בזמן נאום שר החוץ הפלסטיני, ארדן עזב במחאה את הדיון בעצרת האו"ם

בזמן נאום נציג הרשות: ארדן עזב את הדיון באו"ם

נציג הרשות האשים את ישראל בטבח מכוון של ילדים ובפשעי מלחמה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארדן עוזב את הדיון באו"ם בזמן הנאום של שר החוץ הפלסטיני 20.05.21
צילום: -

שגריר ישראל באו"ם ובארצות הברית גלעד ארדן עזב היום (חמישי) במחאה את הדיון בעצרת הכללית של האו"ם, בזמן נאומו של שר החוץ של הרשות הפלסטינית ריאד אל-מלכי. הנציג הפלסטיני האשים את ישראל בטבח מכוון של ילדים ובפשעי מלחמה. עוד הוא הוסיף: "ישראל מנסה לגרש בכפייה משפחות פלסטיניות משייח' ג'ראח, ובכך למחוק את הנוכחות הערבית בירושלים".

נשיא העצרת הכללית, וולקן בוזקיר הטורקי, פתח את הדיון על ההסלמה באזור ואמר: "אנו עדים לאלימות חריפה שלא נראתה מזה שנים". נשיא העצרת טען שההסלמה הנוכחית החלה "עם ההפרות שהתרחשו בהר הבית". בוזקיר פנה בדבריו לישראל ואמר: "בתור הכוח החזק והכובש - עליכם למלא את החוק הבין לאומי ולא להפעיל כוח מופרז". 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ציין בעצרת שהוא המום מהמשך ההפצצות של ישראל ברצועת עזה. הוא קרא להפסקת הלחימה וביקש משני הצדדים לנצור אש מעכשיו. 

וברקע המאמצים והלחץ הבין-לאומי להביא להפסקת אש בלחימה בין ישראל לארגוני הטרור ברצועת עזה, צה"ל תקף ברצועה גם הלילה. שר המודיעין אלי כהן התייחס לנושא ואמר שגורמי חמאס מתחננים להפסקת אש. "נסיים את המבצע כשנחליט שהשגנו את היעדים שרצינו", אמר כהן בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם השר אלי כהן

העיתון "הוול סטריט ג'ורנל" דיווח הבוקר כי תיתכן הפסקת אש כבר ביום שישי. על פי הדיווח, גורמים מצרים התקדמו במשא ומתן עם הנהגת חמאס, וצה"ל הודה בצורה לא רשמית כי הוא מתקרב להשגת מטרותיו.

השגריר ארדן ציין הבוקר: "הממשל האמריקני היה מאוד רוצה לראות כבר הפסקת אש". בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב הוא הוסיף שצריך שהיעדים יושגו, "כשנרגיש שתשתיות חמאס נפגעו משמעותית ושנשיג הרתעה, שחמאס יבין שלא כדאי לו לירות טילים בעוד כמה שבועות".

האזינו לריאיון עם שגריר ישראל באו"ם ובארה"ב גלעד ארדן

עוד אמר ארדן כי יש להתחשב ברצון של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, "שאנחנו גם אסירי תודה לו". השגריר ציין כי ארצות הברית חסמה במבצע הזה שלוש פעמים הודעות מוטות של מועצת הביטחון. "מקווה שגם היוזמה הצרפתית המגונה להעביר החלטה תיתקל בווטו אמריקני. אני מצפה זאת מכל המדינות שמציגות עצמן כנלחמות בטרור", אמר.

בתוך כך, גורמים בממשל האמריקני העריכו כי העימות הנוכחי בין ישראל לחמאס ייאלץ את הממשל של ביידן להיכנס בצורה הרבה יותר משמעותית לזירה הישראלית-פלסטינית, על אף שהתכנון האמריקני היה להתרחק מהאזור. גם גורמים מדיניים בישראל העריכו כי אם בממשל תכננו לדחות את הכניסה לזירה הישראלית-פלסטינית כמה שיותר, אך אירועי השבוע האחרון יזרזו את המעורבות האמריקנית בצורה כזו או אחרת. יש לציין כי ארצות הברית טרם מינתה שליח לאזור וטרם הודיעה מי ימונה לשגריר בישראל.

בהכנת הידיעה השתתפו מואב ורדי, איתמר מרגלית, כרמלה מנשה, עמיחי שטיין ומתי ברנהרט

הפופולריים