מבקר המדינה בדרישה מרה"מ והרמטכ"ל: שתפו פעולה עם תחקור אירועי 7 באוקטובר

אנגלמן בדרישה מרה"מ והרמטכ"ל: שתפו פעולה עם תחקור הטבח
לדבריו, מזכירות הממשלה והמטה לביטחון לאומי הטילו סייגים על העברת מסמכים עד שנתיים שקדמו לפרוץ המלחמה • משרד רה"מ: "משולל כל יסוד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המבקר אנגלמן
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, שיגר היום (רביעי) מכתבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי - בדרישה לשתף פעולה עם ביקורת המדינה בתחקור אירועי הטבח ב-7 באוקטובר. לדבריו, מזכירות הממשלה והמטה לביטחון לאומי הטילו סייגים על העברת מסמכים עד שנתיים שקדמו לפרוץ המלחמה. "אזרחי ישראל זכאים לתשובות בדבר אחריותם של כלל הגורמים, הנסיבות והאחראים למחדל", טען אנגלמן.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

ממכתבו של מבקר המדינה לראש הממשלה עולה כי: "צוותי העבודה במשרד המבקר אינם זוכים למלוא שיתוף הפעולה הנדרש בקשר לעבודת משרד ראש הממשלה והקבינט המדיני ביטחוני, בכל הנוגע לאירועים ולהליכים שקדמו להם - וזה לא ראוי מבחינה ציבורית", טען המבקר.

לדבריו, "ההתנהלות מעכבת את עבודה הביקורת, אינה מתיישבת עם הוראות הדין - ועלולה לפגוע בעבודת ביקורת המדינה בבואה לבחון את התנהלות כלל הדרגים. אבקש אפוא את פעולתך להסרת כלל החסמים לעבודת הביקורת המפורטים לעיל, ואבקשך להנחות את כלל גורמי משרדך להמציא מסמכים לצורך הביקורת ללא כל הגבלה בהתאם לנושא הנבדק, באופן שיבטיח את ביצועה כמתחייב על פי הדין".

אנגלמן הסביר כי הבדיקה מבוצעת על כלל הדרגים - המדיני, הצבאי והאזרחי. לאחר שהביקורת החלה בדרג המדיני והאזרחי, במשרד הביטחון ובגופי הביטחון השונים - היא תחל כעת את פעילותה בצורה מדורגת אף בצה"ל. "על ראש הממשלה והרמטכ"ל להורות לאנשיהם לפעול על פי החוק ולשתף פעולה עם צוותי הביקורת, באופן שיבטיח את ביצועה כמתחייב בחוק", לשון המכתב.

בלשכתו של נתניהו דחו את טענות המבקר: "התנגחות מיותרת בזמן מלחמה ומשוללת כל יסוד. בניגוד לנטען, משרד ראש הממשלה משתף פעולה באופן מלא וכל בקשה נענית במלואה, לרבות כל שאלה בעניינו של ראש הממשלה. המשרד ימשיך לשתף פעולה באופן מלא עם משרד מבקר המדינה".

הפופולריים