"רקטות ורובים בתוך מזרני ביה"ח": צה"ל שחרר סרטונים מחקירות של שלושה ממחבלי הטבח

"רקטות בתוך מזרני ביה"ח": סרטוני חקירתם של מחבלי נוח'בה
יחידת 504 חשפה תיעוד מחקירתם של שלושה מחבלים שסיפרו על השימוש של חמאס והג'יאהד האסלאמי בבית החולים שיפא, רנתיסי, בית החולים הצבאי-שוודי השייך לאונר"א והסהר האדום הפלסטיני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שלושה מחבלים בחקירה
צילום: צה"ל

פעילות יחידת 504 באגף המודיעין בלחימה נחשפה היום (שני) עם כ-500 נחקרים ומיליוני שיחות פינוי ואזהרה. גורם בכיר ביחידה אמר: "עד כה עצרנו יותר מ-300 מחבלים מארגוני הטרור במהלך התמרון הקרקעי וכולם נלקחו להמשך חקירה בשטח ישראל". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

המייסדים וממשיכי הדרך הרצחנית: הפנים שמאחורי חמאס

צה"ל פרסם תיעוד מחקירות של שלושה מחבלים שנעצרו ברצועת עזה ונלקחו להמשך חקירות בישראל. אחד המחבלים הסביר כי הרופאים בבית החולים שיפא זעמו על פעילי חמאס וארגוני טרור אחרים שהיו במבנה. "היו שם כמאה מחבלים של חמאס והג'יאהד, בלב בית החולים הם התלבשו בצוות סיעודי ורפואי - אפילו בטיפול נמרץ, בשביל להיטמע במחלקות בית החולים".

מחבל נוסף, עבדלרחמן עלא איברהים סמור סיפר על קבוצות המחבלים שהיו בית החולים רנתיסי ובית החולים הצבאי-שוודי ששייך לאונר"א. "גדודי אל-קסאם השתלטו על בית החולים, בערך מאה מחבלים מאורגנים עם אוהלים. כל קבוצה של ארבעה-חמישה מחבלים הייתה פעילה לעצמה וישבה סביב המבנה. הם ביצעו תקיפות וחלקם היו חמושים ולבושים בגדים אזרחיים".

עוד הוסיף המחבל עלא איברהים סמור כי המחבלים היו בדרך כלל ישנים בבית החולים, עוזבים וחוזרים מאוחר יותר. "בית החולים היה מקום בטוח, הם ידעו שאף אחד לא יכול לאתר אותם או לחשוד בהם. המקום שיש כבסיס לפעילויות שלהם. הייתי ברנתיסי רק חמישה ימים והייתי מבועת. זה היה מפחיד מאוד".

גם חמדואה ריאד אסד שמלאה, מהנדס אפליקציות אינטרנט במשרד הבריאות בעזה, סיפר על פעילות המחבלים והפעם - בסהר האדום הפלסטיני. "אני נשוי ויש לי שלוש ילדות. הלכתי לסהר האדום עם משפחתי כי חשבתי שזה מקום בטוח ומוגן. רציתי למצוא מקלט ואז המחבלים הגיעו וסיכנו אותנו". 

לדבריו, בבניין האמצעי של הסהר האדום, המונה כעשר קומות נמצאו רוב החוסים, במתחם עם חלל ענק שיכול למנות כ-40 אלף איש. "כשפעילי חמאס נשארו במתחם, הם המשיכו לפעול והחביאו את הרקטות ורובים בתוך המזרנים. זה היה על בסיס יומיומי, אף אחד לא יכול לסרב להם, אם תעז להתעמת עם חמאס, הוא יהרוג אותך".

ריאד אסד שמלאה הבהיר שחמאס בחרו את המבנה של הסהר האדום מכיוון שכמות האנשים שימשה להם הגנה. "נהיינו מגנים אנושיים בגלל שצה"ל לא יתקוף מקום עם 40 אלף איש בתוכו. אתם רוצים להילחם, תשתמשו בשדה קרב. אם אחת הרקטות הייתה מתפוצצת זה יכל להרוג 50 מאיתנו".

עשרות חוקרי שטח דוברי השפה הערבית של היחידה פזורים בעזה בתוך הגדודים הלוחמים וחוקרים מחבלים וחשודים בזמן אמת בשטח תוך שהם מסייעים לכוחות צה"ל בתמרון ובאיתור מקומות רגישים. אנשי היחידה גם סייעו בפינוי אוכלוסיה בלתי מעורבת.

בגלל שהמערכה תפסה את צה"ל בהפתעה, יחידה 504 פתחה אמצעי VR ומפות בזמן אמת של עזה שסייעו לכוחות הלוחמים עם מידע שמגיע ישירות למכשירים הניידים שלהם. בחקירות המחבלים לא נמצאה כל אינדיקציה לכך שהמחבלים פעלו בגלל שחשו התרופפות בלכידות בחברה הישראלית סביב החקיקה המשפטית.

מאמצי יחידה 504 לפינוי אוכלוסייה אזרחית מצפון הרצועה

גורם בכיר ביחידה 504 של אגף המודיעין הוסיף כי "קיבלנו אלפי שיחות טלפון ממשתפי פעולה, בסדרי גודל שטרם נראו ביחידה. ניכר כי תושבי רצועת עזה אינם שבעי רצון מההתנהלות הברברית של חמאס. האזרח הפשוט מבין כי חמאס מביא על תושבי עזה אסון שיהיה להם קשה להתאושש ממנו".

הפופולריים