בשל נוכחות קצינה: חיילים לא השתתפו בתרגיל גדודי

בשל נוכחות קצינה: חיילים לא השתתפו בתרגיל

החיילים מחטיבת הנח"ל, בני ישיבת הסדר, ביקשו ממפקדיהם שלא להשתתף - ומפקדיהם נענו לבקשה • החיילים, תלמידים בישיבת "מצפה רמון" התקשרו לראש הישיבה, הרב צבי קוסטינר, ושאלו איך לנהוג • גורם יודע דבר אמר שראש הישיבה הורה לתלמידים לבקש להימנע מהשתתפות בתרגיל, אך לא לסרב פקודה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיילי נח"ל במסדר בדרום, פברואר 2018
צילום: צילום: ליאור פרקש, פלאש 90

תקרית חריגה בחטיבת הנח"ל: חיילים, בני ישיבת הסדר, ביקשו ממפקדיהם שלא להשתתף בתרגיל גדודי בשל נוכחות של קצינת קשר - והמפקדים נענו לבקשה. החיילים, תלמידים בישיבת "מצפה רמון" התקשרו לראש הישיבה, הרב צבי קוסטינר, ושאלו איך לנהוג. גורם יודע דבר אמר כי ראש הישיבה הורה לתלמידים לבקש מהמפקדים להימנע מהשתתפות בתרגיל, אך לא לסרב פקודה. 

על פי "פקודת השירות המשותף", חייל דתי זכאי לבקש להימנע מפעילות משותפת עם נשים, רק אם יש חשש סביר למגע גופני, לייחוד או לפעילות בלבוש חשוף. אף שבתרגיל גדודי אין חשש סביר למגע, החליטו המפקדים לקבל את בקשתם של החיילים, ולצרפם לכוח אחר בתרגיל. המקרה פורסם לראשונה בעיתון ״בשבע״.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "החיילים הועברו להמשך התרגיל בפיקוד קצין, על פי הפקודות אשר מגדירות באילו מקרים חייל שאורח חייו דתי זכאי להימנע מפעילות משותפת עם בני המין השני". בדובר צה"ל לא השיבו על השאלה למה בחרו המפקדים להיענות לבקשת החיילים, למרות שאינה עומדת באמות המידה המופיעות ב"פקודת השירות המשותף".

בחודש שעבר אירע מקרה אחר, שבו קצינת החינוך של חטיבת גבעתי הייתה אמורה להנחות את טקס ההשבעה של החטיבה בכותל המערבי, אבל רגע לפני שהחל, נציג של הקרן למורשת הכותל אסר על רס״ר החטיבה לאפשר לקצינה להנחות אותו. בעקבות כך, אחד מקציני הבסיס החטיבתי הנחה את האירוע במקום קצינת החינוך. 

הפופולריים