הלחץ המדיני

הכרה במדינה פלסטינית ושילוב הגוף הפוליטי של חמאס: תוכנית שרי החוץ הערבים והאמריקנים ל"יום שאחרי"

תוכנית שרי החוץ הערבים והממשל האמריקני ל"יום שאחרי"
העיתון הלבנוני אל-אח'באר פרסם מסמך שגובש בין הפורום של מצרים, האמירויות, סעודיה, ירדן, קטר והרשות הפלסטינית, לבין הממשל האמריקני וכולל בתוכו את השלבים להגעה לחלופה שלטונית ברצועת עזה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עזה, תקיפות בעזה, ישראל במלחמה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

העיתון הלבנוני אל-אח'באר פרסם היום (שבת) פרטים מתוך מסמך שגובש כביכול בהסכמה בין הפורום של ששת שרי החוץ הערבים - מצרים, האמירויות, סעודיה, ירדן, קטר והרשות הפלסטינית - לבין הממשל האמריקני בנוגע ל"יום שאחרי" המלחמה בעזה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

המסמך מתחלק לשני שלבים, שתלויים אחד בשני מבחינת המטרות שנועדו להשיג. זאת, כאשר השלב הסופי כולל פירוק הזרוע הפוליטית והזרוע המדינית של חמאס, החלפת את השלטון שלו בעזה בשלטון של הרשות הפלסטינית - ושילוב הגוף הפוליטי של ארגון הטרור באש"ף.

השלב הראשון בתוכנית שרי החוץ הערבים והממשל האמריקני ליום שאחרי:

  1. צורך "דחוף" להגיע להפסקת אש בעזה
  2. מילוי הדרישות להכרה בינלאומית במדינת פלסטין
  3. הסכמה ישראלית לחזרת הרשות הפלסטינית לעזה
  4. שחרור החטופים הישראלים ושחרור האסירים הפלסטינית מבתי הכלא של ישראל במסגרת עסקה
  5. הקמת ממשלה פלסטינית טכנוקרטית, א-פוליטית, לצד וועדת טכנוקרטים לשיקום עזה בייפוי כוח של מדינות ערב

השלב השני בתוכנית שרי החוץ הערבים והממשל האמריקני ליום שאחרי:

  1. השקת תהליך שלום כולל נורמליזציה עם סעודיה
  2. שיקום רצועת עזה
  3. חזרה למשא ומתן בסוגיות הסדר הקבע
  4. המרצת אש"ף, ופיוס פנים פלסטיני הכולל פירוז ושילוב מחדש של חמאס

בתוך כך, הלחץ האמריקני על גיבוש תוכנית "היום שאחרי" ברצועת עזה התגבר משמעותית מאז כשלו הנסיונות בקהיר לגבש עסקת חטופים. היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן אמר שיעסוק בנושא בהרחבה בעת ביקורו בישראל, כך פורסם ביום חמישי בכאן חשות. בממשל האמריקני טענו: "אחרי שישראל חזרה לפעול בפעם השנייה והשלישית באותו מקום, זאת מציאות שמוכיחה כי צריך אלטרנטיבה שלטונית לחמאס בעזה". 

התוכנית של חיזבאללה לתגובה על פעילות צה"ל ברפיח

עורך העיתון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם חיזבאללה, איבראהים אל-אמין, שירטט הבוקר במאמרו את התכנית של השלוחות במחנה הפרו-איראני להתמודד עם המערכה הישראלית ברפיח תחת הכותרת "התשה מדממת מעזה, עבור בלבנון ועד לתימן".

במאמרו כתב כי המשימה היום מבחינתם נועדה לגרום לישראל לחזור לשולחן המשא ומתן כשהיא מתחננת להסכם ומוכנה לשלם מחירים כבדים ממה שהייתה אמורה לשלם בעבר. לדברי אל-אמין, סבב הלחימה החדש מתבסס על רמה שונה לגמרי של תיאום במישור של פעילות הארגונים בעזה או במישור של חזיתות הסיוע מחוץ לזירה הפלסטינית.

לדבריו, ננקטו כל הצעדים שמאפשרים את תנועת הכוחות של חיזבאללה בחלק הקדמי ואת גיוון היכולות שנוטלות חלק בלחימה אחרי ההחלטה להכניס אמצעי לחימה חדשים - הן רקטות או כטב"מים חמושים, והן כטב"מים מתאבדים.

אל-אמין ציין כי מה שאירע בשבועיים האחרונים הוא ניסוי ראשוני לתכנית החדשה. "לחיזבאללה יש רשימה של יעדים מרכזיים ואחרים חדשים שכוללים עשרות מטרות רגישות, בין אם מדובר במטרות מסורתיות או כאלו שקשורות לזירת הקרב כעת", אמר.

הפופולריים