בצה"ל התריעו: חוקיות העברת הישיבה בחומש מוטלת בספק

בצה"ל התריעו: חוקיות העברת הישיבה בחומש מוטלת בספק
לאחר שתוך כמה ימים נבלמו שלושה ניסיונות להקים את הישיבה מחדש, הורה שר הביטחון גלנט לאפשר את שיטוח הקרקע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המאחז בחומש
צילום: נאסר אשטייה

בצה"ל התריעו בפני הדרג המדיני כי חוקיות העתקת הישיבה בחומש הבוקר (שני) מוטלת בספק. מהרגע הראשון הבינו כי מדובר במהלך גבולי מבחינה חוקית, זאת כי גם על אדמות מדינה עדיין צריך הליך מסודר לבנות ישיבה.

קציני היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הסתייגו מהעברת הישיבה באמצע הלילה, ובצבא התריעו בפני הדרג המדיני שחוקיות המהלך בספק, וביקשו את ההוראה בכתב. ההנחיה התקבלה והמהלך יצא לפועל כשמפקדי הצבא מסתייגים ממנו. כרגע, הסטטוס של המבנים הם "מאחז בפלישה טרייה". עד הממשלה הקודמת, מצב זה היה מאפשר פינוי בהחלטה צבאית ללא אישור של שר הביטחון - אבל בממשלה הנוכחית יש דרישה לאשר כל פינוי מבנה, גם של "פלישה טרייה", ולכן סביר שהישיבה תישאר.

זה היה בעצם הניסיון השלישי, רק בימים האחרונים, להקים מחדש את הישיבה - והפעם הוא הצליח. בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי בשבוע שעבר צה"ל בלם שורה ארוכה של משאיות ועליהן קראוונים ומשאיות שהיו בדרכן לחומש. בסופו של דבר, שר הביטחון יואב גלנט הורה לאפשר לאנשי הישיבה להעביר באגר אחד לטובת שיטוח הקרקע. במוצאי השבת היה נסיון נוסף, אז אלוף פיקוד המרכז הנחה שכל משאית שתעבור תוחרם באופן מיידי.

צילום: ישיבת חומש

(צילום: ישיבת חומש)

אמש היה נסיון שלישי. בהתחלה היה נראה שגם הוא ייכשל, עד שבאמצע הלילה הגיעה התפנית, ככל הנראה בעקבות לחץ שהפעיל שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ' על השר גלנט. הסיבה שהמהלך הזה נעשה דווקא עכשיו היא בגלל שבעוד כשבועיים אמורה המדינה להגיש את עמדתה בבג"ץ על פינוי חומש - ובממשלה רצו לקבוע בינתיים עובדות בשטח.

תלמידי ישיבת חומש הקימו לפנות בוקר, במה שהם מכנים "מבצע חשאי", את מבני ישיבת חומש על אדמות מדינה, כ-150 מטרים מהמיקום הקודם שהיה על אדמות בבעלות פלסטינית. מדובר בפעם הראשונה מאז ההתנתקות שמוקמים מבנים חדשים בחומש באישור גורמים בממשלה ובאבטחת הצבא. אולם, יש לציין כי הישיבה עדיין לא הוסדרה ולמעשה לא הוקמה בהליך מסודר של הקמת מבנים כחוק, אך כן קיבלה אישור של השרים בממשלה.

למהלך הנוכחי קדמו כמה אירועים בתקופה האחרונה, ביניהם ביטול חוק ההתנתקות בשומרון לפני כחודשיים; הסיכום בין גלנט לסמוטריץ' על העתקת ישיבת חומש מאדמות פרטיות לאדמות מדינה - כדי שסכנת הפינוי תוסר מעל הישיבה; ולאחרונה ארצות הברית הוציאה גינוי חריף למהלך וטענה כי מדובר ב"הפרת מחויבות מצד ממשלת נתניהו", שבעקבותיו הבהירו בישראל כי לא מדובר בהתיישבות מחדש במקום.

הפופולריים