ראשת עיריית חיפה: "אסון כמו בביירות עלול לקרות פה"

קליש-רותם: אסון כמו בביירות עלול לקרות בחיפה
עינת קליש רותם הזהירה מפני ריכוזי החומרים הכימיים במפרץ חיפה: "הגיע הזמן להתעורר, יש פה פוטנציאל לאסון" • במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות בלבנון אחרי הפיצוץ. גורם ביטחוני מעריך שבעוד שבטווח הקצר חיזבאללה צפוי לעסוק בזירה הפנימית, בטווח הארוך תנסה איראן לנצל את האסון לטובתה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיצוץ ביירות תמונה אווירית 4.8.20
צילום: אי-פי

ראשת עיריית חיפה עינת רותם-קליש, התייחסה היום (רביעי) לאסון הפיצוץ בביירות וטענה כי "אסון כמו בביירות עלול לקרות בחיפה. חד משמעית. יכול להיווצר פה אסון שאי אפשר לתאר אותו". את הדברים אמרה בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. "יש לנו מספר מוקדים, פיצוץ יכול לגרום לפיצוץ, הגיע הזמן להתעורר, יש פה פוטנציאל לאסון", אמרה. 

נסיבות הפיצוץ בביירות עוד נבדקות. יועץ התקשורת לנשיא לבנון, רפיק שלאלא, הודיע כי היום תחל את פעולתה ועדת חקירה לחקר הפיצוץ וכן ייחס את הפיצוץ לאמוניום חנקתי שוחסן שש שנים במחסן בנמל בעקבות סכסוך משפטי. קשירת הפיצוץ הנורא לחומרים כימים שהוחזקו בנמל עוררו חשש בקרב תושבי חיפה ופעילים סביבתיים, שמתריעים זמן רב מנוכחות מסוכנת של חומרים כימיים במפרץ חיפה.

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה מיקי חיימוביץ' אמרה בנושא הבוקר: "כל מי שמסתכל על התמונות מלבנון לא יכול שלא לחשוב על מפרץ חיפה. המחשבה על מקבץ המפעלים והחומרים המסוכנים שנמצאים שם מדירה שינה מעיננו. מה שקרה בביירות זה פעמון אזעקה עצום שמצלצל באוזנינו".

הערכה במערכת הביטחון: איראן תנצל בטווח הארוך את האסון לטובתה

במערכת הביטחון עוקבים אחר הנעשה בצד הלבנוני של הגבול בעקבות הפיצוץ בביירות, ומעריכים שבטווח הקצר חיזבאללה יהיה עסוק בזירה הפנימית בעקבות האסון, אולם בטווח הארוך איראן תנסה לנצל את האסון כדי להעמיק את אחיזתה בלבנון. הפיצוץ הגדול בנמל ביירות תפס את מערכת הביטחון בעיצומה של תקופת כוננות ודריכות שהחלה עם הפגיעה המיוחסת לישראל בפעילי חיזבאללה בסוריה לפני שבועיים. 

האסון הגדול שפקד את המדינה תופס את לבנון בזמן משבר כלכלי, פוליטי ומדיני חמור, ועלול להביא לטלטלה משמעותית במדינה, העריך גורם במערכת הביטחון. בשל כך ישראל חייבת להיות ערוכה ובכוננות גבוהה, אמר הגורם. 

סבב המתיחות הנוכחי בין ישראל לחיזבאללה החל ב-20 ביולי, כשפעיל הארגון וכן לוחמי מיליציות איראניות נהרגו בתקיפה אווירית שיוחסה לישראל. שבוע לאחר מכן הודיע צה"ל כי סיכל ניסיון חדירה של חמושים לאזור הר דוב. השבוע סוכל ניסיון הנחת מטענים בגבול הגולן, אירוע שלפי צה"ל אינו קשור באופן ישיר לחיזבאללה. 

הפופולריים