תיעודים

המבצע בשג'אעיה יימשך כמה שבועות: בין המטרות - מידע שיאפשר השבת חטופים

בין מטרות המבצע בשג'אעיה - מידע שיאפשר השבת חטופים
המבצע החל לאחר שחמאס פעל בשכונה באמצעות חלוקת מזון לאוכלוסייה והקמת שירותים מוניציפליים. למרות המחלוקות בשאלת "היום שאחרי", צה"ל חיסל עד כה יותר מ-50 מחבלים, ואיתר מסמכים וממצאים שיסייעו בהבנה מה עלה בגורל חטופים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבצע צה"ל בשג'אעיה
מבצע צה"ל בשג'אעיה צילום: צה"ל

צה"ל התיר היום (ראשון) לפרסום על פעילות הכוחות במבצע הקרקעי שהחל בשכונת שג'אעיה שבצפון הרצועה. זו הפעם השלישית שצה"ל פועל קרקעית בשג'אעיה, ממנה יצאו בתחילת חודש ינואר. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
רשימת הנופלים והנופלות מתחילת המלחמה

היציאה למבצע בשג'אעיה

חטיבה 7 של השריון יחד עם חטיבת הצנחנים, תחת אוגדה 98, יצאו ביום חמישי האחרון במבצע ממוקד נגד תשתיות חמאס בשכונת שג'אעיה בשצפון רצועה עזה. המבצע התחיל לאחר שגורמי מודיעין צבאיים ושב"כ זיהו שחמאס החל לשקם את שליטתו בשכונה, כמו שירותים מוניציפליים שנתן ארגון הטרור לאוכלוסייה, שהיה גם אחראי על חלוקת מזון.

פעילות הכוחות במרחב

המבצע צפוי להימשך מספר שבועות, לאור העובדה שבצה"ל לא מוכנים לאפשר לחמאס לשלוט ברצועה. זאת למרות המחלוקות בדרג המדיני, שטרם קיבל החלטה בסוגיית "היום שאחרי" המלחמה, ומי ישלוט ברצועה בתום מיטוט שלטון חמאס.

לפי צה"ל, המשימה העיקרית בפשיטה, הינה לפגוע במחבלים - מעל ומתחת לאדמה. גורמים בצה"ל כבר הצהירו על הישגים משמעותיים במתחמים תת-קרקע, שטרם הותרו לפרסום. הגעת הכוחות אל הפירים והמנהרות בשכונה, התאפשרו בשל חקירות מחבלים שנשבו מעזה. לדברי צה"ל, למרות שהיו שם בעבר, מתגלים נכסים חשובים של חמאס, שלא היו ידועים בעבר.

המבצע העצמו

הפשיטה יצאה לדרך באור יום כאשר הכוחות נכנסו לעזה במהירות ותוך 40 דקות הגיעו לקומפלקס של בתי ספר ומרפאה, שם חמאס הקים חמ"ל מבצעי ובו התחבאו מחבלים. לפי צה"ל, ההגעה המהירה של הכוחות איפשרה להם לשים יד על מודיעין "חי", ולאתר מסמכים וממצאים מודיעיניים שיסייעו להם בהמשך, כולל מידע שיאפשר השבת חטופים, או לדעת מה עלה בגורלם.

אמצעי הלחימה

במשך ארבעת הימים של הלחימה בשג'אעייה, הבהירו בצה"ל על יותר מ-50 מפגשים בין הכוחות למחבלים. בין היתר, המפגשים היו בעיקר עם חוליות RPG, מניחי ומצמידי מטענים וצליפה. ההערכות בצה"ל הן שכ-40 מחבלים חוסלו באזור הקומפלקס של חמאס, ובהם כ-30 חוליות נ"ט, שחלקם חוסלו בתקיפות מהאוויר.

היום הכי עצים בלחימה היה יום שישי, היום השני למבצע, כאשר הכוחות נתקלו פנים אל פנים במחבלים, בזמן שסרקו מבנים, וחיסלו אותם באש טנקים וצלפים.

בנוסף, בקרבות בשג'אעיה נפלו שני לוחמים, ששמותיהם הותרו אמש לפרסום. סמל ראשון יאיר אביטן, לוחם בגדוד 890, חטיבת הצנחנים, שנהרג בהיתקלות עם מחבל שהסתתר במבנה. רס"ל במילואים יקיר שמואל טייטלבוים, איש צוות בטנק מ"פ, גדוד 77 בחטיבה 7 של השריון, שנהרג מירי צלף. 

הפופולריים