הבמאי זוכה האוסקר וויליאם פרידקין הלך לעולמו בגיל 87

הבמאי זוכה האוסקר וויליאם פרידקין הלך לעולמו בגיל 87
פרידקין זכה באוסקר על בימוי הסרט "הקשר הצרפתי" בשנת 1971 וביים סרטים ידועים אחרים כמו "הנערים בחבורה" ו"מגרש השדים" • "הוא ללא ספק היה גאון", ספדה לו השחקנית אלן בורסטין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
וויליאם פרידקין, ארכיון
צילום: אי-פי

במאי הקולנוע היהודי זוכה האוסקר וויליאם פרידקין הלך לעולמו והוא בן 87 במותו. כך הודיעה הערב (שני) רעייתו. פרידקין זכה באוסקר על בימוי הסרט "הקשר הצרפתי" בשנת 1971 וביים סרטים ידועים אחרים כמו "הנערים בחבורה" ו"מגרש השדים".

"חברי ביל פרידקין היה מקורי, חכם, חסר פחד ומוכשר בטירוף", ספדה לו השחקנית זוכת האוסקר אלן בורסטין, כוכבת הסרט "מגרש השדים". "על הסט, הוא ידע מה הוא רוצה, הלך לכל אורך הדרך כדי להשיג את זה והיה מסוגל לשחרר אם הוא ראה משהו טוב יותר קורה. הוא ללא ספק היה גאון".

פרידקין נולד בשיקגו בשנת 1935 להורים ממוצא יהודי-אוקראיני. כשהיה בן 30 עבר להוליווד שם הוציא את סרט הביכורים שלו "זמנים טובים" בכיכובם של סוני ושר. בשנות ה-70 היה פרידקין לאחד הבמאים הנחשבים בתעשיית הקולנוע. בשנת 1970 ביים את הדרמה הגאה "הנערים בחבורה", המבוסס על המחזה של מארט קראולי.

ב-1972 זכה בפרס האוסקר לבמאי הטוב ביותר ובפרס גלובוס הזהב על סרטו "הקשר הצרפתי", שזכה בארבעה פרסי אוסקר נוספים. שנה לאחר מכן ביים את סרט האימה "מגרש השדים", שנחשב לאחד מסרטי האימה הטובים בכל הזמנים. הסרט שהיה מועמד ל-10 פרסי אוסקר זכה לבסוף בשני פרסים.

בשנות ה-80 ביים את סרט הפעולה "חיים ומוות בלוס אנג'לס" ואת דרמת בית המשפט "השתוללות". בשנות ה-90 ביים את העיבוד הטלוויזיוני לסרט "12 המושבעים", עליו היה מועמד לפרס אמי. מאז ביים את דרמת המלחמה "פקודה בלתי חוקית", מותחן הפעולה "מאבק צמוד", את מותחן האימה "באג" ואת קומדיית הפשע השחורה "קילר ג'ו".

פרידקין היה נשוי ארבע פעמים - לכוכבת הקולנוע הצרפתייה ז'אן מורו, לשחקנית הבריטית לזלי אן דאון, לעיתונאית האמריקנית קלי לאנג ולבסוף למפיקה ההוליוודית שרי לנסינג. הוא הניח שני בנים, סדריק וג'ק.

הפופולריים