כאן רשת ב

"אלוהים הכין אותי למשימה - להיות חזקה ליתומים של הבן שלי"

"אלוהים הכין אותי להיות חזקה ליתומים של הבן שלי"
ללי דרעי, אימו של סעדיה יעקב שנפל בקרב ברצועת עזה, ספדה לו בתוכנית "סדר יום" ואמרה: "אין לנו יכולת להתמודד עם הרוע הזה שנופל עלינו כל יום, אם אנחנו לא זוכרים את הכלל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סעדיה יעקב דרעי
סעדיה יעקב דרעי צילום: דובר צה"ל

ללי דרעי, אימו של רס"ל במיל' סעדיה יעקב דרעי, התראיינה הבוקר (ראשון) לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב וספדה: "הוא היה כל כולו כלל, רצון לתת, מאז שהיה קטן זה כל מה שידע לעשות - לתת לאחר". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

"הוא לא רק שלי רק הוא של כל עם ישראל, לכן אני רוצה לדבר על עם ישראל קודם כל", אמרה ללי. "מאז שהוא קטן הוא היה בשבט יובל בבני עקיבא, שמטפל בילדים עם צרכים מיוחדים, הוא התייצב כל יום שבת וזה המשיך בהתנדבויות אין סוף. זה המשיך בהתחייבות שלנו בשמחת תורה, כשהוא היה בצו 8 הוא אמר הנני, כי קודם כל הכלל, זה משהו שאנחנו צריכים לזכור כל אחד מאיתנו. אין לנו יכולת להתמודד עם הרוע שנפל עלינו - אם אנחנו לא זוכרים את הכלל".

האזינו לריאיון המלא:

דרעי שיתפה: "סעדיה ועל זה הוא נפל ומשם אני שואבת את הכוחות אני צריכה להזכיר לעולם לשנן את הלמה. בן אדם שיש לו 'למה' חזק - יש לו את ה'איך'. וה' יודע כמה ה'למה' החזק שלנו יכול לתת לנו להחזיק מעמד. ב-7 באוקטובר, סעדיה עם רחלי וכל הילדים שלהם בני שנתיים וחצי שנה, הוא הלך לבית כנסת וחזר. הוא לקח את המפתחות של האוטו באמצע שמחת תורה נסע והיה 5 חודשים במילואים בצפון והבנו שהוא היה במטולה היה במקומות שירו הכי הרבה. אבל עם חיוך תמיד אמר לי ולאבו שלו אל תדאגו לי. הוא דיבר בלשון רבים אנחנו לא מפחדים למות, אנחנו לא מפחדים למות כשיש לנו משימה גדולה".

דרעי הבהירה: "הוא לא פחד למות, אבל הוא רצה לחיות. אנחנו לא מקדשים את המוות בשום פנים ואופן. הוא רצה לחיות, רצה להיות אבא, רב, ללמד, להיות בן אדם משמעותי. הוא היה בן אדם משמעותי אז הוא חזר הביתה ובחודשיים הוא ממש ניצל כל רגע להיות עם הילדים שלו עם אשתו והכין אותנו לפרידה ממנו".

"הוא היה איתנו בשבועות וזאת הפעם האחרונה שראיתי אותו, למדנו ביחד", סיפרה דרעי, "יום לפני ליוויתי את היתומים של בארי וכפר עזה עם האלמנות, ולמדתי איתן על שדות החיטה כל מגילת רות ואיך החיטה יודעת שיש סערה שמתקרבת היא מתכופפת ונותנת לסערה לעבור ואלה האלמנות של בארי ועלומים כמו קמה שמתכופפת מול הסערה וקם מחדש וסיפרתי על האלמנות ולא ידעתי שכמה ימים אחרי זה שהאלמנה ויתומים של הבן שלי יהיו בשבעה של הבן שלי ואם אני לא אזדקף אני אנבול".

דרעי סיפרה כי היא כתבה ולאחר 7 באוקטובר החליפה עבודה והחלה לעבוד בעמותה של משפחות שכולות: "אנחנו דיברנו הייתי בן אדם פוליטי שכותב הרבה והחלטתי לשתוק, ולעשות והתחלתי לחפש עבודה שהיא עם הכי הרבה משמעות שיכולה להיות ואני זוכה לנהל פרויקט בעמותת חמניות למעון יתומי המלחמה. נותנים להם תמיכה חברתית ורגשית ברחבי הארץ וביום שהוא נפל הייתי בכנס בשדרות וכל היום שמעתי הרצאות איך מתמודדים עם שכול וטראומה. הוא אמר את ממש קרובה אלי כמה ק''מ ממני אמא. ה' הכין אותי לרגע שבו אני אצטרך לטפל ביתומים של הבן שלי ובעצמי אבל יש לנו משימה יש לכולנו יש משימה וגם לך קרן יש משימה לחזק את העם לא להחליש אותו".

דרעי סיכמה: "אנחנו צריכים למצוא באחר את החן. תמצאו חן באנשים ששומעים ממני ואני רוצה למצוא בהם חן ולחפש את זה, זאת האחדות האמיתית ועכשיו יש לי קול לצערי ורציתי לשתוק כלכך הרבה חודשים ואני לא יכולה כבר, אני חייבת לדבר. וודאות בצדקת הדרך זה נשמע מה זה האידיולוגיה הזאת אבל זה מה שמחזיק אותנו פהנ ונתינה פשוט לתת לאחר בלי לחשוב יותר מידי".

הפופולריים