לפיד מזהיר מגרעין סעודי: "הטורקים והמצרים מייד ירצו גם העשרה גרעינית"

לפיד מזהיר: "הטורקים והמצרים ירצו גם העשרה גרעינית"
ראש האופוזיציה הצטרף לאזהרות גורמי הביטחון מהצעד שעלול לסכן את העליונות הביטחונית של ישראל ולפתוח מירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי: "אני בעד הסכם נורמליזציה עם הסעודים, אך אסור לאפשר להם העשרת אורניום. זה סכנה לישראל. הטורקים והמצרים מייד ירצו להיכנס לתהליך העשרה גרעינית והאמירתיים יעזבו את ההסכם שעליו הם חתומים וירצו להעשיר אורניום". 
"במשא ומתן קשוח אפשר להגיע להסכם בלי העשרת אורניום על אדמת סעודיה, במקום הריצה הלא ברורה הזו. כל מה שאתה מכניס למזרח התיכון עלול להגיע לידיים הלא נכונות", הסביר לפיד את מסקנותיו מביקורו בוושינגטון והוסיף, "נתמוך מהאופוזיציה כל עוד ההסכם לא יכלול רכיב גרעיני, אך לא נכנס לממשלת נתניהו".

בחדשות השישי פורסם אמש כי גורמי ביטחון הביעו חשש כבד מהאפשרות שבמסגרת ההסכם תהיה בידי הממלכה יכולת להעשרת אורניום, גם אם זה יהיה תחת מטרייה אמריקאית, "במזרח התיכון יכול לקרות הכל ומחר יכול המשטר להתחלף ובידם תיהיה היכולת הזאת".

בתוך כך, ישנן חילוקי דעות בתוך מערכת הביטחון בנוגע לדרישות הגרעין הסעודיות. גורם המעורב במגעים טוען: "הפעם, בניגוד להסכם עם האמירויות, יש עבודת מטה מסודרת". הצמרת הביטחונית קיימה דיון בנושא הסעודי, יחד עם שר הביטחון. בינתיים לא התקיים דיון משמעותי בקבינט בנושא. 

 יורש העצר הסעודי, בן סלמאן, אמר שלשום בריאיון לערוץ פוקס ניוז כי הסוגיה הפלסטינית חשובה מאוד לנורמליזציה עם ישראל, וכי "בכל יום שעובר - סעודיה וישראל מתקרבות לנורמליזציה". עוד אמר בן סלמאן כי אם איראן תשיג נשק גרעיני - "אנחנו חייבים להשיג גם כזה".

הפופולריים