כאן רשת ב

מחבלים חדרו לבסיס? "בואו לבקש מפתח ונעלו את עצמכן בחדר"

מחבלים חדרו לבסיס? "בואו לבקש מפתח ונעלו את עצמכן בחדר"
תצפיתניות בצפון הציגו תרחיש אימים בפני מפקדת המחלקה, שהשיבה - והותירה אותן פעורות פה. במקרה של מתקפת טילים על הבסיס ענתה: "המתינו לאוטובוס או לפינוי רגלי" • אם של אחת החיילות: "כבר חמישה חודשים שצה"ל לא תיקן את המנעולים בחמ"ל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בסיס בצפון, טילים, מוצב
צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

מרד הורי התצפיתניות: מפקדת מחלקת תצפיתניות בצפון אמרה לחיילות כי בתרחיש של חדירת מחבלים לבסיס עליהן "לבוא לקחת ממנה מפתח ולנעול את עצמן בחדרים". הדברים, שפורסמו היום (שני) לראשונה בתוכנית "סדר יום", נאמרו לחיילות המוצבות בבסיס ערער בגזרת החרמון.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

הורי החיילות שהציגו את תרחיש האימים בפני המפקדת אמרו כי בבסיס בו הן משרתות דלתות החדרים עשויות עץ פשוט וכי החדרים עצמם הם ללא כל מיגון. כשהחיילות הציגו תרחיש נוסף בו שאלו מה עליהן לעשות במצב מלחמה בו מטחי טילים רציפים נורים על הבסיס, ענתה להן מפקדת הפלוגה כי יהיה עליהן "לעלות על אוטובוס שימתין להם בשער כדי לקחת אותן מהבסיס, או שלחילופין יפנו אותן ברגל".

בשבוע שעבר פרסמנו בכאן רשת ב כי הורים של תצפיתניות המשרתות בצפון מאיימים כי לא יאפשרו את מעבר בנותיהם לבסיס ערער המדובר בצפון, לטענתם בשל חשש בקרב החיילות לחייהן בעקבות אירועים ביטחוניים שהתרחשו באזור.

רותי, אימא של תצפיתנית המשרתת בבסיס ערער, אמרה בריאיון לקרן נויבך בסדר יום: "מדובר בסכנה יום-יומית, הבנות נמצאות במקום לא מוגן. חיילת אמרה שהמגורים שלהן לא ממוגנים, החמ''ל לא ממוגן והדלתות לא יכולות להינעל מבפנים. המנעולים היו אמורים להיות מתוקנים לפני חמישה חודשים, וצה''ל לא הצליח לתקן מנעול. הן צריכות לרוץ מהמגורים לחמ''ל וזה זמן שלא מספיק וכבר קרו דברים בעבר. החיילות מרגישות לא מוגנות מקבלות את המסרים כמו שהיה בנחל עוז".

מדובר צה"ל נמסר: "צה״ל ער לתחושות התצפיתניות והוריהן, ועומד לרשותן על מנת לספק את המעטפת הטובה ביותר כדי לבצע את תפקידן במקצועיות לצד שמירה על ביטחונן. מגורי התצפיתניות בבסיס ערער נגישים למרחב מוגן, בהתאם לזמן ההתמגנות המוגדר במרחב. האירועים שצוינו מטופלים בציר הפיקודי ומתקיימות שיחות בנושא. הנהלים חודדו והפערים יתוקנו בהקדם".

הפופולריים