כוכבי מזהיר: המצב בדרום ובצפון עלול להידרדר לעימות בזמן הקרוב

כוכבי מזהיר: עלולים להידרדר לעימות בזמן הקרוב
הרמטכ"ל הזהיר מפני הידרדרות לעימות במספר זירות בו זמנית: המעורבות של איראן בסוריה ושליטת חיזבאללה בלבנון הן האתגר האסטרטגי המרכזי של מדינת ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביב כוכבי
צילום: צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל אביב כוכבי מזהיר מפני הידרדרות לעימות בתקופה הקרובה בשל השינויים במזרח התיכון. "בגזרה הצפונית והדרומית המצב מתוח ושברירי, ועלול להידרדר לעימות, חרף העובדה שאויבנו אינם מעוניינים במלחמה", אמר. "ישראל מתמודדת כיום עם מספר רב של זירות ואויבים בו זמנית".

הרמטכ"ל עוסק בתקופה זו בהחלת תוכנית רב שנתית שנועדה להתמודד עם מגוון האתגרים הביטחוניים. את האיום המרכזי מזהה כוכבי בצפון: "האתגר האסטרטגי המרכזי של מדינת ישראל טמון בזירה הצפונית. במוקד – התבססות כוחות איראניים ואחרים בסוריה, ופרויקט הטילים המדויקים. בשני המקרים מדובר במאמץ בהובלה איראנית, תוך שימוש בשטחן של מדינות בעלות משילות מוגבלת ביותר".

בהתייחסו למדינות בעלות משילות מוגבלת התכוון כוכבי לסוריה, אולם רמז גם ללבנון וככל הנראה גם לעיראק, שם על פי דיווחים זרים פעלה ישראל בשנים האחרונות. בהתייחסו ללבנון ציין כוכבי: "מזה שנים רבות חיזבאללה לקח בשבי את מדינת לבנון – הקים בה צבא משלו, והוא זה שקובע הלכה למעשה את 'מדיניות הביטחון' שלה".

הרמטכ"ל מסיים בימים אלה את גיבוש התוכנית הרב שנתית "תנופה", שתיכנס באופן רשמי לתוקף ב־1 בינואר. התוכנית כוללת, בין השאר, השלמה של פערים בחימוש, חלפים, אמצעי לחימה וכוח אדם, כמו גם שיפור יכולות התקפיות ואמצעי השמדה.

בשנה האחרונה התקבלו בצה"ל החלטות הנוגעות לרכישת כטב"מים נוספים, רכישת חימוש מדויק, והשקעה באינטרנט המבצעי. בכל הקשור לשיפור יכולות ההגנה, מתוכננים שינויי פריסה למערכת "כיפת ברזל", סיום הקמת סוללה שמינית סדירה של המערכת, בחינת פיתוח יכולות יירוט חדשות וכן שיפור ההגנה מפני רחפנים.

הפופולריים