כוכבי "הצבי": "לא הרבה השתנה בישראל, רק הטכנולוגיה"

כוכבי "הצבי": "לא הרבה השתנה בישראל, רק הטכנולוגיה"
רגע לפני שהסדרה החדשה בכיכובם תעלה בכאן 11, אור בן מלך וסוזנה פפיאן סיפרו בכאן רשת ב על העבודה מאחורי הקלעים, המציאות שדמתה לעלילה והמלחמה שהובילה אותם לסטודיו למשחק - ואל פס ייצור הסנדוויצ'ים • האזינו לריאיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אור בן מלך וסוזנה פפיאן, מתוך "הצבי"
צילום: תאגיד השידור הישראלי

מחר תעלה בכאן 11 ובכאן BOX סדרת הדרמה החדשה "הצבי", של היוצרת והבמאית קרן מרגלית. בריאיון בתוכנית "תרבותניקים" בכאן רשת ב, סיפרו הערב (שני) כוכבי הסדרה, אור בן מלך וסוזנה פפיאן, על תהליך העבודה, המציאות שהתכתבה עם הצילומים וגם שיתפו מה עשו בימי המלחמה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

"הצבי" מתרחשת בירושלים של 1885 ומתמקדת בפרומה ציפיס (פפיאן), בת למשפחת עולים מרוסיה, שנשלחת לעבוד במערכת עיתון "הצבי" אותו עורך מחיה השפה העברית אליעזר בן-יהודה (בן מלך). בין השניים נוצר קשר מיוחד, כשהעבודה המשותפת מעלה שאלות באשר לתכנים אותם צריך לפרסם בעיתון.

בן מלך, שכיכב בעבר בסדרות כמו "המדובב" ו"הנערים", שיתף בריאיון על התהליך שעבר כדי להכיר את הדמות שגילם בסדרה. "לי ולקרן (מרגלית) היו הרבה שיחות, ניסינו להבין מי היה הבן אדם. עשינו כל מיני השוואות בינו לבין יוצרים חדשניים כמו אברהם לינקולן ואילון מאסק, אז יצא לי לקרוא על אנשים 'פורצי דרך'. גם בחרתי לשחק במבטא ארץ-ישראלי 'ישן יותר', למדתי רוסית במשך ההפקה ומאוד היה חשוב לי ליצור ערך של שמע שיתחבר לתקופה".

האזינו לריאיון עם אור בן מלך וסוזנה פפיאן בכאן רשת ב

פפיאן, לעומת זאת, נשענה על ניסיונה האישי כשנכנסה לנעליה של פרומה. "קודם כל, למדתי עברית כשהייתי בת 15", סיפרה. "אני ממש זוכרת איך זה כשלא יודעים לדבר שוטף את השפה, איך כל מילה צריך רגע לחשוב עליה, לדמיין אותה, לתרגל אותה. אני זוכרת איך בכל מילה חיפשתי את השורש. הבאתי את ניסיון הלימוד שלי לחזרות".

"הצבי", שמציגה מלחמת תרבויות בין זרמים ליברליים ושמרניים בראשית ימי היישוב היהודי, צולמה בשנה שעברה, בזמן ימי המחאות נגד הרפורמה במערכת המשפט. "יש מאבקים שהם חלק מחברה דמוקרטית", אמר בן מלך. "הדיון בעם התבטא ביציאה לרחובות והפגנה באופן חוקי. זה גם מה שקרה בארץ פעם, לא הרבה השתנה. הטכנולוגיה השתנתה. במדינה של יהודים יש הרבה דעות".

בסדרה, פרומה נחשפת לסיפורים על לינץ' אכזרי שבוצע בנערות יהודיות מתוך רצון "לחנך" אותן, סיפורים שהיו מי שניסו למנוע מבן-יהודה לפרסם בכל מחיר. "לאחרונה, במלחמה, חוויתי התפכחות והבנה של כמה רוע ואכזריות יש איפה שאנחנו חיים. לא רק בישראל. זה היה כמו טריגר להבין מה קורה בעולם הזה. זה ממש המהלך שהדמות שלי, פרומה, עוברת כשהיא נחשפת לרוע ולאכזריות וחוסר הצדק שקיים סביבה".

בחודש הבא ימלאו 16 שנים לנפילתו של אחיה של סוזנה, סמל דוד פפיאן, בהיתקלות עם מחבלים בגבול רצועת עזה. "השכול תמיד נוכח, מהרגע שזה קרה", שיתפה פפיאן. "עכשיו אני רואה את זה בצורה כל כך קולקטיבית, דווקא הפעם מהצד. זה פשוט גורם לי להרגיש עצב מאוד גדול. שזה לא נגמר שם, אלא תמיד ממשיך. לא רק אישי שלי, אלא קבוצתי".

מאז שפרצה המלחמה, שני השחקנים תרמו מזמנם וממרצם בדרכים שונות. בן מלך, כך סיפר, פתח בהתנדבות את הסטודיו למשחק שהקים. "חיפשתי את הדבר שאני יכול לתת באופן אישי", סיפר בריאיון. "באו אליי הרבה אנשים ועשינו סדנאות למשחק, נתנו קצת אסקפיזם בתקופה כזאת".

פפיאן, לעומתו, מצאה דרך שונה להתגייס למאמץ המלחמתי. "לא הרגשתי כל כך מוכרת ללכת ולהופיע ולעשות הצגות ולבדר, אז הלכתי ועשיתי סנדוויצ'ים. דווקא להיות חלק מפס יצור בסנדוויץ' נורא מיקד אותי. הפעולה הפשוטה הזאת גרמה לי להבין שאם אני עושה משהו טוב, עוזרת למישהו עם הפסטרמה שאני שמה - זה כבר עשה לי טוב".

הפופולריים