לראשונה: סיוע הומניטרי ייכנס דרך צפון רצועת עזה

לראשונה: סיוע הומניטרי ייכנס דרך צפון רצועת עזה
ארה"ב ביקשה מישראל שתפסיק לפגוע בשוטרי חמאס בדרום הרצועה, בטענה שהם "האופציה היחידה לליווי שיירות הסיוע ההומניטרי". לשכת רה"מ: "אושרה תוכנית באופן שימנע את תופעות הביזה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
Abed Rahim Khatib/ Flash90
צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90

גורמי הביטחון בישראל יתחילו היום (שני) בפיילוט ראשוני להעברת סיוע הומניטרי מישראל ישירות לצפון רצועת עזה. זו הפעם הראשונה שבה ייכנס סיוע מצפון הרצועה. המהלך נעשה בעקבות לחץ אמריקני ברקע התנאים הקשים בצפון הרצועה: מחסור דרמטי במזון, מים ותרופות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

על פי המתווה המתוכנן, משאיות עם סיוע הומניטרי יעברו בידוק ביטחוני על ידי צה"ל במעברי כרם שלום או ניצנה. המשאיות ייסעו בשטח ישראל ויכנסו לרצועת עזה באזור המסדרון ההומניטרי בצפון הרצועה.

על פי לשכת ראש הממשלה: "בישיבת קבינט המלחמה הציג צה"ל את תכנית פינוי האוכלוסייה מאזורי הלחימה בעזה ואת התכניות המבצעיות להמשך. בנוסף, אושרה התכנית לאספקת הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה באופן שימנע את תופעות הביזה שאירעו בצפון הרצועה ובאזורים אחרים".

מי שיעביר את הסיוע למחסות, בעיקר באזור שכונת זייתון, על פי המתווה, יהיו גורמים מקומיים. בימים האחרונים מתאם פעולות הממשלה בשטחים יצר קשר עם גורמים מקומיים בצפון הרצועה - גורמים שהביעו הסכמה לקחת אחריות על השטח, מעין חלופה לחמאס, ולהעביר את האספקה לתושבי עזה בצפון הרצועה.

הממשל האמריקני גם פנה לישראל בבקשה שתפסיק לפגוע בשוטרי ארגון הטרור חמאס בדרום הרצועה, בטענה כי הם "האופציה היחידה לליווי שיירות הסיוע ההומניטרי". בישראל לא מתכוונים לשנות אסטרטגיה, ומתכוונים להילחם בכל גורם טרור שקשור לארגון.

לפי הדרישה האמריקנית, כל עוד אין אלטרנטיבה לליווי של הסיוע, השיירות ההומניטריות עלולות להיבזז - ולכן לא יגיעו ליעדן. חרף קריאות ממשל ביידן בוושינגטון, גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות: "ישראל תמשיך לפגוע בכל איש חמאס, גם בשוטרי חמאס שמאבטחים משאיות".

גורם אמריקני אמר לכאן חדשות כי ממשל ארה"ב, והשר בלינקן בביקורו האחרון, הבהירו שצריך לפתוח נקודות גישה נוספות לסיוע הומניטרי, כולל לצפון רצועת עזה.

 

הפופולריים