דוח חדש של האו"ם הפחית את מספר ההרוגים בעזה

דוח חדש של האו"ם הפחית את מספר ההרוגים בעזה
משרד האו"ם לעניינים הומניטריים ביצע חלוקה בין מספרים מדווחים למספרים מאומתים - והוריד בשל כך את המספר בעשרת אלפים. דוח משרד האמריקני שקבע שיתכן וישראל הפרה את החוק - נכתב על סמך הנתונים הקודמים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
AP Photo/Fatima Shbair
צילום: AP Photo/Fatima Shbair

משרד האו"ם לעניינים הומניטריים, מי שנחשב לאחד המקורות העולמיים למצב בעזה למרות שאינו מבצע מחקר עצמאי אלא רק אוסף נתונים מחמאס ומישראל, עשה הבחנה היום (שני) בדו"ח האחרון שלו בין מספר ההרוגים המדווח בעזה, 34 אלף, לאלו ש"זוהו" - 24 אלף.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי 

האו"ם גם החל לציין את ההתפלגות הנשים והילדים לפי אותו מספר ומדובר בכמות שונה - 7,797 ילדים שנהרגו לעומת 14,500 בדוחות קודמים ו-4,959 נשים שנהרגו לעומת 9,500 בדוחות קודמים.

דובר המשרד אמר לרשת פוקס ניוז האמריקנית כי צוותי האו"ם לא יכולים לאמת באופן עצמאי את מספר הקורבנות והנתונים משתנים בהתאם לעבודה ויכולות האימות בשטח. עוד הוסיף כי הם מקפידים לציין את מקור המספרים כשהם מובאים על ידי משרד הבריאות הכפוף לחמאס, וכי לאחר שהמלחמה תסתיים יוכל להתבצע הליך מוסדר בנושא.

גורם ישראלי אמר לפוקס ניוז כי בישראל חוזרים ואומרים שהמספרים המגיעים מעזה וזוכים להדהוד של סוכנויות האו"ם מוטים בידי החמאס, אינם משקפים את המצב בשטח. פוקס מציינים כי הנתונים המגיעים מעזה שימשו גורמים בכירים בנוגע למלחמה, ביניהם הנשיא ביידן בנאום מצב האומה ואת את הדו"ח לפיו קבע משרד החוץ האמריקני כי ייתכן וישראל הפרה זכויות לשימוש בנשק האמריקני במלחמתה בעזה.

בחודשים האחרונים התפרסמו מחקרים שמראים שמשרד הבריאות העזתי, השייך לחמאס, בעצמו מתבסס על שני מקורות שונים - האחד אמין יותר ונשען על איסוף מחדרי מתים של בתי חולים והשני "דיווחים תקשורתיים", שם יחס הנשים והילדים ההרוגים גדול יותר ונמצאו בו טעויות ואי סבירויות, ייתכן שזהו הרקע לשינוי.

דובר האו"ם בתגובה: "התיקונים נעשים, כי אנחנו, כמובן, בערפל המלחמה, קשה לבוא עם מספרים. אנחנו מקבלים מספרים ממקורות שונים בשטח, ואז מנסים להצליב אותם. כשאנחנו מצליבים אותם, אנחנו מעדכנים את המספרים, ונמשיך לעשות את זה ככל שזה יתקדם. ברקע שהסכסוך יסתיים יהיו לנו את הנתונים המדויקים ביותר".

הפופולריים