כל הפרטים

הירי בעובדי הסיוע - תחקיר צה"ל: הפרה חמורה של הוראות הפתיחה באש

תחקיר צה"ל על הירי בעובדי הסיוע: הפרת הוראות הפתיחה באש
הירי נבע מזיהוי שגוי, בוצע ללא אישורים ובניגוד להוראות • בתחקיר עלה כי לא היה ניתן להבחין בלוגו של ארגון הסיוע WCK על הרכב שהותקף, וכי התיאום עם אנשי הארגון היה כושל • אלוף פיקוד דרום יינזף, קצינים בכירים יודחו • בארגון הסיוע דרשו ועדת חקירה עצמאית: "צה"ל לא יכול לחקור את עצמו באופן אמין"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רויטרס
צילום: רויטרס

על פי ממצאי הוועדה הצה"לית שחקרה את האירוע בו נהרגו שבעת עובדי ארגון הסיוע WCK, הירי בוצע בניגוד לנהלי הפתיחה באש, ללא אישורים ובניגוד להוראות. התחקיר בראשות האלוף במילואים יואב הר אבן אושר על ידי הרמטכ"ל והוצג הלילה (שישי) לשר הביטחון, לראש הממשלה, לשגרירי המדינות שאזרחיהן נהרגו ולשף חוזה אנדרס, מייסד ארגון הסיוע WCK, שהשהה את פעילותו בעזה לאחר התקרית. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

התחקיר מצא כי היה ניתן למנוע את האירוע, וכי הירי בוצע עקב זיהוי שגוי מכלי הטיס ותפיסת מציאות שגויה כי מדובר בכלי רכב של מחבלים חמושים - למרות שהמשימה תואמה מראש עם צה"ל. בצה"ל אמרו כי לא היה ניתן לראות מהכטב"ם את לוגו הארגון WCK על גגות כלי הרכב. מפקד האוגדה הורה באופן חד-משמעי כי אין לתקוף אותם למרות הטענה כי יש שם חמושים, אך הירי בוצע בכל זאת.

המרחב בו התקיים המבצע ההומניטרי ברצועת עזה

לפי התחקיר הצה"לי, עובדי ארגון הסיוע פרקו סחורה הומניטרית למשאיות והיו אמורים להעבירה למחסנים לוגיסטיים. הם נסעו בשלושה כלי רכב יחד עם המשאיות, וכשהגיעו למחסנים כוחות חטיבת הנח"ל טענו כי זיהו חמוש על אחת המשאיות. על פי הוראות הפתיחה באש אין לפתוח באש על שיירה הומניטרית.

המשאיות המשיכו לפרוק את הסחורה בהאנגר, ושלושת כלי הרכב ובהם עובדי ארגון הסיוע עזבו את המקום והגיעו לציר הלוגיסטי. תא התקיפה של חטיבת הנח"ל הורה על ירי באמצעות כטב"ם על אחד מכלי הרכב והירי בוצע. שני כלי הרכב הנוספים נעצרו כדי לברר את שאירע, ולאחר שתי דקות בוצע ירי על הרכב השני ולאחר שתי דקות נוספות נורה הרכב השלישי. 

מידע קריטי שעלה בתחקיר על התיאום עם אנשי ה-WCK הצביע כי לא הועבר המידע בצורה מתאימה בשרשרת הפיקוד. התיאום, לפי התחקיר, נעשה בצורה מדויקת בדרגים הגבוהים. אולם זיהוי כלי הרכב של אנשי WCK לא עמד בקנה אחד עם הדירקטיבה הצה"לית לעניין זיהוי המטרות.

ממצאי התחקיר שהוצגו לשגרירי המדינות שאזרחיהן נהרגו בתקיפה, מראים כי נעשו שלוש תקיפות של חיל האוויר נגד רכבי WCK, והוגדרו בתחקיר "הפרה בוטה של הוראות הפעולה של צה"ל". עוד נמסר לשגרירים כי ממצאי התחקיר הועבר לפצ"רית, יפעת תומר ירושלמי, והיא תחליט אם לפתוח בחקירה פלילית.

על פי המלצות הוועדה קצין בדרגת אלוף משנה וקצין בדרגת רב סרן, ראש מטה חטיבת הנח"ל ומפקד הסיוע החטיבתי, יודחו מתפקידם. בנוסף, מח"ט הנח"ל, מפקד אוגדה 162 ומפקד פיקוד דרום יקבלו נזיפה פיקודית. בצה"ל הדגישו כי הענישה היא על מי שהפעילו את האש בניגוד לכללים והוראות הפתיחה באש ומי שניהלו את המשימה ונושאים באחריות פיקודית. 

המטבח המרכזי העולמי (WCK) התייחס לתחקיר צה"ל, ואמר כי הארגון דורש הקמת ועדת חקירה עצמאית שתחקור את האירוע. לדבריו, צה"ל אינו יכול לחקור באופן אמין את כישלונו בעזה.

דובר צה"ל מסר לשרת CNN שהכוחות שהיו מעורבים בתקרית, שהביאה למותם של שבעת אנשי הסיוע, חשבו כי זיהו נשק מוטל מאחורי כתפו של אחד מהם, מה שהתברר כטעות בזיהוי. כעת מעריכים בצה״ל כי ככל הנראה מדובר היה בתיק. הדובר אישר כי כמה מאנשי הסיוע ברכב הראשון שנפגע שרדו וברחו לרכב הבא בשיירה.

ביום שלישי, ארגון הסיוע הבין לאומי "המטבח המרכזי העולמי" (WCK) הודיע כי שבעה מעובדיו נהרגו בתקיפה ישראלית על רכבם במרכז רצועת עזה. בין ההרוגים, אזרח בריטי, פולני, אוסטרלי, אמריקני וקנדי. זמן לא רב לאחר האירוע, בצה"ל הודיעו כי יתחקרו את התקרית המצערת ובאותו הלילה, הרמטכ"ל הרצי הלוי התייחס לאירוע והבהיר כי הוא התרחש כתוצאה מזיהוי שגוי בתנאים מורכבים, בלילה במהלך מלחמה. "זה לא היה צריך לקרות", כך הוסיף.

הפופולריים