מבצע ארנון

פרטים חדשים: החטופים שהו בדירות עם משפחות תחת אבטחה כבדה

פרטים חדשים: החטופים שהו יחד עם משפחות תחת אבטחה כבדה
על פי גורם המעורה בפרטי מבצע החילוץ: נועה ארגמני, אלמוג מאיר ג'אן, אנדרי קוזלוב ושלומי זיו - חולצו מתוך בתים בנוסיראת, ולא ממנהרה • פרופ' פסח בביה"ח שיבא: "מצבם יציב, הם מתקשרים ובמצב רוח טוב" • מודלים ביצועיים למבצע אושרו בדרג המדיני ביום חמישי לפנות ערב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מסוק צבאי עם המשוחררים מהשבי נוחת במרכז הרפואי שיבא, יוני 2024
מסוק צבאי עם המשוחררים מהשבי נוחת במרכז הרפואי שיבא, יוני 2024 צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מפרטים חדשים על המבצע שבו שוחררו מהשבי נועה ארגמני, אלמוג מאיר ג'אן, אנדרי קוזלוב ושלומי זיו הבוקר (שבת) עולה כי החטופים הוחזקו לצד משפחות תחת אבטחה כבדה בנוסיראת. לדברי פרופסור פסח מבית החולים שיבא: "ניכר שהחטופים חוו תלאות מתלאות שונות, מצבם כרגע יציב. הם מתקשרים ונמצאים במצב רוח טוב, מתרגשים מאוד מהפגישה עם המשפחות ומשלימים את הליך הבדיקות שייקח זמן. אנחנו לא ממהרים, ועושים מה שצריך בקצב הנכון".

תיעוד מתוך רגעי החילוץ הדרמטיים

המשוחררים הוחזקו בתוך מבנים של שלוש או ארבע קומות, כאשר 200 מטרים הפרידו בין מבנה לבין. הגברים החטופים הופרדו מהמקום שבו הוחזקה נועה. הכוחות התפצלו לשתיים ופעלו במקביל, מתוך הבנה שאם יפעלו במקום אחד תהיה סכנה לחטופים במוקד השני.

הכניסה לשתי הדירות נעשתה עם מכת אש לאור יום. מתוך המבנה מחבלים פתחו באש לעבר רכב החילוץ שבו שהו לוחמי הימ"מ, וגלגליו התפנצ'רו. אחרי חיסול המחבלים, הם הצליחו לחלץ את נועה ושלושת החטופים.

הוצאתם נעשתה תחת אש רובים, מקלעים וטילי RPG. לוחמים מאוגדה 98 חברו לכוחות כדי לסייע בחילוץ. מסוקים שהגיעו למקום חילצו את החטופים וכלי הרכב למקום מבטחים - ומשם הועלו על מסוקים לשטח ישראל.

בגלל האש הכבדה, מסוק הקרב לא הצליח להנחיתו בקרבת מקום. זמן קצר לאחר מכן לוחמים נוספים הגיעו למקום ובודדו את הגזרה. משם השלושה הוכנסו לתוך כלי רכב אחר, שחילץ אותם תחת גיבוי של כוחות רבים למסוק שנחת על החוף ברצועה.

> רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

לדברי גורמי הביטחון, בדירה שבה הוחזקו שלושת החטופים היה אתגר גדול, בגלל שמדובר בהפעלת אש מורכבת. במוקד הזה נהרג ארנון זמורה, לוחם הימ"מ שחולץ תחת אש. המבצע תוכנן שבועות רבים ובו מודלים, הכנת מקרים ותגובות ותוכניות חילוץ. בחילוץ פעלו שלוש חטיבות של צה"ל, ומודיעין שהוזרם משב"כ.

מודלים ביצועיים למבצע אושרו בדרג המדיני ביום חמישי לפנות ערב, ואמ"ן קיבלו בבוקר את ההחלטה לצאת למבצע. בצה"ל אומרים שנעשו הערכות מצב ואימונים מקדימים לפני שהתוכנית אושרה.

הערכות המודיעין שקדמו לפעולה הביאו מידע לא רק על מיקומם של החטופים, אלא גם על מצבם הרפואי. בעת המבצע, מלבד ראש הממשלה בנימין נתניהו, נכחו בחמ"ל גם שר הביטחון יואב גלנט, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ובכירים נוספים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

המבצע המיוחד אושר כבר שלוש פעמים, ובוטל לנוכח תנאים מבצעיים שלא אפשרו את יציאתו אל הפועל - בשל גורמים שהיו מסכנים את חיי החטופים. הוחלט להוציא את הפעולה לדרך ככל הנראה אמש, לאחר שהבשילו התנאים, ומדד הסיכון לחטופים והכוחות היו המצומצמים ביותר.

גלנט הגיב על המבצע: "אחד המבצעים המרשימים ביותר שראיתי ב-47 שנותי במערכת הביטחון". לדבריו, המבצע נעשה בתכנון "מבריק, וביצוע שאין למעלה ממנו". "כל זרועות מערכת הביטחון - צה"ל, ימ"מ ושב"כ שיתפו פעולה כאילו הם יחידה אחת. הערכתי הגבוהה מאוד לראש השב"כ ולמפקד הימ"מ, יש לנו על מי לסמוך ויש לנו במה להתגאות", אמר.

 

הפופולריים