לאחר 129 ימים בשבי

המודיעין, חילופי האש והחיבוק: מבצע החילוץ ההירואי ברפיח

המודיעין, חילופי האש והחיבוק: מבצע החילוץ ההירואי ברפיח
הכוחות הגיעו ללב רפיח כשעתיים אחרי חצות, ויחד עם סיוע מהאוויר פרצו למבנה מוקף בחמושים - שם שלפו מהקומה השנייה את החטופים לואיס ופרננדו מידיהם של מחבלי חמאס | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבצע חילוץ החטופים
צילום: צה"ל

במבצע משותף של צה"ל, שב"כ וימ"מ חולצו הלילה (שני) מרפיח שני חטופים ישראלים משבי חמאס - פרננדו סימון מרמן ולואיס הר. השניים נחטפו מקיבוץ ניר יצחק לרצועת עזה בידי מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר והוחזקו במשך 129 ימים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

החטופים שעדיין בשבי חמאס - הרשימה המלאה

ההכנות המקדימות

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי מסר עם חשיפת המבצע את הפרטים אודות החילוץ ההירואי - מתוך הקומה השנייה במבנה שמור בידי חמושים בלב רפיח. בחפ"ק שב"כ בתל אביב ישבו ראש השב"כ רונן בר, הרמטכ"ל הרצי הלוי, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ומפקד חיל האוויר תומר בר וניהלו את המבצע. למקום הגיעו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט. ארצות הברית עודכנה במהלך המבצע והתקדמות פעולת החילוץ של החטופים.

נתניהו אישר את המבצע בשלבים כבר לפני מספר שבועות, כאשר בשבוע שעבר נתן אישור עקרוני. אמש, כמה שעות לפני הפעולה, נתן אור ירוק סופי לאחר שקיבל את החומר המודיעיני. נתניהו ומזכירו הצבאי עדכנו את חברי קבינט המלחמה בכל פרטי המבצע. הנושא עלה גם אתמול סביב ישיבת קבינט המלחמה שהתכנסה בקריה. השרים בני גנץ וגדי איזנקוט תמכו בפעולה שאושרה.

המבצע הוטל על לוחמי ימ"מ, שב"כ ושייטת 13, שתרגלו אותו תקופה ממושכת, אך המתינו להבשלת התנאים. עם קבלת אינדיקציות מודיעיניות כי ניתן להוציא את המבצע לפועל, הגיעו הכוחות ללב רפיח בצורה חשאית והתמקמו ליד בניין שבו הוחזקו, בקומה השנייה, החטופים פרננדו ולואיס תחת שמירה כבדה של חמושים רבים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את המבצע בשלבים כבר לפני מספר שבועות. בשבוע שעבר נתן אישור עקרוני. אמש, מספר שעות לפני הפעולה, נתן אור ירוק לאחר שקיבל את החומר המודיעיני.

תחת אש כבדה: פעולת החילוץ בלב רפיח

בשעה 1:49, הכוחות פרצו למבנה בלב רפיח, כבמקביל מעניק להם חיל האוויר חיפוי מלמעלה, וחיל המודיעין אסף כל העת מידע.

הלוחמים הסתערו אל תוך המבנה ב'פריצה חמה' באמצעות שימוש במטען והפעילו אש לנקודות סמוכות, בשטח ומהאוויר. אחרי חילופי ירי מול מחבלים  הצליחו להגיע אל שני החטופים ולשלוף אותם. בזמן החילוץ חיבקו לוחמי ימ"מ את השניים, תוך כדי שהם מנהלים ירי עם מחבלי חמאס.

ב-1:50 הופעלה מעטפת אש אווירית שאפשרה לכוחות לחלץ את החטופים תחת אש אל מחוץ למבנה, עד שהגיעו למקום מבטחים - שם עברו בדיקה ראשונית בשטח עם צוותי רפואה של 669 והוטסו במסוק לבית החולים שיבא בתל השומר ופגשו את משפחותיהם.
החילוץ ההירואי בלב רפיח לווה כל העת בחילופי אש עם מחבלים, כשבמקביל חיל האוויר תקף מטרות של חמאס מהאוויר ואפשר לכוחות לצאת מהמבנה. בפעולה נפצע לוחם אחד באורח קל. לאחר מכן, שב"כ וימ"מ ניתקו מגע בסיוע של שייטת 13 וחטיבה 7 של חיל השריון, והעבירו את החטופים למסוק.
הפופולריים