השחקנים נטשו את הבכורה: השביתה שתשתק את הוליווד

השחקנים נטשו את הבכורה: השביתה שתשתק את הוליווד
איגוד השחקנים מצטרף לאיגוד התסריטאים לשביתה משולבת בהוליווד • בשביתה צפויים להשתתף יותר מ-160 אלף שחקנים | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קיליאן מרפי ואמילי בלאנט
צילום: אי.פי

איגוד השחקנים הצטרף היום (חמישי) רשמית לאיגוד התסריטאים לשביתה משולבת בהוליווד, זאת לאחר שהוועד המנהל של גילדת שחקני-המסך הצביע פה אחד לשבות. לראשונה מזה 63 שנה, גם גילדת השחקנים וגם גילדת התסריטאים ישבתו בצוותא. מטעם השחקנים נמסר כי "אנו הקורבנות פה. אתם (בעלי האולפנים) נהנים מכל העושר מבלי לחלוק אותו עימנו".

ב-BBC דווח היום כי השחקנים קיליאן מרפי ואמילי בלאנט נטשו את הקרנת הבכורה של הסרט אופנהיימר עם ההכרזה על שביתת גילדת השחקנים. כך לפי הבמאי כריסטופר נולאן. 160 אלף שחקנים ישבתו. ראשי גילדת השחקנים אומרים כי באו לשולחן המשא ומתן בתום לב ובנפש חפצה, אך לא נענו באותו מטבע מצד בעלי ההון. 

נשיאת גילדת השחקנים השחקנית פראן דרשר: "מה שהיה היסטורי בהצעה, שהיינו כה מוחלשים, כה מזולזלים. זה מה שהיה היסטורי. כשהסטרימינג ובינה מלאכותית כה מעורבים בתעשייה, הן מרוקנות אותה. זה דוחה ואף לא אמריקני. מה אתם עושים? זו אומנות קבוצתית".

בהוליווד החלה לפני כחודשיים שביתת תסריטאים בתעשיית הבידור, אחרי שגילדת התסריטאים של אמריקה (WGA) הודיעה כי לא הגיעה להסכמה מול אולפני הסרטים והטלוויזיה הגדולים, בראשם דיסני ונטפליקס - בדבר העלאת שכר התסריטאים. השביתה הגדולה האחרונה ששיתקה את תעשיית הבידור בהוליווד הייתה ב-2007, אז בוטל טקס פרסי גלובוס הזהב.

"התנהגות האולפנים יצרה 'כלכלת חלטורה' כלפי כוח העבודה של גילדת התסריטאים", נכתב בהודעה שפרסם האיגוד. "העמדה הזו, שאינה ניתנת לשינוי, הובילה לירידה נוספת בערכו של מקצוע הכתיבה". מנגד, מאיגוד יוצרי הסרטים (AMPTP) שמייצג את נטפליקס ואולפני דיסני, נמסר כי הציגו לאיגוד הכותבים "הצעות מפליגות" במסגרת המשא ומתן.

שביתת התסריטאים הגדולה ביותר שהתרחשה עד כה בהוליווד התרחשה מסוף 2007 עד תחילת 2008 ונמשכה 100 ימים. על פי ההערכות, הנזק שיצרה עמד אז על כשני מיליארד דולר. מלבד ההפקות הרבות שהוקפאו אז, בוטל טקס פרסי גלובוס הזהב ובמקומו חולקו הפרסים במסיבת עיתונאים צנועה.

הפופולריים