אשתו של בן גביר: "איתמר שיפר את תנאיו של בן אוליאל"

אשתו של בן גביר: "איתמר שיפר את תנאיו של בן אוליאל"
השיחה בקבוצת הוואטסאפ "משחררים את עמירם", הקמפיין הפוליטי - והעובדות בתיק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עמירם בן אוליאל זירה שריפה דומא דוואבשה
צילום: אבשלום ששוני ומרים אלסטר, פלאש 90

לפני יותר מחודשיים שלחה אילה בן גביר, אשתו של השר לביטחון לאומי, הודעה בקבוצת וואטסאפ שנקראת "משחררים את עמירם". הרקע הוא כמובן השיח סביב תנאי כליאתו של עמירם בן אוליאל, והעובדה שהוא בבידוד. בחדשות הערב בכאן 11 פורסמה היום (רביעי) תוכן השיחה.

רעייתו של בן גביר כתבה:

"קבוצה יקרה, איתמר דאג לתנאים קצת יותר הגיוניים לעמירם: טלפונים, ספרים, פסח באגף התורני. כרגע איתמר עושה כמה שינויים מחויבי מציאות בשב"ס, ובגלל שזה לא מוצא חן בעיני כמה פקידים שם, הם מוציאים את זעמם על העצורים היהודים (מנהליים, לאומיים ואפילו פליליים עם פאות מספיק ארוכות).

צריך לדעת את זה ולנשום עמוק. מקווה שהתקופה הזאת תעבור במהרה יחד עם שב"ס יותר ראוי"

ההודעה הזאת קודם כל מלמדת על הלחצים שסופג איתמר בן גביר מהבייס - בכל מה שנוגע לתנאי כליאתו של עמירם בן אוליאל, ואסירים ביטחוניים יהודים נוספים. צריך לזכור שבן גביר בעצמו ייצג בעבר כעורך דין את עמירם בן אוליאל, וגם כמובן ההודעה הזאת נותנת הצצה למערכת היחסים העכורה, בלשון המעטה, בין שב"ס לבן גביר - שהובילה בסופו של דבר להתפטרותה של נציבת שב"ס קטי פרי.

מלשכתו של בן גביר נמסר בתגובה: "לצערו של השר עדיין יש אפליה בין אסירים ביטחוניים יהודים לאסירים ביטחוניים ערבים, השר לא מוכן לקבל את זה במשמרת שלו. בגלל האפליה הזו והקייטנות למחבלים בבתי הכלא נציבת שב"ס הולכת הביתה. השר בן גביר בא לתקן".

הקמפיין הפוליטי - והעובדות בתיק

הקמפיין שמתנהל כאן בשבועות האחרונים למען עמירם בן אוליאל כולל הרבה מאוד מידע מסולף וחסר באשר להרשעתו וההודאות שנתן. הטענה העיקרית שנשמעת בשבועות האחרונים במסגרת הקמפיין לשחרור עמירם בן אוליאל, היא: "אנחנו לא תומכים ברצח, ההודאות שעליהן מתבססת ההרשעה הוצאו בעינויים, וכל אחד היה מודה בכל רצח תחת עינויים, ולכן בן אוליאל חף מפשע".

הנה קצת עובדות שמוסתרות בקמפיין:

בן אוליאל סיפר בחקירתו שכדי לזרוק את בקבוק התבערה לתוך הבית הוא הסיט את רשת היתושים. בשחזור הוא הדגים, בלי שהתבקש, כיצד הסיט את הרשת משמאל לימין. חוקרי המשטרה לא ידעו על קיומה של רשת כזאת משום שהיא נשרפה בהצתה. רק כשהגדילו את התמונות שצילמו בבוקר הפיגוע, הבחינו כי אכן הייתה רשת כזאת על החלון.

בין היתר, סיפר בן אוליאל שבקבוק התבערה התנפץ על הסורגים, ורק חלקו חדר לתוך הבית. בממצאים שאספה המשטרה בבוקר ההמתה אכן נמצאו שברי בקבוק זכוכית על אדן החלון.

בית המשפט קבע שאדם חף מִפּשע שהחליט להודות כדי לשים קץ לסִבלו בחקירה, לא היה מצליח לנחש את שני הפרטים האלו, פרטים שגם חוקריו לא הכירו. טענה נוספת היא שכל הרשעתו של בן אוליאל מתבססת על הודאות שהושגו בהפעלת כוח, ולכן יש לפסול אותן. ובכן, הודאות אלו נפסלו על ידי בית המשפט המחוזי. ההרשעה מתבססת בכלל על הודאות ושחזור שבוצעו יותר מיממה לאחר תום העינויים שעבר לטענתו.

יש כמובן עוד הרבה עובדות משפטיות שתומכות בהרשעתו של בן אוליאל, את רובן לא תשמעו בקמפיין המושקע לשחרור הרוצח. הסיבה לכך היא שלמרות הדרישה למשפט חוזר, לא מדובר בקמפיין משפטי, אלא באירוע פוליטי על רקע גזעני.

הפופולריים