מבצע החילוץ

"באנו לחלץ אתכם, תהיו רגועים": תיעוד רגעי חילוץ החטופים מתוך בית בלב נוסייראת

"באנו, תהיו רגועים": תיעוד חילוץ החטופים מלב נוסייראת
בתיעוד ממצלמות הקסדה - נראים הלוחמים כשהם פורצים אל תוך הבית, ולאחר מכן לחדר שבו הוחזקו אלמוג מאיר ג'אן, שלומי זיו ואנדרי קוזלוב תחת אש כבדה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוברות המשטרה
דוברות המשטרה צילום: תיעוד חילוץ החטופים ממצלמת לוחם הימ"מ

המשטרה ושב"כ התירו לפרסם הערב (שני) את התיעוד ממצלמות הקסדה של לוחמי ימ"מ והיחידה המבצעית של שב"כ מהפעילות שבה חולצו אלמוג מאיר ג'אן, שלומי זיו ואנדרי קוזלוב מהשבי ביום שבת. בתיעוד, נראים הלוחמים כשהם פורצים לתוך הבית במחנה נוסייראת ולאחר מכן לחדר שבו שהו השלושה, תחת אש כבדה.

תיעוד חילוץ שלושת החטופים בשבת האחרונה

מוקדם יותר היום, דובר צה"ל פרסם מספר תיעודים נוספים מהמסוק שחילץ את שלושת החטופים מרצועת עזה. בנוסף, שלושתם שוחררו היום מבית החולים שיבא. נועה ארגמני, שחולצה גם היא באותו המבצע, צפויה להישאר גם הלילה באיכילוב לצד אמה ליאורה - שמאושפזת בבית החולים עם סרטן בשלב מתקדם.

תיעוד שלושת החטופים עולים למסוק החילוץ:

אנדרי אלמוג ושלומי הוחזקו יחד בדירה בלב שכונת נוסייראת שבמרכז הרצועה. במבצע חולצה גם נועה ארגמני מדירה באותה השכונה, בה שהתה לבדה. הארבעה נחטפו ממסיבת נובה ליד רעים ב-7 באוקטובר. החילוץ התבצע על ידי לוחמי ימ"מ ושב"כ. במהלך החילוץ נפל פקד ארנון זמורה, מפקד ולוחם בימ"מ - והמבצע נקרא "מבצע ארנון" על שמו.

אנדרי קוזלוב, שלומי זיו, ואלמוג מאיר ג'אן במסוק החילוץ:

אחד מאנשי צוות האוויר שאל את אחד המחולצים: "טסת פעם במסוק?", והוא השיב לו: "פעם ראשונה", איש צוות האוויר הסביר לו מה הם רואים בדרכם לתל השומר: "אז תראה זה יחסית פשוט, כמו אוטו. אתה יכול לראות את המסלולים הארוכים של נתב"ג. אתם הולכים לתל השומר, אני מניח ששם תהיה לכם קבלת פנים".

"כל הכבוד לכם", אמר איש צוות האוויר למחולצים שאחד מהם ענה לו, "כל הכבוד, תודה!", ואיש צוות האוויר השיב: "זה הדבר הכי חשוב בעולם". 

מפרטים נוספים על מבצע החילוץ עולה כי על המסוק היו לוחמי 669 ורופא, שנערכו לאפשרות כי המחלצים או המחולצים יפגעו. ההגעה למסוק הייתה אחרי המבצע המורכב שכמעט והסתבך, כאשר מחבלים פגעו בכלי רכב שבו היו החטופים. לוחמי הימ"מ הצליחו לחלץ אותם מכלי הרכב הפגוע לנגמ"ש שהגיע למקום. גם הנגמ"ש הזה נפגע, והגיע נגמ"ש נוסף ובו חיילי סיירת צנחנים לחלצם למסוק.

לאחר שחרורם מבית החולים, שלושת המשוחררים ילונו יחד במתחם משותף וייעודי עבורם. הם ימשיכו לקבל טיפול רפואי ולהגיע לבית החולים גם בהמשך, אך מצבם הרפואי מאפשר את לינתם ללא השגחה רפואית. נועה ארגמני תישאר גם הלילה לצד אמה באיכילוב. רופאיה של נועה אמרו כי היא חיונית, ומצבה יחסית טוב.

צוותי אוויר מטייסת "דורסי הלילה" לקחו חלק בהטסת החטופים מעזה, טייסת שמפעילה את מערך מסוקי היסעור. אחד הטייסים, סרן י', סיפר לכאן חדשות על השלב שאחרי ההמראה, שבו הרגיש ששלומי בוחן את הסביבה. "שאלתי אותו 'רוצה לראות את הנוף, את המדינה?' אמרתי לו, 'בוא איתי' ומפה הוא ראה הכול. חשבתי איפה הוא היה שמונה חודשים, ואיך הוא עכשיו רואה את המדינה? זה נכנס לי לראש".

ריאיון עם שני לוחמי צוות אוויר שהשתתפו בחילוץ החטופים:

הפופולריים