוקרת במכון "מתווים" למדיניות חוץ אזורית ומומחית למרוקו, מסבירה כי "בקרב הקהילה היהודית גברה בשנים האחרונות הביקורת על התנהלותם של המוסדות היהודיים בממלכה ועל השלטון הריכוזי של נשיא הקהילה היהודית, סרג' ברדוגו. החלטתו של מלך מרוקו באה בעקבות עצומה שיזמה הקהילה היהודית ובה קריאה לקיים בחירות במוסדות היהודיים, שלא התקיימו שם מאז סוף שנות השישים".

עוד מספרת לוי כי גורמים בקהילה היהודית הביעו חשש כי ברדוגו התכוון להוריש לבנו את השליטה במוסדות היהודיים וכי הוא לא דאג כראוי לטיפול בצרכי הקהילה. "ברדוגו, שמונה לשר התיירות של מרוקו בשנת 1994, זכה גם לתואר 'שגריר של כבוד' מטעם המלך וקיים קשרים עם הקהילות המרוקניות, יהודיות ולא יהודיות, בצפון אמריקה. גורמים בקנדה הביעו מורת רוח מתפקודו של ברדוגו בעת האחרונה".

לוי מוסיפה כי מבקריו של ברדוגו טוענים שהוא חסם יוזמות של צעירים מתוך הקהילה היהודית, דבר שגרם נזק לקהילה שם. "כעת מעריכים, שהחלטת המלך לקיים בחירות בקרב המוסדות היהודיים, תזרים דם חדש לקהילה המונה 2,500 בני אדם, רובם חיים בקזבלנקה", מסכמת לוי.

הפופולריים