מיפה ירקוני עד מרי סטיוארט: רפרטואר "הבימה" נחשף

מיפה ירקוני עד מרי סטיוארט: רפרטואר "הבימה" נחשף
בין ההפקות שיעלו על במת התיאטרון הלאומי בעונת ההצגות של 2025-2024, מחזמר על חייה של זמרת המלחמות, עיבודים מודרניים ל"השחף" ו"מרי סטיוארט" והעלאות מחודשות של מחזות הזמר "שיער", "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" ו"הקוסם!"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוכבות המחזמר "האמיני יום יבוא" בתיאטרון הבימה
צילום: כפיר בולוטין

התיאטרון הלאומי "הבימה" חשף הבוקר (חמישי) את רפרטואר ההצגות לעונת 2025-2024. לדברי מנכ"ל התיאטרון דני וייס, שתי הפקות בינלאומיות שאמורות היו לעלות ב"הבימה" בעונה הקרובה הודיעו על עצירת המגעים עם התיאטרון ברגע האחרון, בטענה ש"המצב בישראל מורכב". נוכח ביטול שתי ההפקות המדוברות, שאת שמן סירב וייס לחשוף, ב"הבימה" התניעו מהלך של פיתוח מואץ של הפקות שאמורות היו לעלות בשלב מאוחר יותר, לצד הפקות מתוכננות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

סיפורה של ראשת הממשלה לשעבר גולדה מאיר בצל דיוני ועדת אגרנט בימים שלאחר מלחמת יום כיפור, יוצג על במת התיאטרון בהצגה "הגברת הראשונה" מאת מוטי לרנר ובכיכובה של לאורה ריבלין. המחזה, בשיתוף תיאטרון באר שבע, תוכנן לעלות בשבוע השני של אוקטובר, אך עלייתו נדחתה לימים אלה בעקבות המלחמה.

עוד בשיתוף תיאטרון באר שבע יעלה בשבוע הבא המחזה "חתונה מאוחרת", עיבוד בימתי לסרטו של דובר קוסאשווילי. הפעם אל נעליהם של רונית אלקבץ, ליאור אשכנזי ומוני מושונוב יכנסו יעל אלקנה, מיכאל אלוני וצביקה הדר, כשבהפקה משחקות גם אסתי זקהיים ובתו של קוסאשווילי, שילה.

צביקה הדר ומיכאל אלוני, כוכבי המחזה "חתונה מאוחרת" (צילום: אילן בשור)

סיפורה של כלת פרס ישראל הזמרת יפה ירקוני קיבל עיבוד בימתי במחזמר "האמיני יום יבוא". המחזמר שכתב גיא מרוז וביים אלדר גוהר גרויסמן, חוזר לימים בהם התמודדה ירקוני עם ביקורת חריפה על דברים שאמרה בריאיון לגלי צה"ל ב-2002, כשהתבטאה נגד חיילים שסימנו מספרים על זרועות פלסטינים במהלך מבצע "חומת מגן". את ירקוני, בתקופות שונות בחייה, מגלמות גילה אלמגור-אגמון, עינת שרוף, גלית גיאת ואילי עלמני.

בהשפעת מלחמת "חרבות ברזל", יעלה התיאטרון את "סיפורי מקלט", מחזה שמורכב מתשעה סיפורים קצרים מאת תשעה מחזאים. עוד בגזרת הפקות המקור יעלה "האבא שיכולתי להיות" מאת איתי סגל, במרכזו נערה צעירה שנולדה בהליך פונדקאות לשני אבות גאים היוצרת קשר עם אמה הביולוגית מבלי ידיעתם. גם המחזה "אמא קומי" של דורי פרנס, על פי ספרו של אלדד כהן, יוצג בתיאטרון. המחזה עוסק במסע של נער צעיר, בן לאם חד-הורית בירושלים של שנות ה-80, אחר אביו אותו לא הכיר מעולם.

בגזרת ההפקות המתורגמות, יעלה בתיאטרון המחזה "מרי סטיוארט", עיבוד מודרני מאת רוברט אייק למחזה הקלאסי של פרידריך שילר. הפעם, את התפקידים הראשיים של מרי מלכת הסקוטים ואליזבת הראשונה יגלמו לסירוגין מאיה מעוז וליליאן ברטו, כשבראשית כל הצגה חלוקת התפקידים בין השתיים תתבצע בהטלת מטבע.

ליליאן ברטו ומאיה מעוז, כוכבות המחזה "מרי סטיוארט" (צילום: יח"צ)

בהשראת "רומיאו ויוליה" של וויליאם שייקספיר, יעלה העיבוד המודרני "רומיאו וז'ולי" מאת גארי אוון. גם המחזה "השחף" של אנטון צ'כוב יזכה לעיבוד מחודש, הפעם כאופרת רוק מאת שי להב. בנוסף, אושרת אינגדשט תככב במחזה "מיס ז'ולי" מאת פולי סטנם ואוסנת שיפמן במחזה "אנפרנד" מאת סטיבן מופאט.

בתוך כך, בתיאטרון עובדים על עיבוד בימתי ראשון לספרו של שטפן צוויג "הנערה מהדואר", עיבוד בימתי לספרו של אסף ענברי "הביתה" ועל מחזמר חדש, "חלומות אבודים" שמו, המציג את סיפורה של אביה, גיבורת הספרים "הקיץ של אביה" ו"עץ הדומים תפוס" של גילה אלמגור-אגמון, כשחקנית צעירה בשנת 1961.

עוד יוצגו בתיאטרון בהעלאה מחודשת המחזות "שמו הולך לפניו" של אפרים קישון בנוסח עדכני של ארז דריגס ובכיכובם של נורמן עיסא ומיקי קם, "בית בובות" של הנריק איבסן בכיכובה של שני כהן, "יסורי איוב" של חנוך לוין, "ריקוד בשישה שיעורים" בכיכובם של סנדרה שדה ויחזקאל לזרוב, "מונולוגים מהוואגינה" של איב אנסלר, "מעגל הגיר הקווקזי" של ברטולט ברכט, "גטו" מאת יהושע סובול, המחזמר "הקוסם!" של אורי פסטר שיציין 30 שנה להעלאתו ומחזות הזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" ו"שיער".

הפופולריים