שיעור תמותת הלוחמים שנפצעו בעזה - הנמוך בהיסטוריה; צה"ל: בלבנון הסיפור יהיה שונה

ירידה בתמותת לוחמים בעזה; צה"ל: בלבנון הסיפור יהיה שונה
חרבות ברזל מסמנת ירידה דרמטית בתמותת פצועים משדה הקרב בהשוואה לכל מלחמה קודמת. אולם בצה"ל סוברים - אם תיפתח זירה בלבנון, יהיה קושי לעמוד בסטנדרטים האלו • כ-9,000 חיילים נזקקו מתחילת המלחמה לטיפול נפשי, אושרה הקמת מרכז לבריאות הנפש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יחידת 669 מחלצת פצועים מעזה
צילום: דובר צה"ל

יותר משלושה חודשים חלפו מאז תחילת המלחמה בעזה, ובצה"ל סופרים עד כה 3,220 חיילים שנפצעו. מנתונים רשמיים שפורסמו היום (שני) עולה כי במלחמת חרבות ברזל ישנה ירידה דרמטית בשיעור התמותה של חיילים שנפצעו בהשוואה לכל מלחמה קודמת - בהן גם צוק איתן ומלחמת לבנון הראשונה והשנייה.

עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

שיעור תמותת חיילים פצועים במלחמה בעזה עומד כעת על 6.7 אחוזים - הנתון הנמוך ביותר בהיסטוריה של צה"ל ובעולם כאשר לשם השוואה במבצע צוק איתן עמד השיעור על 9.2 אחוזים, ובלבנון השנייה בכ-15 אחוזים.

מדובר בירידה של יותר מפי שניים. הסיבה שהובילה לירידה היא האמצעים הטכנולוגיים לטיפול בשטח, כמו מנות הדם הניתנות באופן מיידי, וריבוי הרופאים והנמ"רים שבתוכם יש אמצעים לטיפול מיידי כמו כירורגים, מרדימים ואמצעי טראומה. על פי הנתונים, זמן הגעה ממוצע של פצוע משדה הקרב לחדר מיון מרגע הפציעה עומד על שעה ו-6 דקות.

אולם בצה"ל סבורים כי אם תיפתח זירה בלבנון מול חיזבאללה, יהיה קושי לעמוד בסטנדרטים הרפואיים האלו. העובדה שמדובר בגזרה גדולה שכוללת מרחקים גדולים יותר באופן משמעותי, מקשה על כיסוי מלא של נמ"רים בשטח, בהם הציוד הרפואי הנחוץ. כמו כן, בצבא מעריכים כי בתי החולים בגזרה יהיו בכוננות ספיגה, דבר המצטרף לעייפות מצטברת ושחיקה של הצוותים מהחודשים האחרונים. במקרה של הסלמה בצפון, בצה"ל שוקלים להקים בית חולים שדה בשטח - שבתוכו ניתן יהיה לבצע טיפולים מורכבים מצילי חיים.

מתחילת המלחמה, כ-9,000 חיילים הוגדרו כנפגעי דחק ונזקקו לפגישה עם קב"ן, 1,500 מתוכם נמצאו עם סימפטומים שהצריכו טיפול של יותר מפגישה אחת עם קב"ן. כ-300 מהם מוגדרים מטופלים בפוסט טראומה, מהם 75 אחוזים חזרו לפעילות ביחידות. בצה"ל מתכננים להקים מרכז לבריאות הנפש, ולשםכ כך אושרו התוכניות והמשאבים לכך. מתחילת המערכה בעזה, גויסו יותר מ-800 קב"נים, רק כ-600 קב"נים פעילים כיום בשורות הצבא.

קצין רפואה ראשי, תא״ל פרופסור אלון גלזברג: "שמנו לעצמנו רף גבוה בלחימה בעזה, אשר יאתגר אותנו בלחימה בזירה הצפונית. שילוב של רופאים ופרמדיקים בקו הראשון, לבנות פינוי ו"יחידות טיפול נמרץ ניידות" בשדה הקרב מצילים את חייהם של מאות פצועים. מדובר בשרשרת של הצלת חיים - מנקודת הפציעה, דרך הטיפול של הצוותים הרפואיים בשטח, הפינוי הרכוב והמוסק ובתי החולים - כאלה שלא היו שורדים בעבר".

הפופולריים