הצעדה מעזה: 15 פלסטינים נהרגו בעימותים עם צה"ל סמוך לגבול

15 פלסטינים נהרגו בעימותים ליד גדר המערכת
יותר מ-30 אלף פלסטינים מפגינים במוקדים שונים ליד גדר המערכת, יותר מאלף נפצעו מירי אש חיה ואמצעים לפיזור הפגנות של צה"ל. כלי תקשורת ערביים דיווחו כי שני מחבלים של חמאס נהרגו בתקיפה של צה"ל על עמדה של ארגון הטרור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
"צעדת השיבה" בעזה
צילום: צילום: אי-אף-פי

משרד הבריאות בעזה מסר היום (שישי) כי 13 מפגינים פלסטינים נהרגו ויותר מ-1,270 נפצעו בעימותים עם צה"ל ליד גדר המערכת בגבול רצועת עזה, כחלק מצעדת השיבה. כלי תקשורת ערביים דיווחו כי בתקיפות צה"ל על עמדה של חמאס, נהרגו עוד שני מחבלים של ארגון הטרור. לפי צה"ל, יותר מ-30 אלף בני אדם מפגינים בשישה מוקדים לאורך הגדר, חלקם מבעירים צמיגים ומשליכים בקבוקי תבערה ואבנים לעבר הכוחות והגדר. הם נענים באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות. 

דובר צה"ל דיווח על תקרית שבה חמאס שלח ילדה בת שבע לעבר הגבול, להתעמת עם צה"ל. הכוחות זיהו כי מדובר בילדה והחזירו אותה להוריה. "ארגון הטרור חמאס משתמש באופן ציני בנשים וילדים, שולח אותם אל הגדר ומסכן את חייהם. צה"ל ערוך להמשך פעילות למול ניסיונות פיגוע ופגיעה בתשתיות הביטחון", נכתב בהודעה.


הנייה מנצל את הצעדה כדי לשחק כדורגל

מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר: ״אנחנו מזהים ניסיונות לבצע פיגועים בחסות ההפגנות. ממליצים לאזרחים שלא להתקרב ומזהירים את ארגון החמאס שאחראי לכל מה שקורה ברצועה מההשלכות״.

ראש מועצת שער הנגב אלון שוסטר במסר לתושביו: "היוזמה העזתית להסחת הדעת מהכישלון הקולוסלי של הפרויקט החמאסי מייצרת לנו, בעיקר, אתגר תדמיתי: כיצד נשתמש באופן מידתי בכוח העצום שיש לצה"ל, כך שהשמירה על ריבונות המדינה ועל תחושת הביטחון שלנו לא תיצור נזק תדמיתי גבוה".

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה ומנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר הגיעו לאזור האוהלים בגבול עזה. לדברי סינוואר, "אנחנו מוכנים לשלם היום מחיר יקר וגבוה כדי שכל העולם ישמע את המסר שלנו, של העם שלנו, וישקול מחדש את צעדיו". הוא הוסיף כי "העם הפלסטיני יצא החוצה בהמוניו וסימן היום שלב חדש בהיסטוריה של המאבק הלאומי הפלסטיני". הנייה אמר: "היום אנחנו כותבים מחדש את ההיסטוריה של עמנו. לא נוותר על ירושלים. הצעדה הזאת היא ההתחלה של השיבה לפלסטין".

הפרות סדר ברצועת עזה:

בלילה ביצע צה"ל ירי ארטילרי לעבר חשודים במהלך הלילה, שממנו נהרג ההרוג הראשון - צעיר בן 27 - ביממה האחרונה. לפי הודעת דובר צה"ל, בוצע ירי לעבר שני חשודים בצפון הרצועה, אשר התעסקו עם תשתית ביטחונית של גדר המערכת. בנוסף, במהלך הלילה שני חשודים התקרבו לגדר המערכת בדרום הרצועה, וביצעו פעילות חשודה בקרקע בסמוך לה. בתגובה, כוח צה"ל ביצע לעברם ירי באמצעות טנק.

אלפי חיילים, לוחמי מג"ב ושוטרים נפרסו באזור עוטף עזה ולאורך גדר המערכת, כחלק מההיערכות המוגברת. כמו כן, צה"ל הקים סוללות עפר והציב גדרות תיל כדי להקשות על ניסיונות הסתננות משטח הרצועה. הכוחות צוידו באמצעים לפיזור הפגנות, כדי להימנע ככל שניתן משימוש בנשק חם, ומספר גדול של צלפים נתפרס לאורך הגדר כדי לבצע ירי מדויק במידת הצורך. שר הביטחון אביגדור ליברמן פנה בערבית לתושבי עזה דרך חשבון הטוויטר שלו: "הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם. כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה".


מצדה השני של הגדר הפלסטינים הקימו חמישה מרכזי התכנסות, ובהם אינספור אוהלים לאורך גבול רצועת עזה - מבית חאנון ועד רפיח, במרחק עד קילומטר מגדר הגבול עם ישראל. נקודות ההתכנסות חוברו למים וחשמל, וצפויה אספקה סדירה של מזון ושירותים נוספים, בהם הסעות ממרכזי הערים ברצועה. גם במשרד הבריאות בעזה העלו את רמת הכוננות. מפגינה פלסטינית אמרה היום: "אנחנו באנו להתנגד לכל מי שאומר שירושלים שייכת ליהודים, לא נוותר על אדמת פלסטין".

תיעוד מרצועת עזה של פינוי פצוע פלסטיני:

לפי דיווחים בעזה, משתתפי הצעדה מעלים טענות שהטלפונים הסלולאריים שלהם נפרצו, והם מקבלים הודעות על שינויים לכאורה שחלו במסלולי ההגעה ובנתיבים המובילים לאזורי הפעילות.

המארגנים קראו לקהל הרחב לבוא לתהלוכה ולשמור על מחאה שקטה ובלתי אלימה. כמו כן, הודיעו המארגנים כי אין תכנון בשלב זה לצעוד לכיוון גדר הגבול עם ישראל ולחצות אותה. עם זאת ציינו כי בסופו של דבר העם הפלסטיני הוא שיחליט על גורלו ומהלכיו. אמש אמר סגן מנהיג חמאס ברצועה חליל אלחיה כי ההפחדות והאיומים של ישראל לא יסיטו את העם הפלסטיני מהשיבה למולדתו פלסטין.


אתמול שוחח אלוף פיקוד הדרום עם ראשי היישובים בעוטף עזה ואמר להם כי "צה"ל ערוך בכוחות גדולים" לקראת "צעדת השיבה" המתוכננת מחר ברצועת עזה. האלוף זמיר פנה לראשי היישובים: "תחגגו את פסח בשלווה ובשגרה. לא ניתן לאף אחד לעבור את הגדר״.

ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני אמר לכאן חדשות: "אנחנו בשגרה מלאה, צריכים לחגוג את החג פה. אין שום הנחיה מצה"ל לשנות את השגרה. פגשתי חיילים ומפקדים ליד הגדר, אמרתי להם תודה רבה וחג שמח. משוכנע שהאירוע הזה ייגמר כמו שצריך ליד הגדר".

הפופולריים