למרות אזהרות מערכת הביטחון: סמוטריץ' לא העביר את כספי המיסים לרשות

למרות האזהרות: סמוטריץ' לא העביר את כספי המיסים לרשות
שר הביטחון גלנט: "יש להעביר את הכספים מיידית"; סמוטריץ' תקף: "טעות חמורה" • גורם מדיני לכאן חדשות: להקפאת הכספים עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת על המצב הנפיץ בגדה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר היום (רביעי) בתדרוך המשל"ט האזרחי כי למרות האזהרות של גופי הביטחון, הוא לא העביר את כספי המיסים לרשות הפלסטינית. זאת משום שלטענתו "הרשות משלמות משכורות למשפחות מחבלים בעזה".

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

זמן קצר לאחר מכן שר הביטחון יואב גלנט התייחס לנושא ואמר כי "לישראל יש עניין ביציבות ביהודה ושומרון. יש להעביר את הכספים מיידית". סמוטריץ' תקף את דברי גלנט ומסר כי "עמדתו בעד העברת הכספים היא טעות חמורה. הרשות הפלסטינית היא לא הפיתרון - היא חלק מהבעיה". הנושא צפוי לעלות גם בקבינט המלחמה וגם בקבינט המדיני-ביטחוני המורחב.

בריאיון עם מיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11 אמר השר סמוטריץ' כי "אי אפשר עם כפל הלשון של הרשות, מי שרוצה לשלם למחבלים לא יזכה לשום תקציב". סמוטריץ' הוסיף: "אני לא מאמין שראש הממשלה יגיד לי להעביר כסף שיעבור למחבלי הנוחבה האלה ומשפחותיהם. מחר יהיה דיון על זה בקבינט והוא בעל הסמכות להכריע". 

כפי שדווח בחדשות הערב בכאן 11, גורם מדיני התריע כי להקפאת הכספים עלולה להיות השלכות מרחיקות לכת על המצב הנפיץ בין כה וכה בגדה. הוא הדגיש כי רק לפני כמה חודשים הקבינט הכריע - לפעול לחיזוק הרשות, ולמנוע את קריסתה.

ברקע, האמריקנים מפעילים לחץ רב בנושא ודורשים שלא לפגוע בכספים לרשות. הסוגיה הזו צפויה לעלות גם במהלך ביקורו של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בישראל ביום שישי.

הכספים המדוברים הם כספי המיסים שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית מדי חודש, בעיקר מיסי ייבוא - שהרשות הפלסטינית לא יכולה לגבות בעצמה. החשש במערכת הביטחון הוא שהרשות, שנמצאת במשבר כלכלי חמור, תקלע למצב שבו היא לא יכולה לשלם משכורות לאנשיה, בעיקר לאנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

הפופולריים