המרוץ לרמטכ"לות: כוכבי ביקש לדחות את תחילת ההליך

המרוץ לרמטכ"לות: כוכבי ביקש לדחות את ההליך
הרמטכ"ל חשש שפתיחת המרוץ תכניס את הצבא ל"אווירת סוף קורס" • הערכה: בממשלת מעבר היועמ"שית תתקשה לאשר את המינוי • גנץ ייפגש בשבוע הקרוב עם שלושת האלופים המועמדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביב כוכבי
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

חשיפת כאן חדשותשר הביטחון בני גנץ ייפגש בשבוע הקרוב עם שלושת המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל הבא. במוצאי שבת ייפגש גנץ עם סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף אייל זמיר, ביום שלישי עם מפקד זרוע היבשה האלוף יואל סטריק ולמחרת עם סגן הרמטכ"ל, האלוף הרצי הלוי. גנץ קיבל המלצות כבר לפני כמה שבועות להקדים את ההליך לפני שהממשלה מתפרקת, אבל העדיף להמתין.


אחת הסיבות להמתנה היא הרמטכ"ל המכהן רא"ל אביב כוכבי – הוא ביקש לדחות את פתיחת ההליך מתוך מחשבה שפתיחת המרוץ הופכת את הצבא לאווירת סוף קורס, ומעביר אותו לסטטוס הרמטכ"ל היוצא. כך שהשאלה היא כמה זמן הממשלה הנוכחית תשרוד. לפי הערכת אנשי מקצוע, בממשלת מעבר היועמ"שית תתקשה לאשר את המינוי. אם הבחירה תיגרר אל מעבר לחודש ינואר, סביר שיהיה יותר פשוט לעשות את המהלך. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תהליך בחירת הרמטכ״ל ה-23 החל ע״י שהב״ט והוא תואם בהסכמה מלאה בינו לבין הרמטכ״ל. כל אמירה אחרת היא שקרית. הקשר בין השר לרמטכ"ל מצוין". 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי לקראת סיום כהונתו בחודשים הקרובים של הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, פנה באחרונה גנץ לשלושה אלופים במטכ"ל עם רשימת נושאים אסטרטגיים הקשורים בפיקוד על הצבא וביקש מהם להציג את עמדתם. השניים סיכמו שזהות הרמטכ"ל הבא תוכרז עד השבוע הראשון של חודש יולי - כלומר בתוך שלושה שבועות. 

הרמטכ"ל אביב כוכבי צפוי לסיים את הקדנציה בינואר הקרוב, כלומר בעוד חצי שנה, ולמרות פרק הזמן הארוך יחסית, מצבה המקרטע של הממשלה הוא בהחלט שיקול קריטי אצל שר הביטחון. מי שמסתמן כמועמד המוביל הוא הרצי הלוי.

גנץ שואף להכריז על זהות הרמטכ"ל הבא לפני שהממשלה נופלת, כי אחרי כן זו תהיה ממשלת מעבר ואז יהיה הרבה יותר מסובך למנות תפקיד בכיר כמו רמטכ"ל. וכך אנו צפויים לשמוע ככל הנראה בקרוב על החלטתו של גנץ.

הפופולריים