האזהרה החריגה ממצרים: "הפלסטינים לקראת פיצוץ"

האזהרה החריגה ממצרים: "הפלסטינים לקראת פיצוץ"
גורמים מצריים בשיחה עם כאן חדשות: הגברת הפעילות של צה"ל ביו"ש מחלישה את הרשות, אנרכיה תפרוץ בשטחים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא מצרים א-סיסי בפגישה עם טראמפ 23.09.19
צילום: צילום: אי-פי

במצרים מוטרדים מההסלמה בשטחי יהודה ושומרון בימים האחרונים. גורמים מצריים רשמיים ששוחחו עם כאן חדשות, הזהירו את ישראל כי המצב עלול לצאת משליטה ויש להם גם ביקורת. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

אותם גורמים מצריים מותחים ביקורת על ההתנהלות הישראלית וסבורים כי הגברת הפעילות של צה"ל ביהודה ושומרון בעת האחרונה מביכה את הרשות הפלסטינית ומחלישה את מעמדה עוד יותר. הם מזהירים כי אם המצב בגדה יימשך כפי שהוא – ישראל תעמוד בפני פיצוץ ואנרכיה בשטחים ברקע ההתקרבות ליום שאחרי אבו מאזן.

נזכיר כי בשבוע שעבר נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, נפגש עם ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בקהיר בניסיון, אולי, לחזקו לנוכח המתיחות הגוברת בשטחים שמשפיעה על מעמדו ועל המעמד של ההנהגה הפלסטינית.

המסר החד של ישראל לרשות

מוקדם יותר היום דווח כי ישראל העבירה לראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מסר, לפיו הם חייבים לשוב ולפעול במלוא הכוח בצפון הגדה, כך דווח בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. על פי הפרסום, החשש המרכזי בישראל הוא שערים פלסטיניות נוספות עלולות ליפול לשליטתם הכמעט מלאה של החמושים, כפי שקורה בג'נין. עיקר הלחץ על המנגנונים הוא לפעול ביתר שאת בשכם. גורמים שמעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות כי נראה שהרשות הפלסטינית קרובה לאבד שליטה בעיר.

בתוך כך, גורמי הביטחון אמרו מוקדם יותר כי בימים אלה יש עשרות התרעות לפיגועים, רובן מגיעות מג'נין ושכם. לדבריהם, מדובר בגידול ניכר לעומת מספר ההתרעות בשנה החולפת. עוד נמסר כי המשטרה הגבירה את נוכחותה במקומות הומי אדם ומבקשת מהציבור לגלות ערנות ולדווח למוקד 100 על כל אירוע מעורר חשד.

ההתרעות מגיעות לאחר שבוע מתוח ורווי פיגועים וניסיונות פגיעה בישראלים. הפיגוע בבקעה, שבוצע בידי מחבלים מאזור ג'נין, ניסיון הפיגוע ביפו בידי מחבל מאזור שכם, והפיגועים בשומרון ובבנימין שהתרחשו בשבוע שעבר. על כל אלו מתווסף ניסיון הפיגוע הבוקר במחסום אל ג'יב.

בראשית השבוע שעבר פורסמו לראשונה בכאן חדשות נתונים לפיהם מתחילת השנה חלה עלייה של יותר מ-60 פיגועים לעומת השנה שעברה. בשנת 2021 נרשמו 91 פיגועים, בעוד שבשנת 2022, שטרם הגיעה לסיומה, בוצעו כבר יותר מ-150 פיגועים.

השתתפו בהכנת הידיעה: אליאור לוי ומשה שטיינמץ.

הפופולריים