ישראל במלחמה

מתיחות בין הדרג המדיני לצבאי על רקע הדיווחים על מידע מודיעיני מוקדם

מחדל ההתרעה המודיעינית: מתיחות בין הדרג המדיני לצבאי
המידע שהתקבל בלילה שלפני המתקפה פורש כשתרגיל ולא הביא להעלאת הכוננות באזור גבול עזה. ראש השב"כ קיים דיון במטה הארגון, וצוות משותף עם הימ"מ הוקפץ לגזרה כדי להתמודד עם איום פוטנציאלי של חדירות וחטיפות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש השב"כ רונן בר 27.06.23
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

על רקע הדיווחים כי בידיה של ישראל היה מידע מודיעיני על כוונותיו של חמאס טרם הלחימה, קיימת מתיחות בין הדרג המדיני לדרג הצבאי בנוגע למידע שהתקבל בלילה שלפני המתקפה, פורש כתרגיל שמבצע הארגון ולא הביא להעלאת הכוננות באזור הגבול - כאן דווח הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. לשכת ראש הממשלה הודיעה היום (חמישי) כי נתניהו ידע על המתקפה רק בשעה 6:29 בבוקר, כשהחלה. גם שר הביטחון יואב גלנט לא עודכן בפרטי המידע שהביאו להערכות המצב הדריכות בצבא ובשב"כ. 

הרמטכ"ל ושורה של קצינים בכירים קיימו הערב מצב שבסיומה הוחלט שלא להעלות כוננות. גם ראש השב"כ רונן בר קיים דיון במטה הארגון בעקבות המידע שהתקבל, שהוגדר כ"חלש" יחסית. עם זאת, במהלך הלילה הוחלט להקפיץ צוות משותף לשב"כ ולימ"מ כדי להתמודד עם איום פוטנציאלי של חדירות לשטחי ישראל או חטיפות לתחומי הרצועה. חלק מאנשי הצוות נהרגו בקרבות הראשונים בלחימה.

גורם המעורה במידע שהתקבל אמר כי "היו סימנים והייתה פה טעות בשיקול הדעת המקצועי. עכשיו עת להילחם. את התחקיר נעשה אחרי, את התוצאות הקשות כולנו רואים". 

בלילה שלפני המתקפה, התקיימה התייעצות טלפונית בראשות הרמטכ"ל יחד עם ראש השב"כ וקצינים בכירים נוספים, דוגמת ראש אמ"ן, בנוגע לזיהוי של פעילות חריגה ברצועת עזה, אך זו כאמור פורשה כתרגיל. מידע מודיעיני שהתקבל תמך גם הוא בסברה כי מדובר בתרגיל.

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, התייחס היום להתרעות המודיעיניות שלפני המתקפה של חמאס. על פי תא"ל הגרי, "בשעות שלפני המתקפה לא היה בידינו מידע על עוצמת המתקפה, המהלך הזה לא היה באופן הזה, אנחנו נתחקר את עצמנו. אנחנו ניתן תשובות לציבור אחרי שנסיים את המלחמה".

גורם מודיעין מצרי אמר ביום שני לסוכנות הידיעות אי-פי כי מצרים הזהירה את ישראל מ"משהו גדול" שקורה ברצועת עזה. לדבריו, גורמים ישראליים התמקדו במצב ביהודה ושומרון והמעיטו באיום מעזה. "הזהרנו אותם מהתפוצצות של המצב, שזה קרוב מאוד וזה יהיה גדול. אבל הם זלזלו באזהרות כאלה", אמר הגורם.

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הכחישו את הדיווח המצרי. גורם מדיני מסר: "לא הייתה כל שיחה בין ראש הממשלה לשר המודיעין המצרי מאז כניסת ראש הממשלה לתפקיד".

על פי מידע שנמצא בישראל, המידור בחמאס הביא לכך שרק בכירי חמאס ידעו על המהלך המתוכנן, ואילו חלק ניכר מהמחבלים סברו גם כן כי מדובר בתרגיל, עד שקיבלו פקודה לכבוש את יישובי העוטף.

הפופולריים