הפעולה ברפיח

"הלם גמור", "כיף שאתם איתנו": המפגש המרגש בין שני החטופים לכוחות והתיעוד של מבצע החילוץ ההרואי

"הלם גמור, כיף שאתם איתנו": המפגש בין החטופים לכוחות
אחרי חודש של אימונים, המבצע יצא לפועל. לוחמי הימ"מ המתינו סמוך למבנה שבו הוחזקו שני החטופים עד להיווצרות התנאים המבצעיים. מפקד היחידה: "צעקנו 'אנחנו ימ"מ', הוצאנו אותם למרפסת ונפתחה לעברנו אש מסיבית". גלנט: זו נקודת מפנה במערכה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרננדו מרמן, לואיס הר
צילום: דובר צה"ל

שידור חי מכאן 11

 

דובר צה"ל פרסם הערב (שני) שני תיעודים מהפעולה לחילוץ החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר משבי חמאס בעזה. בתיעוד הראשון נראים השניים כשהם פוגשים את לוחמי שייטת 13 וטסים במסוק בדרך לבית החולים, ובתיעוד השני נראה מבצע החילוץ.

תיעוד המפגש בין החטופים ללוחמי שייטת 13

תיעוד מבצע החילוץ

 

פרטים חדשים על פעולת הימ"מ הלילה ברפיח: הכוח התקרב ליעד בחשאיות, מחאן יונס לרפיח, הלוחמים המתינו סמוך למבנה עד להיווצרות התנאים המבצעיים. בתזמון מתואם שנקבע מראש לוחמי השב"כ והימ"מ פרצו לתוך המבנה ובתוך עשרות שניות עד דקה דיווחו בקשר לחמ"ל המבצעי "היהלומים בידינו"- מילות הקוד שמשמעותן היא שהחטופים בידי כוחות הביטחון. המחבלים שהחזיקו בחטופים חוסלו בדירה. 

במערכת הביטחון הופתעו מכמות הירי לעבר הבית בזמן השתלטות הכוחות על המבנה - כך פורסם הערב בחדשות הערב בכאן 11. הכוחות נדרשו להישאר בתוך הדירה דקות נוספות כדי להימנע מפגיעה, עד שחיל האוויר השמיד את מקורות הירי הסמוכים לזירת הפעולה. 

 

אחרי ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט שוחח גם הוא עם לוחמי הימ"מ שביצעו את הפעולה שבה חולצו שני החטופים, ואמר כי המבצע הוא "נקודה מפנה במערכה". לדבריו, "החמאס חדיר ומבין שאנחנו יכולים להגיע לכל מקום, עם כל כוח. מילאתם את הריאות של אזרחי ישראל בהרבה אוויר. לא ירחק היום ויהיו מבצעים נוספים", אמר ללוחמים.

"הגעתי היום כדי להודות לכם. הציבור היום מבין שיש על מי לסמוך", אמר גלנט. "יש לנו חטופים ואנחנו צריכים להגיע אליהם, אז אתם רובם לא נביא בדרך הזאת, את רובם נביא, אני מקווה, בתהליכים של הסכמה". מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי אמר: "יום אחד פרטי המבצע ייחשפו זה היה מבצע אנטבה בלי המטוסים". 

היחידה התאמנה למבצע במשך חודש. המידע המודיעיני הצביע על כך שבשני בתים סמוכים לבית שבו הוחזקו שני החטופים היו מחבלים חמושים שעסקו בשמירה על המבנה. פלגה שלמה של היחידה פעלה בעיר בזמן המבצע, והלוחמים נכנסו דרך המרפסת ישירות לחדר שבו שהו החטופים. בחדר הסמוך שהו המחבלים ששמרו על החטופים. 

תנ"צ ח', מפקד היחידה, אמר: "מדובר בסדר כוחות גדול למבצע כזה, במיוחד בשטח עוין. לרוב שואפים לעבוד בכוחות קטנים וחזקים שיודעים להגיע, לבצע את המשימה ולצאת במהירות. המשימה כאן אילצה אותנו להוסיף כוחות על מנת לתת מעטפת קרובה לכוח שפרץ פנימה".

דברי מפקד הימ"מ, תנ"צ ח':

"ברגע שיש פיצוץ והדלת נפתחה אנחנו רואים את שני החטופים שוכבים בחדר. 'אנחנו ימ"מ', צעקנו, כדי שיבינו", סיפר מפקד היחידה. לדברי תנ"צ ח', "ברגע שמופעלים חומרי נפץ על הדלתות, כל בן אדם נורמלי נבהל. החטופים בשלבים הראשונים לא הבינו מה קורה, אבל מהר מאוד התעשתו וסייעו לנו לחלץ אותם. מה לוחם מרגיש כשהוא מתגנב שעה וחצי, מגיע דרך המרפסת ויודע שמאחוריו שני חטופים ובדלת שאחרי שני מחבלים ששומרים עליהם? אתה נזהר לא לעשות רעש כדי לא לסכן אותם. ברגע שמוציאים אותם למרפסת הדבר המרכזי שאתה עושה להגן עליהם שלא יפגעו, השלב של ההוצאה שלהם למרפסת היה מאוד קריטי, נפתחה אש מסיבית על הכוח לכיוון המרפסת כדי לא לאפשר לחלץ ושם אנחנו הופכים להיות הרבה יותר אגרסיביים".

מוקדם יותר היום נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם לוחמי הימ"מ שחילצו את החטופים, לואיס הר ופרננדו מרמן. "אנחנו ביום של שמחה שמהולה בעצב. שמחה על השחרור של חטופינו ועצב על נפילת לוחמינו." אמר רה"מ, "אבל אני רוצה להגיד לכם שהשחרור של לואיס ושל פרננדו זהו אחד ממבצעי החילוץ המוצלחים בתולדות מדינת ישראל".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

החטופים שעדיין בשבי חמאס - הרשימה המלאה

נתניהו הוסיף: "ב-01:40 לפנות בוקר, אני רואה אתכם שמים את המטען וכעבור שניות אני שומע "החטופים בידינו". חיסלתם את החוטפים, את המחבלים, עשיתם את דרככם חזרה לארץ ללא פגע - מבצע מושלם, ביצוע מושלם". ללוחמים אמר ראש הממשלה: "אני גאה בכם, בשב"כ, בצה"ל. עבדתם כמכונה משומנת. אתם הלוחמים פשוט הכי טובים שיש. באתי הנה להגיד לכם את זה ולהצדיע לכם בשם כל אזרחי ישראל. אתם הכי טובים בעולם"

רה"מ עם הלוחמים

צה"ל פירסם היום את תיעוד מבצע החילוץ של לואיס ופרננדו, שנקלטו בשיבא ומצבם טוב. השניים נחטפו מקיבוץ ניר יצחק לרצועת עזה בידי מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר והוחזקו במשך 129 ימים.

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי מסר עם חשיפת המבצע את הפרטים אודות החילוץ ההירואי - מתוך הקומה השנייה במבנה שמור בידי חמושים בלב רפיח. בחפ"ק שב"כ בתל אביב ישבו ראש השב"כ רונן בר, הרמטכ"ל הרצי הלוי, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ומפקד חיל האוויר תומר בר וניהלו את המבצע. למקום הגיעו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט. ארצות הברית עודכנה במהלך המבצע והתקדמות פעולת החילוץ של החטופים.

המבצע הוטל על לוחמי ימ"מ, שב"כ ושייטת 13, שתרגלו אותו תקופה ממושכת, אך המתינו להבשלת התנאים. עם קבלת אינדיקציות מודיעיניות כי ניתן להוציא את המבצע לפועל, הגיעו הכוחות ללב רפיח בצורה חשאית והתמקמו ליד בניין שבו הוחזקו החטופים תחת שמירה כבדה של חמושים רבים.

עידן בז'רנו, חתנו של לואיס, סיפר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב על המפגש הראשון. "נפגשנו והתחבקנו, אפשר להתחיל את היום. הוא מוקף במשפחה ובילדים. הוא מחייך ועוד לא מספר. לפחות היום נוכל לתת מעט בשורות טובות לעם ישראל. לואיס ופרננדו נראים בסדר גמור, אנחנו עדיין בשמחה של ההתחלה. היו הרבה דמעות בחיבוק הראשון, הוא דאג לנו יותר ממה שדאגנו לו. לואיס ופרננדו מראים אופטימיות", אמר בריאיון.

האזינו לריאיון עם עידן בז'רנו

 

הפופולריים