החות'ים השתלטו על ספינה בים האדום, צה"ל: "לא ישראלית"

החות'ים השתלטו על ספינה בים האדום, צה"ל: "לא ישראלית"
בצה"ל אישרו: "מדובר באירוע חמור מאוד ברמה העולמית" • מלשכת רה"מ נמסר: "מעשה טרור איראני נוסף"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספינת המשא "גלקסי לידר"
צילום: צילום מסך

הערוץ הסעודי אל-חדת' דיווח היום (ראשון) כי המורדים החות'ים בתימן חטפו "ספינת משא ישראלית" בשם "גלקסי לידר" ששטה במפרץ. על אף הטענה כי מדובר בספינה בבעלות ישראלית, מדובר בספינה שהוחכרה מחברה בריטית לחברה יפנית, כאשר החברה הבריטית היא בבעלות חלקית של איש העסקים רמי אונגר.

> עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

המייסדים וממשיכי הדרך הרצחנית: הפנים שמאחורי חמאס

בדובר צה"ל אישרו את האירוע והוסיפו בתגובה כי "אירוע חטיפת ספינת המשא על ידי החות'ים סמוך לתימן בדרום הים האדום, הוא אירוע חמור מאוד ברמה העולמית. מדובר בספינה שיצאה מטורקיה בדרכה להודו עם צוות אזרחי בינלאומי, ללא ישראלים. לא מדובר בספינה ישראלית".

גם בלשכת ראש הממשלה גינו את האירוע: "אנו מגנים בתוקף את ההתקפה האיראנית נגד ספינה בינלאומית. האוניה בבעלות חברה בריטית המופעלת על ידי חברה יפנית, נחטפה באכוונה איראנית על ידי מליציית החות'ים בתימן. על סיפונה של האונייה 25 אנשי צוות מלאומים שונים, בהם: אוקראינים, בולגרים, פיליפינים ומקסיקנים. בספינה לא נכחו ישראלים. זהו מעשה טרור איראני נוסף אשר מבטא קפיצת מדרגה בתוקפנות של איראן כנגד אזרחי העולם החופשי, ומייצר משמעויות בינ"ל לגבי ביטחון נתיבי השייט העולמיים".

האויבים החדשים מתימן | האזינו להסכת "עוד יום"

דובר הכוחות החות'ים, יחיא סריע, מסר לאחר האירוע: "הכוחות החמושים יטפלו בצוות הספינה בהתאם לדין האסלאמי. הכוחות החמושים מזהירים שוב את כלל הספינות השייכות לאויב הישראלי או לאלה שמשתפות פעולה איתו - הן יהיו מטרות לגיטימיות לכוחות החמושים. אנו נמשיך לבצע את הפעולות הצבאיות הללו נגד האויב הישראלי, עד שתיספק התוקפנות נגד רצועת עזה וייפסקו הפשעים נגד אחינו הפלסטינים בעזה ובגדה המערבית. אנו מדגישים כי פעולות הכוחות החמושים יופנו רק לעבר ספינות ישראליות וכאלה השייכות לישראלים".

האירוע הגיע על רקע הקצנת התקיפות שבוצעו על ידי המורדים החות'ים מתחילת המלחמה. מוקדם יותר היום, דובר החות'ים יחיא סריע, איים בפגיעה בספינות בבעלות ישראלית או כאלו הנושאות דגל ישראל עליהן. גם בשבוע שעבר מנהיג החות'ים הצהיר על המשך המתקפות נגד ישראל, כל עוד המלחמה בעזה נמשכת ואף איים כי יפגעו בספינות ישראליות בים סוף. 

באפריל 2021, ספינה ישראלית הותקפה סמוך לחופי האמירויות במפרץ הפרסי. התקיפה בוצעה על ידי כוחות איראנים באמצעות טיל שנורה מספינה או מטוס ללא טייס. מדובר היה בספינה שהייתה שייכת לחברת ריי ספנות, בבעלות איש העסקים רמי אונגר

לפני כשנתיים, חבר הכנסת לשעבר צביקה האוזר שיגר מכתב לראש הממשלה דאז נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד, ושר הביטחון בני גנץ, בקשה להכריז על המורדים מתימן, ששיגרו בימים האחרונים טילים וכטב"מים לישראל, כארגון טרור - אך לא זכה לכל מענה, כפי שפורסם בכאן רשת ב.

הפופולריים