אירוע חריג בגוש עציון

פלסטיני שנחשד כמחבל ונורה למוות - עבר תהליך גיור

פלסטיני שנחשד כמחבל ונורה למוות - עבר תהליך גיור
סאמח זייתון מחברון או בשמו היהודי דוד, הגיע הבוקר לבידוק בגוש עציון ולאחר שנמצא בתיקו סכין הוא נורה למוות • החייל היורה ייחקר במצ"ח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סאמח זייתון
צילום: רשתות חברתיות

מצ"ח פתחה בחקירת האירוע שבו נורה הבוקר (חמישי) למוות פלסטיני בידי כוח צה"ל בגוש עציון ועצרה את החייל היורה. החייל נחקר בחשד לביצוע ירי שלא כדין שגרם למות הפלסטיני. ההרוג, פלסטיני בן 62 שנמצא בתהליך גיור, טרם הוכר על ידי הרשויות בישראל. מתחקיר האירוע עולה כי הבוקר זיהה כוח ההגמ"ר (חיילי כוננות במילואים) באלעזר בגוש עציון פלסטיני שירד ממונית ולדבריהם התנהג בצורה חשודה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מתחקיר ראשוני בצה"ל מתברר כי לאחר שהלוחמים חשדו בו, אחד מהם הגיע למקום ותחקר את החשוד הפלסטיני במשך שמונה דקות. בהמשך הגיע לוחם נוסף שהחל לבדוק את התיק שנשא על גבו ובתוכו נמצא סכין. בתחקיר הראשוני, כך מסרו החיילים, נאמר לחשוד להרים ידיים וללכת אחורה. לטענת אחד החיילים, החשוד הוריד ידיים לכיוון הכיסים ומאחר שחשד שהוא מנסה לשלוף חפץ מכיסו הוא ירה לפלג גופו התחתון. זמן קצר לאחר הירי נקבע מותו של החשוד.

ההרוג הוא סאמח זייתון בן 62 מחברון, בשמו העברי דוד. סאמח נמצא בתהליך גיור שלא הוכר ע"י הרשויות. על רקע הגיור הוא היה נתון למתקפה קשה מצד החברה הפלסטינית. גורמי ביטחון אומרים שלסאמח הוצע לעבור מספר פעמים לישראל אך הוא סירב מכיוון שמשפחתו גרה בחברון. בשנים האחרונות הוא מחלק את זמנו בין הצד הפלסטיני לישראלי באזור חברון.

הגורם ציין שההתיישבות היהודית בקריית ארבע מנסה לעזור לו בהשלמת תהליך הגיור ועקב כך לאורך השנים ההתיישבות הכניסה אותו ליישובים ישראליים ללא תיאום עם כוחות הביטחון. כעת משפחתו מבקשת שהוא ייקבר בקבורה יהודית.

מצה"ל נמסר בתגובה: "במהלך פעילות מבצעית, ביצע כוח צה"ל ירי לעבר פלסטיני אשר עורר את חשדם בצומת אלעזר שבחטיבת עציון, זוהתה פגיעה ובהמשך נקבע מותו של הפלסטיני. מיד עם קבלת הדיווח אודות האירוע החמור, הורתה הפרקליטות הצבאית על פתיחה בחקירה של המשטרה הצבאית".

 

 

 

הפופולריים