דובר צה"ל התנצל על פרסום חקירת המחבל שחטף את מתן צנגאוקר, לאחר שלא עדכן את המשפחה: "טעות אנוש"

משפחת החטוף לא עודכנה על פרסום חקירת המחבל שחטף את בנם
אמש פורסם תיעוד בדיילי מייל של אב ובן שחדרו לקיבוץ ניר עוז וסיפרו כיצד הם חטפו צעירים מהקיבוץ, בהם מתן צנגאוקר. הגרי התנצל בפני המשפחה שלא עודכנה על פרסום החקירה: "זו טעות שנולדה כתוצאה מכך שאנחנו נמצאים במערכה עולמית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
באדיבות המשפחה
צילום: באדיבות המשפחה

דובר צה"ל דניאל הגרי התייחס היום (שישי) בהצהרה על מבצע חילוץ גופות של שלושה חטופים בג'באליה לתיעוד שפורסם אמש בעיתון ה"דיילי מייל" הבריטי מחקירת מחבל, שחטף את מתן צנגאוקר. הגרי התנצל בפני המשפחה לאחר שלא עודכנה בפרסום החקירה. לטענת הגרי, "מדובר בטעות אנוש". 

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

הסרטון בו מספר המחבל כיצד היה שותף לחטיפת מתן צנגאוקר:

במהלך חקירתו סיפר המחבל עבדאללה ראדי בן ה-18 שהוא מצא "קיבוצניק" בשם מתן שהתחבא בין העצים. הוא ביקש ממתן ללכת לבית שלו ומתן הביא לו נוטלה, קולה ומים. בהמשך סיפר שמחבלים נוספים הגיעו למקום וחטפו את מתן בגי'פ לעזה.

הגרי אמר: "באחת החקירות נאמר שמו של החטוף מתן צנגאוקר בן ה-24 אשר נחטף מניר עוז יחד עם בת זוגו אילנה, המידע שנאמר בחקירה לא הוצג למשפחתו של מתן טרם הפרסום בגלל טעות אנוש, אתמול תחקרנו את הטעות הזו לתוך הלילה והבוקר גם דיברתי עם עינב אימו של מתן ועם ירון אביב והתנצלתי באופן אישי בפניהם".

דובר צה"ל הסביר: "הטעות הזו קרתה בתום לב. זו טעות שנולדה כתוצאה מכך שאנחנו נמצאים במערכה עולמית על מנת לא לאפשר לעולם לשכוח את מה שקרה ב-7 באוקטובר, ולצד הדבר הזה, החובה שלנו היא להקפיד ולוודא שהמשפחות הן הראשונות שיודעות שכל המידע שעולה באשר ליקיריהן מוצג להם קודם כל ורק לאחר מכן נמסר לתקשורת משם לציבור".

בין היתר, האב והבן העידו בחקירות כיצד עברו בית-בית, תקפו מינית ורצחו: "אחת צרחה ובכתה... אבא אנס אותה, אז אני ואז בן-דודי. אבא אז הרג אותה". ראדי, אב ל-7 ואיש הזרוע הצבאית של חמאס, נעצר בעזה בחודש מרץ ותיאר בחקירה כיצד נכנס עם בנו לקיבוץ ניר עוז. בלא להביע חרטה, אמר: "בכל בית בו מצאנו מישהו, או הרגנו אותם או חטפנו אותם. בבית הראשון מצאנו אישה ובעלה, ירינו והרגנו אותם... הם היו בשנות ה-40 המאוחרות לחייהם".

ראדי אז המשיך והודה כי אנס אישה אחת: "היא צעקה, היא בכתה, עשיתי את מה שעשיתי, אנסתי אותה. איימתי עליה עם הרובה להוריד את בגדיה. אני זוכר שהיא לבשה מכנס ג'ינס, זהו בערך. איני יודע מה קרה לה, הייתי שם ל-15 דקות ואז עזבתי".

הפופולריים