ראש השב"כ הנכנס על האלימות במגזר הערבי: "לא נישאר לעמוד מנגד"

ראש השב"כ: האלימות במגזר הערבי - משימה לאומית
רונן בר נכנס היום לתפקידו בטקס במשרד ראש הממשלה בירושלים • בנט נאם: "להניח לאויב להתעצם ולארגוני הטרור להפוך למדינות טרור עם צבא ורבבות טילים – זו לא אופציה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טקס החלפת ראש שב"כ
צילום: חיים צח / לע"מ

ראש שב"כ החדש רונן בר נכנס היום (רביעי) לתפקיד בטקס שנערך במשרד ראש הממשלה בירושלים. "רבות דובר לאחרונה על האלימות הגוברת בכלל ובחברה הערבית בפרט", אמר בר בנאומו בטקס. "השירות לא יישאר לעמוד מנגד. אחרי שנלמד את הנושא, נציג את האיזון הנכון שבין תרומתנו לחיזוק המשטרה לבין הגברת מעורבות השירות. ברור לנו שזו משימה לאומית".

עוד אמר ראש השב"כ החדש: "זכיתי לנבחרת שההגנה הטובה שלה היא ההתקפה ואשר לא תמתין לאף מחבל בקו השער, אלא תחדור דרך קבע לסכל כוונות ברחבת היריב". לדבריו, "מכל הארגונים, שב"כ הוא היחיד שנמצא ביום-יום בצומת המורכב והעדין בין זכויות היסוד השונות - אלו הכתובות של הדמוקרטיה ואלו הלא כתובות של מגילת זכויות האדם - ובעיקר בצומת בין הזכות לביטחון ולחיים ובין הזכות לפרטיות ולכבוד האדם. אני מקווה שבכל צמתי ההחלטה יהיה לנו את הכוח, האומץ והתבונה לאזן נכון בין מרכיבים אלו, ושנוכל לממש תוך שיקול דעת את עקרונות הדמוקרטיה המתגוננת".

ראש הממשלה בנט אמר בטקס: "מולנו עומדת מכונת טרור ענקית שלא נחה לרגע. גם אנחנו לא יכולים לנוח לרגע. איפה שהם נמצאים – אנחנו חייבים להימצא תמיד צעד אחד לפניהם. כשמתפתחת בעיה, צריך להציף אותה ולטפל בה, לפני שהיא הופכת לבעיה כרונית. הדחקה והתעלמות מבעיות – זו לא אופציה. להניח לאויב להתעצם ולארגוני הטרור להפוך למדינות טרור עם צבא ורבבות טילים – זו לא אופציה".

ביום שני, זמן קצר לפני אישור מינויו, אמר בר :"אני מודה לראש הממשלה על האמון והגיבוי. אני מחכה להתחיל לעבוד עם העובדים המצוינים שלנו. יש לי עוד יום עבודה ארוך".

ביום שישי האחרון הוועדה למינוי בכירים אישרה את מינויו של בר לתפקיד. היא התכנסה כדי לדון במכתב שנשלח לחבריה בעילום שם, ובו טענות למעשים לא הולמים שביצע לכאורה. בר התייצב בפני הוועדה יחד עם ראש השב"כ נדב ארגמן. ארגמן כתב: "מאמין ביושרו וערכיו, יוביל את השירות במקצועיות".

מסיירת מטכ"ל, דרך "קפה בגדד" ועד הפיקוד על הארגון

בר, בן 55, נשוי ואב לשלושה, בוגר תואר ראשון במדעי המדינה ופילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב, ותואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד, במסגרת קרן וקסנר. הוא התגייס לצה"ל בשנת 1983 ושירת בסיירת מטכ"ל. לאחר שחרורו בשנת 1987 היה שותף עם חברים מהסיירת ב"קפה בגדד" בתל אביב. לשב"כ התגייס בשנת 1993, שלוש שנים לאחר מכן כבר מונה למפקד מבצעי שטח. ב-2001 התמנה לסגן ראש יחידת המבצעים המיוחדים וארבע שנים אחר כך מונה לראש היחידה.

ב-2011 שימש כראש אגף המבצעים, תפקיד אותו מילא כחמש שנים. ב-2016 מונה לראש אגף המטה בשירות, והחל מ-2018 שימש כסגן ראש השב"כ והאחראי על הפעילות האופרטיבית. לאורך השנים הוענקו למבצעים שהוביל בר וליחידות שעמד בראשן כמה פרסי ביטחון.

הפופולריים