חיילי צה"ל שעשו שימוש ברכבם לפעילות מבצעית וניזוקו - נותרו ללא פיצוי

לוחמים שהשתמשו ברכבם לפעילות מבצעית וניזוקו - לא יפוצו
אלפי חיילי מילואים שעשו שימוש ברכבם הפרטי לצרכי הצבא בגלל מחסור בכלי רכב נאלצים לשלם מכספם על התיקונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התכתובות עם משרד הביטחון והקרן לסיוע
התכתובות עם משרד הביטחון והקרן לסיוע צילום: ללא

פרסום ראשון: אלפי חיילי מילואים שעשו שימוש ברכבם הפרטי לצרכי הצבא, כולל לצרכים מבצעיים ובגלל מחסור בכלי רכב או ציוד, ושרכבם נפגע - אינם מפוצים על ידי המדינה ונאלצים לשלם מכספם הפרטי על תיקונים. כך גם על כל רכוש פרטי שנפגע ונעשה בו שימוש על ידי הלוחמים לצרכי הצבא. כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית "קובן ואסנהיים" בכאן רשת ב. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי 

באחד המקרים, לוחמים ששירתו במילואים במלחמה במשך כמה חודשים בחטיבת עציון השתמשו ברכב פרטי ליציאה לפעילות מבצעית, בשל מחסור בכלי רכב צבאיים כחלק משגרה. באחד הלילות הוקפצו כוחות הגזרה בשל ירי באחת החוות.

אליה ויינברג, לוחם במילואים, יצא עם עם לוחמים נוספים ברכבו בדרך לחווה. תחת הלחץ הוא פגע ברכב אחר, והנזק נאמד בסכום של כ-11 אלף שקלים, אלא שהוא לא זכה לפיצוי מאף גורם. גם מפקד הגדוד שלו ציין כי השימוש ברכב נעשה "בשל מחסור בכלי רכב לנסיעות מבצעיות לרבות של צוותי הכוננות".

המג"ד הסביר כי מדובר בהוראה שלפיה ניתן יהיה לעשות שימוש בכלי רכב פרטיים של החיילים לצרכים מבצעיים ובפרט הוגדר כי צוות הכוננות ישתמש ברכב פרטי במקרה של הקפצה לאירוע. 

לאחר הפנייה למשרד הביטחון, נמסר לחייל בכתב מהנציגה: "אני כמשרד הביטחון לא יכולה לקחת אחריות על רכב אזרחי שפגע במישהו אחר. אין לי קונסטלציה חוקית לעשות זאת. זה לא ינחם אותך אבל היו במלחמה אלפי מקרים כאלה בהם נלקח רכוש פרטי לשימוש כזה או אחר בצבא בשל מחסור, גם רכבים, וכולם מקבלים מאיתנו את אותו המענה".

עוד נכתב כי המסמך (מכתב המג"ד) "אינו ראייה לגיוס הרכב, כשרכב מגויס יש לו צו 8 כמו לאיש מילואים ויש לכך השלכות משפטיות רחבות, לצערי לא נוכל לסייע בנסיבות. עליך לתבוע את המזיק בהליך אזרחי רגיל ככל אירוע שבו מעורב רכב אזרחי בתאונה".

מקרן הסיוע נמסר לחייל: "בקשתך לסיוע נדחתה עקב אי עמידה בקריטריונים בהתאם למדיניות. לא ניתן שיפוי עבור תיקון הרכב".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מדובר ברכבים שלא גויסו לצה"ל באופן רשמי אלא שימשו את היחידה בהתנדבות. על כן, לצערנו, לא יוכלו בעלי הרכבים לקבל פיצוי במסגרת הכללים הקבועים בחוק רישום ציוד וגיוסו. עם זאת, הטענות הפרטניות יבדקו בניסיון לסייע למשרתי המילואים. במידה שהרכב אכן גויס על פי חוק, יש לו זכות לפיצוי ממשרד הביטחון".

הפופולריים