מחדל רפואי חמור בצה"ל

מחדל רפואי חמור בצה"ל: המפקדים התעלמו - לוחמת אושפזה בסכנת חיים

המפקדים התעלמו - לוחמת אושפזה בסכנת חיים

החיילת הזמינה לעצמה אמבולנס לבסיס, אך המפקדים עיכבו את פינוייה והיא איבדה שחלה. צה"ל: "הדרגים הפיקודיים כשלו והתרשלו בתפקידם" • מפקדה האישי הודח, הליך הדחה נפתח גם נגד קצין הרפואה הגדודי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחדל רפואי חמור בצה"ל, פרסום ראשון, כרמלה מנשה
צילום: גילי יערי, פלאש 90

בלעדי: לוחמת בצה"ל איבדה שחלה בגלל רשלנות מפקדים והתעלמות מתלונותיה על כאבי בטן עזים. נזק חמור נגרם לשחלה השנייה. עוד בטירונות בחודש פברואר הלוחמת התלוננה על כאבי בטן תחתונה והקאות, אך היא המשיכה לבצע את כל המטלות תחת כאבים. "היא התלוננה על כאבים ואמרו לה להמשיך להתאמן, כולם מרחו אותה", סיפרה היום (שלישי) אימה בריאיון לאורי לוי בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. ב-30 באפריל, ב-02:00 לפנות בוקר, הלוחמת קיבלה התקף קשה של כאבי בטן והקאות בבסיס. היא פנתה למפקדים ולחובשים, אך איש לא התייחס לתלונותיה. "החובשים אמרו לה להתקשר לרופא והוא צעק עליה וטרק לה את הטלפון", אמרה האם.

האזינו לריאיון

בשלב מסוים, הלוחמת התעלפה בחדרה. כשהתעוררה כעבור חצי שעה, היא המשיכה לשלוח הודעות למפקדים ולחובשים וביקשה שישלחו אותה למיון, אך הם סירבו. איש לא הגיע. היא התקשרה לרופא הגדודי שש פעמים, אך הוא דחה אותה ואמר לה לא לעשות זאת בשעת הלילה המאוחרת. בבוקר היא שלחה לו הודעות בהן כתבה: "אני מתחננת רק שתוציא לי הפניה למיון. זה דחוף, אני סובלת ולא יכולה יותר, בבקשה".

כשהבינה שאין לה ברירה, החיילת הזמינה לעצמה אמבולנס אזרחי לשער המוצב. "היא יצאה בכוחות עצמה", המשיכה האם לספר. "המפקדים ניסו למנוע ממנה להתפנות באמבולנס והפינוי עוכב בחצי שעה". לבסוף, היא פונתה לבית החולים לבדה, לאחר שש שעות המתנה. שם הוכנסה לניתוח דחוף, בעקבותיו התברר כי שחלה אחת שלה לא מתפקדת והשניה בסכנה בשל בצקת. "נגרם לה נזק רפואי בלתי הפיך", הסבירה האם. "כעת היא לפני ניתוח נוסף וסדרת טיפולים", בניסיון להציל את השחלה שנותרה. הרופאים המליצו לה לעבור טיפולי פוריות בניסיון לאפשר לה ללדת בעתיד.

"אני מזועזעת וכואבת", זעקה האם. "מבחינתי היא נפצעה תוך ביצוע משימה. זו חרפה, בושה והזנחה מקוממת של מפקדים שסמכתי עליהם בעיניים עצומות. אני מאוכזבת והמומה מצבא הגנה לישראל". היא קראה לרמטכ"ל "להתייחס לאירוע הזה כאל אירוע דגל ולהפיץ אותו בקרב הלוחמות והמפקדים - תדע כל אם עבריה כי הפקירה את חיי ילדיה בידי מפקדים ורופאים צבאיים שאינם ראויים לכך". עוד קראה האם "לכל הגורמים שהתעלמו עד כה לקחת אחריות". האם חתמה את דבריה בעצב והעידה: "אני אם חד-הורית ואין לי יכולת כלכלית לטפל בעצמי ולסייע לה בהמשך השירות הצבאי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות האירוע התקיימו תחקירים בראשות ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף מישל ינקו, ומפקד אוגדה 162, תא"ל נדב לוטן. בתחקירים עלה כי מדובר באירוע חמור ביותר שאינו הולם את ערכי צה"ל. באירוע כשלו הדרגים הפיקודיים אשר התרשלו בתפקידם בכך שלא העניקו מענה ראוי למצוקת החיילת, והדרגים הרפואיים אשר לא איבחנו את מצבה הבריאותי ולא העניקו לה טיפול תואם. בעקבות האירוע, מפקדה האישי של החיילת נשפט ל-20 ימי מחבוש והודח מתפקידי פיקוד ולחימה. מפקד המחלקה נשפט לעשרה ימי מחבוש וסגן מפקד הפלוגה נשפט ל-28 ימי ריתוק. קצין הרפואה הגדודי נשפט לעשרה ימי מחבוש ומתקיים תהליך הדחה מתפקידו. צה"ל מצר על העוול החמור שנגרם לחיילת ויפעל על מנת למנוע מקרים דומים בעתיד".

הפופולריים