הניחו את נשקם: תיעוד של עשרות מחבלי חמאס נכנעים בג'באליה

הניחו את נשקם: תיעוד של עשרות מחבלים נכנעים בג'באליה
המחבלים נראים עומדים בשורה ארוכה עם ידיים מורמות כשהם לבושים בלבנים בלבד ליד מוסד של אונר"א
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

עשרות מחבלי חמאס נכנעו היום (שבת) בפני לוחמי צה"ל במתחם של אונר"א בג'באליה שבצפון רצועת עזה. בתיעוד שהופץ, אחד מהם הרים את ידיו ומסר את נשקו לכוחות צה"ל. המחבלים שלאחר מכן נלקחו לחקירה, נראים בתיעוד כשהם עומדים בשורה ארוכה, לבושים בלבנים בלבד ונכנעים כאשר ידיהם מורמות. בחקירה ראשונית עלה כי עשרות מהם מחבלים או קשורים לחמאס. הילדים והנשים שוחררו.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

החטופים שעדיין בשבי חמאס: הרשימה המלאה

בתוך כך, דובר צה"ל בערבית, סגן אלוף אביחי אדרעי, פרסם היום תיעוד בו נראים אנשי חמאס שודדים מזון שהיה מיועד לתושבי עזה, ולוקחים אותו לעצמם בשג'אעיה שבמזרח העיר עזה. בנוסף, במהלך השוד נראים פעילי הטרור מכים את האזרחים באלות. אדרעי קרא לתושבי השכונות אל-כתיבה, אל-מחטה ומרכז העיר ח'אן יונס להתפנות באופן מיידי לעבר מחסה המוכר להם. "אנו קוראים לכם להתפנות באופן מיידי לעבר מקומות המקלט המוכרים במערב העיר ח'אן יונס", כתב.

במקביל, מיזם של ארגון Center for Peace Communications ליקט שיחות אודיו עם פלסטינים המתגוררים ברצועת עזה וסיפק הצצה לדעות של חלקם על שלטון חמאס. למען שמירה על ביטחונם, בארגון דאגו להנפיש את העדויות המוקלטות של העזתים, או להשתמש בקריינות.

בכמה מן העדויות נשמעו קולות האזרחים העזתים על מנגנוני ההשתקה של השלטון. אחת הנשים טענה כי השמעת עמדה נגד המלחמה, מתייגת אותה כ"בוגדת". באופן דומה, גבר צעיר אמר שאסור להשמיע דעה כזו בפומבי. בנוסף, ציין שעל בסיס מלחמות העבר ברצועה, בסוף המערכה הצבאית מגיע כסף וסיוע, אך מי שנהנה ממנו זו ההנהגה הפוליטית. במקרה אחר, צלמת עיתונות תושבת עזה סיפרה כיצד הוכתה בעקבות תיעוד שפרסמה של הפגנה נגד החמאס, שבעקבותיו בני משפחתה נאסרו.

בעדות נוספת, נשמע תושב עזה מבקר בחריפות את השלטון וטען כי האויב המיידי שלו זה חמאס - ולא הכיבוש. בנוסף, טען לכך ש"הארגון המטופש" גרם לו לחיות בעוני, שאין לו דבר בעקבות המלחמה ושבעקבות טבח שבעה באוקטובר העולם שינה את דעתו על רצועת עזה, לפיה כולל עורפים ראשים ואנשיהם מושווים לדאעש.

הפופולריים