דיווח

ראש ה-CIA יצא לפגישת חירום בקטר: "השיחות קרובות לקריסה"

ראש ה-CIA יצא לפגישת חירום בקטר: "השיחות קרובות לקריסה"
ראש הממשלה התייחס לעסקת החטופים והשיחות בקהיר: "ישראל לא תסכים לדרישות שהן כניעה, חמאס מבוצר בעמדתו לסיים את המלחמה ולהוציא את הכוחות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונות של חטופים בכפר עזה
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

גורם רשמי המעורה בפרטי המשא ומתן, אמר לרויטרס היום (ראשון) כי ראש ה-CIA ויליאם ברנס המריא לפגישת חירום שיזם ראש ממשלת קטר במדינתו, בעקבות חשש להמשך הדיונים על עסקת חטופים אפשרית: "השיחות קרובות לקריסה". לפי הפרסום, ארצות הברית וקטר יפעילו "לחץ מירבי" על ישראל וחמאס כדי שימשיכו בשיחות. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי
שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

על רקע השיחות שמתנהלות בקהיר, שר הביטחון יואב גלנט, שערך סיור באזור המסדרון ברצועת עזה, אמר ללוחמים כי חמאס "לא הולך לשום מתווה לעסקה עם ישראל" והוסיף כי המשמעות לכך היא "פעולה ברפיח בקרוב מאוד". לדברי השר, "אנחנו מחויבים לחיסול חמאס ולשחרור החטופים. נתנו פרק זמן ורצינו להגיע למצב שבו אנחנו נממש כמה שיותר מהר את שחרור החטופים, עם השהיה מסוימת בפעולה המבצעית, מפני שהחטופים נמצאים במצב קשה. אנחנו מזהים סימנים מדאיגים שחמאס למעשה לא מתכוון ללכת לשום מתווה הסכמי איתנו, המשמעות של זה - פעולה ברפיח ובכל רצועת עזה בזמן הקרוב ביותר. תהיו ערוכים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מוקדם יותר היום: "ישראל לא תסכים לדרישות שהם כניעה, חמאס מבוצר בעמדתו לסיים את המלחמה ולהוציא את הכוחות".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי
שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

ראש ה-CIA, ויליאם ברנס, הפעיל לחץ על ישראל כדי שתשלח משלחת לקהיר, כך פורסם בתוכנית "יומן הבוקר" בכאן רשת ב על פי גורמים המעורים במשא ומתן. ישראל שקלה זאת, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו התנגד - והמשלחת לא יצאה. הסיבה שנמסרה: רוצים לחכות לתשובות חמאס לפני שמשלחת נוספת תצא לשיחות המשא ומתן.

מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה, אמר בהקשר השיחות במצרים: "ארגון חמאס עדיין מעוניין בהגעה להפסקת אש שלמה ומעוגנת בשלבים שתפסיק את התוקפנות ותכלול נסיגה ועסקת חילופי אסירים רצינית".

ברקע ההמתנה לתשובת חמאס להצעה המצרית לעסקת חטופים, קבינט המלחמה מתכנס הערב בירושלים. במקביל, תמו השיחות בין חמאס למתווכות בקהיר - שנערכו בהיעדר משלחת ישראלית, לאחר שנתניהו התנגד לשליחת משלחת לבירה המצרית. מקור המעורה בשיחות מסר לערוץ "אלערבי" הקטרי כי המשא ומתן נתקל באתגרים בגלל התעקשות ישראל שלא להתחייב להפסקת אש.

בישראל אישרו שאכן הגיעו אינדיקציות שחמאס ירד מדרישתו לסיים את המלחמה בשלב הראשון של העסקה, אך אומרים כי ייתכן שהתדרוכים המצרים על התקדמות חיובית - נועדו לעכב את תחילת המבצע ברפיח. זאת בהמשך לדיווח של ערוץ מצרי כי חמאס ויתר על תביעתו למתן ערבויות מצד המתווכים להפסקת אש קבועה כבר בשלב הראשון של הפסקת האש בעזה. עם זאת, מקורות בארגוני הטרור הפלסטינים מסרו אתמול בלילה לערוץ אל-מיאדין הלבנוני כי המשא ומתן עומד בפני מכשול גדול בגלל הסירוב של ישראל להתחייב להפסקת אש קבועה.

 

הפופולריים