הפלסטיני שתועד קשור לרכב צה"לי בריאיון: "ירו בי, היכו אותי - ואז שחררו אותי"

"החיילים היכו אותי, קשרו אותי לג'יפ - ואז שחררו אותי"
מוג'אהד עבאדי, בן 24 ממחנה הפליטים ג'נין, תועד כשהוא קשור לג'יפ צבאי במהלך פעילות מעצרים של כוחות הביטחון בג'נין בסוף השבוע. בריאיון לכאן חדשות הוא מספר: "הם נסעו קדימה ואחורה כאילו הם רוצים לענות אותי. עד עכשיו יש לי כוויות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוג'אהד עבאדי
מוג'אהד עבאדי צילום: .

הפלסטיני שתועד קשור על גבי רכב של צה"ל סיפר בריאיון לכאן חדשות: "היכו אותי לפני הקשירה לג'יפ, עד עכשיו יש לי כוויות מהחום. בסוף אמרו לי שאני לא מבוקש ושוחררתי" - כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

תמונתו של מוג'אהד עבאדי, בן 24 ממחנה הפליטים ג'נין, הפכה למוכרת בסוף השבוע כשנראה קשור על גבי רכב של צה"ל במהלך פעילות מעצרים של כוחות הביטחון בג'נין. בתיעוד שהופץ ברשתות החברתיות הוא נראה קשור לחלק הקדמי של ג'יפ הנוסע ברחובות העיר. בריאיון תיאר עבאדי מה קרה בשעות שלפני התיעוד.

לדבריו,  בשעה 09:00 בבוקר הוא קם אחרי שישן בבית של דודו. "כשהחלה פעילות צה"ל באזור ניסיתי לצאת מהבית והיה ירי כבד מאוד וישיר, ירי משוגע, ובירייה הראשונה נפצעתי בכתף. כשאני פצוע ניסיתי לחזור פנימה לבית ולא הצלחתי בגלל הפציעה, היה שם ג'יפ שלנו והתחבאתי מאחוריו".

תיעוד התקרית:

 

לדברי עבאדי, גם כשהתחבא מאחורי הג'יפ נורה ברגלו. החיילים שהיו בקרבת מקום אמרו לו בערבית לצאת מהג'יפ ולאחר שאמר להם שאינו יכול בגלל הפציעה, נאמר לו: "או שתצא או שתמות".

עבאדי סיפר כי לאחר שיצא היכו אותו ארבעה חיילים: "הדבר הראשון שעשו זה להכות אותי בראשי, בפניי, תפסו ברגל שלי הפצועה, תפסו אותי בפעם השנייה וקשרו אותי לג'יפ. הוא נסע קדימה ואחורה כאילו הוא רוצה לענות אותי, והיה חם מאוד, אף אחד לא יכול היה לגעת בג'יפ, עד עכשיו יש לי כוויות מהחום".

עבאדי מתאר כי עוד טרם הנסיעה צילמו אותו ושאלו לשמו. לדבריו, הוא נסע כשהוא קשור במשך כמה דקות עד שהגיע לבית אחר שבו היו כוחות ועצורים נוספים. שם נאמר לו שהוא אינו מבוקש וביקשו מאמבולנס פלסטיני להגיע ולקחת אותו. 

דובר צה"ל: "ההתנהלות אינה עולה בקנה אחד עם פקודות צה"ל"

עבאדי אכן שוחרר ואושפז בבית החולים אבן סינא בעיר. הוא נפצע מירי בכתף וברגל, סובל מקריעות בגידים ובעיות בעצבים. הוא צפוי להיות מאושפז בבית החולים למשך כארבעה חודשים. עבאדי לא נעצר בעבר על ידי ישראל ולא היה מבוקש על ידי הכוחות, והיעד של הכוח היה ככל הנראה בדירה שבה ישן. 

התיעוד של עבאדי הודהד בעולם. בכלי התקשורת בעולם הערבי השתמשו בו כדי לומר שישראל משתמשת בפלסטינים כמגן אנושי, ודובר מחלקת המדינה האמריקנית כינה את המעשה "מזעזע", ואמר כי ישראל צריכה לחקור במהירות ולהעמיד את האחראים לדין.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך פעילות מבצעית למעצר מבוקשים בואדי בורקין מחבלים ירו לעבר כוחות צה"ל, שהגיבו בירי. במהלך חילופי האש, נפגע אחד מהחשודים בירי ונעצר. החשוד נלקח על ידי הכוחות כשהוא קשור על גבי הרכב, בניגוד לפקודות ולנהלים. ההתנהלות הנראית בסרטון אינה עולה בקנה אחד עם פקודות צה"ל והמצופה מחייליו. החשוד הועבר לקבלת טיפול רפואי על ידי הסהר האדום. האירוע מתוחקר ויטופל בהתאם".

הפופולריים