"מבוי סתום"

ראש המוסד הורה לצוותו לעצור את המו"מ ולשוב מקטר לארץ

ראש המוסד הורה לצוותו לעצור את המו"מ ולשוב מקטר לארץ
צוות המו"מ של המוסד שהה בקטר יותר משבוע - עד שהתפוצץ לאחר שהתברר כי חמאס אינו מתכוון לשחרר את הנשים והילדים שנותרו בידיו. גורם ישראלי: "ממשיכים להילחם בכל הכוח".
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ודדי ברנע
צילום: אבשלום ששוני ויונתן זינדל, פלאש 90

הצטרפו לשידור חי - כאן 11

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש המוסד דדי ברנע הורו היום לצוותי המשא ומתן לעצור את הדיון על עסקה חדשה לשחרור חטופים ולשוב מקטר ארצה. בהודעה ממשרדו של ראש הממשלה נמסר: "חמאס לא מימש את חלקו בהסכם, שכלל את שחרור כל הילדים והנשים לפי רשימה שהועברה לו ואושרה על ידו".

> עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

החטופים שעדיין בשבי חמאס: הרשימה המלאה

דיווח: מסע ההתנקשויות שישראל מתכננת בבכירי חמאס

צוות המשא של המוסד שהה בקטר יותר משבוע עד שהתפוצץ. לפי גורם המעורה בפרטים, הצוות שב ארצה לאחר שהתברר סופית כי חמאס אינו מתכוון לשחרר את הנשים והילדים שנותרו בידו, ועל כן הוא קיבל הוראה לחזור לישראל. גורם ישראלי אמר אחרי ההודעה: "ממשיכים להילחם בכל הכוח".

בתוך כך, המטוס של המוסד היה על הקרקע כשעה וחצי בלבד והמשלחת של נחתה חזרה בישראל. כמו כן, ראש המוסד הודה לראש ה-CIA, לשר המודיעין המצרי ולראש ממשלת קטר על השותפות במאמצי התיווך שהובילו עד תום הפוגת האש לשחרורם של 84 ילדים ונשים מרצועת עזה בנוסף ל-24 אזרחים זרים. 

ההבהרה של נתניהו וברנע הגיעה לאחר שדווח בסוכנות הידיעות רויטרס דווח על כך שמשלחת של המוסד נמצאת בדוחה, בירת קטר. זאת במסגרת המגעים להביא לעסקה חדשה לשחרור חטופים ישראלים נוספים שמוחזקים בעזה.

למרות התחדשות האש ברצועת עזה, תקיפות של חיל האוויר בצפון ודרום ברצועה, והיערכות של צה"ל להרחבת התמרון הקרקעי, המגעים בין הצדדים בתיווך קטרי נמשכים. לפי גורם ישראלי, לאחר שפגה הפסקת האש "המגעים הבאים לשחרור חטופים יעשו כשחמאס תחת אש".

ישראל דרשה להשלים את ההסכם הקודם, לפיו חמאס ישחרר תחילה את כל הנשים והילדים, בתמורה לשחרור מחבלים קטינים ונשים. לפי צה"ל יש 17 נשים וילדים בשבי חמאס, שרק לאחר שיחזרו, בישראל יהיו מוכנים לדבר על עסקאות נוספות שיכללו שחרור גברים מבוגרים, תמורת אסירים ביטחוניים מבוגרים, ולאחר מכן חיילות וחיילים.

באופן חריג ובחסות המלחמה, מטוס מנהלים קטרי ובו בכירים מהמדינה המפרצית נחת לפני שבועיים נמל התעופה בן גוריון. זאת ברקע הפעימה השנייה של יישום העסקה לשחרור חטופים, במסגרתה השתחררו 13 נשים וילדים. משלחת בכירי קטר דנו עם גורמים ביטחוניים ישראלים בעסקת החטופים שמתנהלת ועל עסקאות עתידיות שיבוצעו.

הפופולריים