הערב - קבינט המלחמה

'מנהיגות מקומית' עם הגנה של צה"ל: החלופה של גלנט ליום שאחרי חמאס

'מנהיגות מקומית' עם הגנה מצה"ל: החלופה של גלנט לחמאס
צוות המו"מ יגיע לדיון הקבינט • גלנט: לא נקבל שלטון של חמאס בסיום המלחמה, מקדמים חלופה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חמאס טרור עזה
צילום: אי-פי

אחרי נאום ביידן, צוות המשא ומתן יגיע לדיון קבינט המלחמה הערב. זה כולל גם את האלוף במילואים ניצן אלון, שאינו מוזמן לכל הישיבות של הקבינט. בתוכנית בנימיני וגואטה בכאן רשת ב פורסם היום (ראשון) כי קבינט המלחמה צפוי לדון גם בהצעה להתחיל בפיילוט של חלופה לשלטון חמאס, המכונה "בועות הומניטריות".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מדובר בכמה שכונות בצפון הרצועה שאליהן יוזרם סיוע, וישראל תעבוד עם "מנהיגות מקומית" באותן שכונות. לפי מקורות המעורים בנושא, צה"ל הוא שאמור לספק הגנה לאותן שכונות, לפחות בהתחלה, כדי שחמאס לא ישתלט עליהן. מדובר ביוזמה של מערכת הביטחון באישור שר הביטחון גלנט, שאותה יעלה היום להצבעה ויציע להחיל אותה באופן מיידי תחילה בצפון הרצועה.

מטרתה של התוכנית היא לתת לאוכלוסייה המקומית לנהל את עצמה תחת אבטחה של צה"ל. לפיה, צה"ל יטהר את השטח ממחבלים, ולאחר מכן יעזוב את המקום ויאבטחו אותו מרחוק כדי למנוע את חזרתם. לאחר מכן, ישראל תאפשר הגעה של משאיות סיוע הומניטרי בתיאום עם גורמים בינלאומיים – שיעבירו את הסיוע לגורם מקומי שיהיה אחראי על החלוקה. במקביל, צה"ל ימנע הגעה של חמאס למקום.

שר הביטחון יואב גלנט ביקר קודם לכן בפיקוד הדרום והתייחס לרצועת עזה ביום שאחרי: "בכל תהליך סיום של המלחמה לא נקבל את שלטון החמאס. אנחנו מקדמים חלופה שלטונית לחמאס שבמסגרתה נבודד אזורים, נוציא את אנשי החמאס ונכניס כוחות אחרים שיאפשרו שלטון אחר".

גורמי ביטחון אמרו ל"כאן חדשות" כי תיבחן האפשרות לתת לגורמים מקומיים בעזה כלי נשק להגנה עצמית כדוגמת אקדחים, בהתאם לצורך. ישראל עשתה ניסיון להחיל את הפיילוט בשכונת זייתון בעבר, ואף יצרה קשר עם גורמים מקומיים ומשפחות פשע כמו משפחת דורמוש - אולם המהלך לא יצא אל הפועל לאחר שחמאס פגע באלו שהסכימו לשתף פעולה עם ישראל.

עיתון הטלגרף הבריטי פרסם אתמול כי תוכנית ישראל סודית לשכנוע חמולה עזתית לקחת את השליטה ברצועת עזה נכשלה, לאחר שחמאס הוציא להורג את ראשה. על פי מקור ישראלי, נעשה ניסיון לפני כחודשיים לעודד את חמולת דורמוש ליטול את ההנהגה מחמאס, אך ארגון הטרור נכנס למתחם החמולה, ערף את ראשו של מנהיגה ולמחרת כל החמולות הכריזו יחד על תמיכה בארגון הטרור.

במערכת הפוליטית הגיבו בעקבות ההצעה הישראלית לעסקת חטופים שחשף שלשום נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיר את המתווה ככזה ש"מאפשר לישראל לשמור על עקרונותיה", השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' תקפו ואיימו בפרישה מהממשלה: "זו עסקה מופקרת, שמהווה ניצחון לטרור"; "לא לשחרור סיטונאי של מחבלים שישובו חלילה לרצוח יהודים".

 

 

 

 

הפופולריים