רגע לפני הדיון בבג"ץ - המדינה תשפר את תנאי האסירים מעזה

רגע לפני הדיון בבג"ץ - המדינה תשפר את תנאי האסירים מעזה
העתירה שהוגשה בנושא סגירת "שדה תימן" טוענת כי מתקיימים בו עינויים ותנאים לא הולמים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שדה תימן
צילום: .

המדינה הודיעה היום (רביעי) על "רפורמה" במתקן הכליאה "שדה תימן", שנטען כי מתקיימים בו עינויים ותנאים לא הולמים; זאת לפני הדיון בבג"ץ בעתירה הדורשת לסגור המקום. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בהמשך לכך, הוחלט על צעדים במטרה לשפאר את תנאי כליאתם ובהם:

  • הקמת מתחם כליאה חדש במחנה "עופר" ששודרגו בו תשתיותיו.
  • ריווח מתקני הכליאה: זאת על ידי קליטת כ-200 אסירים ופיזורם בין מתקני כליאה וכן ריווח "שדה תימן" כך שישארו בו 200 אסירים במקום כ-700. 
  • שדרוג המתקן הרפואי על ידי הקמת מתחם חדש.

כחלק מאותה רפורמה, תוקם ועדה מייעצת בעניין תנאי כליאתם ומי שיעמוד בראשה יהיה אלוף במיל' אילן שיף. חבריה הנוספים יהיו: אלוף במיל' איתן דנגוט, תא"ל במיל' נחמן אש, תא"ל במיל' מיקי בראל ואל"מ במיל' פנינה שרביט ברוך. בין סמכויות הוועדה: בחינת תנאי הכליאה של העצורים מרצועת עזה תוך הרשאת כניסה למתקנים שבאחריות צה"ל.

לפי כשבועיים, הגישה האגודה לזכויות האזרח עתירה לבג"ץ הדורשת לסגור את מתקן הכליאה "שדה תימן" בנגב, שם על פי הטענות מוחזקים עצורים בתנאים קשים. השופטת דפנה ברק ארז קבעה דיון דחוף בעתירה שיתקיים בפני ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון השופט עוזי פוגלמן והשופט עופר גרוסקופף.

מחנה שדה תימן מופעל על ידי צה"ל כמתקן לכליאת חשודים "כלוחמים בלתי חוקיים" מאז תחילת המלחמה, ועל פי טענת התנועה מוחזקים בו כאלף עצורים במתקנים דמויי מכלאות, ללא מיטות או כל ציוד אחר.

"עדויות על הנעשה במתקן חשפו מציאות בלתי נתפסת של ניתוחים שבוצעו ללא הרדמה", נטען באגודה. "החזקת עצורים ימים על ימים בתנוחות מכאיבות ובאיזוק שהובילו לכריתת איברים, כיסוי העיניים לתקופות ארוכות, גם בזמן מתן טיפול רפואי ועשיית צרכים, החזקת חלק מהעצורים עם חיתולים, מכות והתעללויות".

הפופולריים