המרוץ לגרעין

גלנט הזהיר את ארה"ב: זיהינו שינויים ביכולת של איראן להתקדם לפצצה

גלנט הזהיר: זיהינו שינויים ביכולת של איראן להתקדם לפצצה
האזהרה של גלנט לארה"ב מגיעה בשל שינויים שהבחינו בהם בקהילת המודיעין. דובר צה"ל התראיין אתמול לכלי תקשורת ערבי: "איראן היא זו שנמצאת מאחורי הקלעים ורוצה הסלמה באזור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז, איראן. נתנז
צילום: אי-פי

שר הביטחון גלנט הזהיר את ארה"ב בנוגע לאיום הגרעין האיראני, לפיו הזמן הולך ואוזל, אינו רק בגלל ההתקדמות האיראנית בתחום העשרת האורניום, אלא גם בשל שינויים שהבחינו בהם בקהילת המודיעין בקבוצת הנשק, התקן שמאפשר להרכיב את האורניום המועשר וליצור פיצוץ. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בקרוב יכונס הפורום האסטרטגי המשותף של ישראל וארה"ב המכונה "לשם" ועוסק באיום הגרעין האיראני. מדובר בפגישות של השר דרמר, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל הנגבי, ובכירים נוספים במערכת הביטחון בוושינגטון, שתוכננו כבר ביום חמישי - אך הכינוס נדחה למועד מאוחר יותר וזאת לאחר דיווחים על ביטול הכינוס בשל הסרטון של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקר את עיכוב משלוחי הנשק מארה"ב. 

בתוך כך, המיליציות העיראקיות המזוהות עם איראן טוענות שתקפו לפנות בוקר, באמצעות כטב"ם, מטרה חיונית בעיר אילת. דניאל הגרי, דובר צה"ל התראיין אתמול לערוץ אל-ערביה והתייחס למיליציות והארגונים שאיראן עומד מאחוריהם ובראשם חיזבאללה: "המטרה שלנו היא לפגוע בחיזבאללה - לא באזרחים בלבנון, חיזבאללה לצערנו מתחבא בין העם הלבנוני. אנחנו רוצים להבטיח שגבולותינו יהיו בטוחים, ונפעיל את כל המאמצים על מנת להגשים זאת. העם הלבנוני צריך להאשים את נסראללה ולשאול אותו למה הוא רוצה את ההרס הזה בלבנון? איראן היא זו שנמצאת מאחורי הקלעים ורוצה הסלמה באזור".

ביום שלישי האחרון, ראש מערך הסייבר הלאומי גבי פורטנוי אמר בכנס שבוע הסייבר כי "איראן תוקפת בסייבר גם את בעלות בריתה". לדבריו של פורטנוי, "מאז 7 באוקטובר הרחיבה איראן את מתקפותיה על ישראל ובכלל זה וחצתה קווים אדומים הומניטריים, אשר גורמים נזק עולמי לאזרחים חפים מפשע". לדברי פורטנוי בנאום הפתיחה בכנס השנתי באוניברסיטת תל אביב, בין המדינות שאיראן תוקפת נמנות: "סעודיה, עומאן, קנדה, ארצות הברית, איחוד האמירויות, הודו, בריטניה, גרמניה, אוסטרליה, אוסטריה".

"זיהינו שאיראן תוקפת את בעלות בריתה ומדינות נוספות למטרות גניבת מידע וגרימת נזק לשירותים דיגיטליים. המידע שנגנב ממערכות ממשלתיות משמש לאחר מכן לטרור סייבר איראני," אמר פורטנוי בכנס. "תוקפנות הסייבר האיראנית היא בעיה בין-לאומית, ולא רק ישראלית ולכן הפתרון צריך להיות בין-לאומי".

הפופולריים