"קלע דוד", נגמ"ש הנמר ו"מפעל המטרות": אלה הזוכים בפרס ביטחון ישראל 2024

"קלע דוד" ונגמ"ש הנמר: הזוכים בפרס ביטחון ישראל 2024
שר הביטחון יואב גלנט הכריז על הפרויקטים הזוכים בפרס, שיוענק במעמד נשיא המדינה, הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון בחודש הבא בבית הנשיא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יירוט טילים
צילום: משרד הביטחון

שר הביטחון יואב גלנט הכריז היום (רביעי) על הפרויקטים הזוכים בפרס ביטחון ישראל לשנת 2024: מערכת "קלע דוד", נגמ"ש הנמר, פרויקט "מפעל המטרות" ואחרים. הפרס יוענק במעמד נשיא המדינה, שר הביטחון, הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון ב-18 ביוני בבית הנשיא. 

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

נגמ"ש הנמר

הפרס יוענק למנהלת המרכבה והרק"מ, מנת''ק, במשרד הביטחון, למחלקת אמל''ח ולחט"ל בזרוע היבשה, לחטיבות גולני וגבעתי ולפורום יצרני המרכבה בהתאחדות התעשיינים, על פיתוח ויצור נגמ''ש הנמר, פרי פיתוח ישראלי, אשר הותאם לצרכנים המבצעיים הייחודים של צה''ל, ושינה את האופן בו צה''ל תמרן במלחמת חרבות ברזל. נגמ"ש הנמר מפיתוח משרד הביטחון אפשר הגעה להישגים מבצעיים משמעותיים, שמר על חייהם של חיילי צה''ל ומפקדיו והשפיע באופן ישיר על הלחימה. הנמר משלב טכנולוגיה מתקדמת ופורצת דרך והוא תוצאה של עבודה ושיתוף פעולה ארוך שנים בפיתוח, ייצור והטמעה של משרד הביטחון, צה"ל והתעשיות הביטחוניות.

נגמ"ש הנמר

מערכת ההגנה האווירית "קלע דוד"

הפרס יוענק למנהלת חומה במפא''ת שבמשרד הביטחון, לחיל האוויר, חברת רפאל, חברת אלביט מערכות והתעשייה האווירית, באמצעות חטיבת 'אלתא', על פיתוח, ייצור והפעלה של מערכת הנשק ''קלע דוד''. מערכת "קלע דוד" מספקת הגנה ארצית מפני טילים ורקטות לטווח בינוני וטילי שיוט. המערכת מאפשרת יירוט כשכבת הגנה מפני רקטות תלולות מסלול, טילי קרקע קרקע משפרי דיוק וטילים מדויקים. פיתוח מערכת ''קלע דוד'' מתבצע כבר יותר מעשור בהובלת מנהלת חומה במפא''ת, בשיתוף עם הסוכנות האמריקנית להגנה מטילים MDA. במהלך מלחמת חרבות ברזל הופעלה המערכת על ידי לוחמי ההגנה האווירית של חיל האוויר, יירטה עשרות רקטות, הגנה והצילה חיי רבים.

"מפעל המטרות"

הפרס יוענק לחיל האוויר, לאגף המודיעין ולאגף התקשוב על פרויקט מיכון מפעל המטרות של צה''ל. במסגרת הפרויקט פותחו יכולות הצגת מידע משותפות בין זרועות צה''ל ופותחה אלגוריתמיקה ובינה מלאכותית, לטובת תכנון והכנת מטרות לתקיפה. במהלך מלחמת חרבות ברזל אפשר פרוייקט שיפור משמעותי באפקטיביות התקיפה והסיוע הצמוד של חיל האוויר לכוחות היבשה המתמרנים.

הפרס יוענק גם למוסד, לחברת רפאל ולחיל האוויר על פרויקט המגלם בתוכו חדשנות טכנולוגית ותעוזה מבצעית פורצת דרך ויוצאת דופן, בעל תרומה אסטרטגית משמעותית ויחודית לביטחון המדינה.

פרס יוענק ליחידת המו"פ במפא"ת שבמשרד הביטחון, לאגף המודיעין וזרוע האוויר בצה"ל, שב"כ וחברת "אלביט מערכות", על פיתוח יכולת פורצת דרך וייחודית מבחינה טכנולוגית, אשר יצרה דיסיפלינה חדשה בתחום המודיעין. השימוש המבצעי במערכת מביא במישרין ובדגש על מלחמת 'חרבות ברזל׳ להישגים ערכיים בתרומתם להתמודדות צה''ל עם אתגרי שדה הקרב ולהשגת עליונות מודיעינית.

ועדת פרס ביטחון ישראל החליטה גם להעניק פרס מפעל חיים לי', איש המוסד, על פעילותו במהלך שלושה עשורים במוסד. במסגרת עבודתו, י' חתום על פיתוח מערכות טכנולוגיות ייחודיות וחדשניות פורצת דרך, אשר תרמו באופן משמעותי ליכולת המבצעית של מדינת ישראל.

 

הפופולריים