כוכבי: "אפשר לבצע את מה שעשינו ב-2002 גם בעזה - ובצורה יותר אפקטיבית"

כוכבי: אפשר לבצע "חומת מגן" גם בעזה

חודש לפני מבצע חומת מגן, חטיבת הצנחנים נכנסה לעומק שכם. הרמטכ"ל משחזר בריאיון לרועי שרון את המבצע שעליו פיקד לפני 20 שנה ואומר: "אין מקום שלא נוכל להגיע אליו" | הריאיון המלא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוכבי בריאיון לרועי שרון
צילום:

20 שנה למבצע חומת מגן: חודש לפני המבצע, חטיבת הצנחנים נכנסה לעומק שכם. הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי שיחזר בריאיון לרועי שרון את המבצע שעליו פיקד לפני 20 שנה ואומר: "אפשר לבצע את מה שעשינו ב-2002 גם בעזה - ובצורה יותר אפקטיבית". כוכבי הסיף כי "אין מקום שלא נוכל להגיע אליו".

חודש פברואר 2002 היה מהקשים ביותר באינתיפאדה השנייה. פיגוע רדף פיגוע ורחובות ישראל הפכו למרחץ דמים. שכם הייתה בירת הטרור ומחנה הפליטים בלאטה היה הר געש של מחבלים. מפה יצאו חוליות מדי יום למרכז הארץ לפוצץ אוטובוסים, מסעדות ומרכזי קניות.

הרמטכ"ל מספר כי אחת הסיבות להחלטה להיכנס לבלאטה הייתה מודיעין אודות פעילותה של מעבדה לייצור מטעני חבלה. תת אלוף גיא לוי, מ"פ בצנחנים ב"חומת מגן", ממשיך ומסביר כי "ההישג של המחבלים הוא שכשאחת מהחוליות שהם שולחים מצליחה, זה אומר פיגוע בתל אביב או בנתניה. אז אנחנו מבינים שעם כל ההצלחות, צריך להגיע לכאן - לשלוף את המחבל ולפוצץ את המעבדה".

"אתה פורץ חדר ואתה מגלה שאתה בתוך או זירה או מעבדה. ואז אתה חושב על המכפלות של הדבר הזה, מה זה היה עושה"

המבצע, שכונה "מסע בצבעים", היה יריית הפתיחה בניצחון הצבאי נגד הטרור הפלסטיני המשתולל. מהתצפית על הר גריזים, כוכבי, לוי ותת אלוף במיל' אשר בן לולו, מג"ד חרוב ב"חומת מגן", משחזרים את הרגעים הדרמטיים שיובילו לפתיחת המבצע.

צפו בסדרת הכתבות: חזרה לקסבה: 20 שנה למבצע חומת מגן

תת אלוף לוי פותח ומספר על פעילותם במבצע. "אתה פורץ חדר ואתה מגלה שאתה בתוך או זירה או מעבדה. ואז אתה חושב על המכפלות של הדבר הזה, מה זה היה עושה". כעבור כמה שעות - הם כבר מבינים שהמבצע הוא הצלחה גדולה, אומר כוכבי ומסביר כי "מלהיות ניצודים הפכנו להיות הציידים. הם רצים בסמטאות ולא יודעים איפה אנחנו. אנחנו מבינים שהם בורחים, שהם לא מצליחים לממש את הרעיון המבצעי שלהם".

המבצע הזה ייזכר בעיקר בזכות שיטת הלחימה החדשה שפותחה בידי מפקדי הכוחות, ושנוסתה לראשונה בעולם. הסמטאות והבתים במחנה הפליטים ממולכדים ועל הגגות ממתינים צלפים – אז הכוחות נכנסו דרך הקירות.

"שבועיים קודם תכננו מעצר במחנה הפליטים עסכר והרעיון היה להיכנס דרך הקיר עם מטען פיצוץ, שם בעצם, תוך כדי ישיבה אמרנו: 'רגע, אולי ניקח את הרעיון הזה ומאירוע בודד נהפוך אותו לשיטה כוללת'", משחזר הרמטכ"ל כוכבי. בן לולו מספר כי ההישג המשמעותי הוא לא רק הערך המבצעי של שיטת הלחימה, אלא דברי המבוקשים בחקירות השב"כ – שם הם אמרו "אנחנו לא האמנו שתגיעו לכאן".

"זה קו פרשת מים במובן שהוא נתן ביטחון לדרג מדיני, לדרג צבאי בכיר וגם לנו, של אין מקום שאנחנו לא יכולים להגיע אליו", מציין כוכבי, ואומר כי לדעתו ההצלחה של שני המבצעים האלה, תוך שימוש דרך הפעולה החדשה, קשורה באופן הדוק להחלטה על מבצע "חומת מגן" – אליו יצא צה"ל שלושה שבועות לאחר מכן.  

"אין מקום שיחידות צה"ל לא יגיעו אליו. אין מרתף או אין עומק של מחנה פליטים או של קסבה שהם לא יגיעו אליו ולא ישימו את היד על אחרון הטרוריסטים"

אחרי הפיגוע הקשה במלון פארק שבנתניה בליל הסדר, נכנסים כוחות הצבא לתוך הערים הפלסטיניות ובמשך ארבעים יום נלחמים נגד ארגוני הטרור ביהודה ושומרון. המבצע נחשב לרגע שבו החלה ישראל לנצח את הטרור.  מאז, אומר כוכבי, צה"ל פועל בתוך שטחי A כמעט מדי לילה, וזה, הוא מסביר "הלקח העיקרי שהופק בישראל מעוצמת הטרור שהופעל באינתיפאדה השנייה".

אם שואלים את הרמטכ"ל,  אז את ההצלחה המבצעית של "חומת מגן" אפשר לשחזר גם היום, וגם בזירות אחרות. "כשיש תכלית ברורה כמו לעצור טרור, כמו למנוע פיגועים, אין מקום שיחידות צה"ל לא יגיעו אליו. אין מרתף או אין עומק של מחנה פליטים או של קסבה שהם לא יגיעו אליו ולא ישימו את היד על אחרון הטרוריסטים, על אחרונת מעבדות הטרור". את מה שעשה צה"ל ב-2002, מסכם כוכבי, אפשר לבצע בעזה "בצורה הרבה יותר אפקטיבית".

 

הפופולריים