בניגוד לעמדותיו הפומביות

מאחז פונה בבנימין, גורמי ביטחון: סמוטריץ' אישר את הפינוי

מאחז פונה בבנימין, גורמי ביטחון: סמוטריץ' אישר אותו
יותר מ-70 צוותי מג"ב הגיעו לפנות את המאחז "צור הראל" • במנהל האזרחי אמרו כי מתפרעים ישראלים יידו בקבוקי תבערה ואבנים על ציר סמוך, רכבו של סגן אלוף נפגע מאבנים, הרמטכ"ל גינה את האירוע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ללא
ללא צילום: השחתה והצתות בפינוי מאחז צור הראל

יותר מ-70 צוותי מג"ב הגיעו הבוקר (רביעי) לפנות את המאחז "צור הראל" שבבנימין. גורמי ביטחון מסרו לכאן חדשות כי הפינוי אושר על ידי שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ', ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון יואב גלנט. המהלך אושר לאחר שמהמקום יצאו נערי גבעות לפעולות פשע שנאה נגד פלסטינים באזור. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי 

לפני כשנתיים, הוקם סמוך למאחז אזור חדש עם מבנים שבו התגוררו צעירים ונערי גבעות שעסקו בעיקר בחקלאות. מודיעין שנאסף על ידי גורמים ביטחוניים הצביע על כך שהגבעה הפכה "לבסיס פשיעה לאומנית נגד פלסטינים", כך על פי אותם גורמי ביטחון. כחלק מכך, נערי הגבעות שרפו מבנים ורכוש של פלסטינים. במשך שנתיים גורמי הביטחון ניסו לפנות את הגבעה, מחשש להידרדרות הביטחון באזור, אולם לא ניתן האישור מהדרג המדיני.

בתחילת חודש יוני, התרחש אירוע שלטענת הגורמים "שבר את גב הגמל", כאשר נערי גבעות מהמאחז ניסו להצית מבנים בכפר הפלסטיני ביתין הסמוך - האש החלה להתלקח ובשל כיווני הרוח, האש שינתה את כיוונה במהירות וכמעט כילתה את המאחז הסמוך גבעת אסף שנמצא בתהליכי הסדרה. במשך שעות ארוכות נאבקו הכבאים באש הגדולה תוך הקפצת כוחות כיבוי רבים. למעשה, המציתים מצור הראל כמעט וגרמו לשריפת מבנים בגבעת אסף.

בעקבות זאת, ראש המנהל האזרחי, אלוף הישאם איברהים, החליט שפינוי הגבעה הכרחי לצורך מניעת פגיעה בתושבים ישראלים. איברהים שוחח עם ראשי מועצות ביהודה ושומרון והציג להם מידע על התנהלות הנערים בגבעה, ובמוצאי שבת האחרון, מנהלת ההתישבות באחריות השר סמוטריץ' אישרה את הפינוי. כמו כן, במערכת הביטחון נערכים לפעולות תג מחיר של נערי גבעות ופעילי ימין בסוף השבוע - ועל כן יתגברו כוחות תוך שיתוף פעולה עם ראשי המועצות כדי למנוע הסלמה.

הצתות ופגיעות בכלי רכב במהלך הפינוי

במהלך הפינוי, תושבי המקום יידו אבנים על כלי הרכב של כוחות הביטחון ובמהלך כך, רכבו של סגן אלוף נפגע. בנוסף, בכבאות אומרים שצוות לוחמי אש הותקף באבנים ובצבע, מה שהוביל להשבתת משאית ממוגנת ירי. בנוסף, אחד מכלי הרכב של כוחות הביטחון במקום יצא מכלל שימוש לאחר שנפגע במכל הסולר שלו בעקבות יידוי אבנים לעברו.

הרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי, התייחס לאירוע ואמר כי "מדובר באירוע אלימות חמור, שיש להוקיע ולגנות אותו. יש למצות את הדין באופן מהיר ומחמיר עם הפורעים שתקפו את אנשי כוחות הביטחון בעת ביצוע משימתם".

חבר הכנסת צבי סוכות מהציונות הדתית הגיב על פינוי המאחז צור הראל בבנימין, בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב: "לשלוח 70 צוותי מג"ב לפינוי זה לא דבר שצריך לקרות. כל היום מדברים על זה שחסר כוח אדם בצה"ל, יש הרבה משימות, ואני חושב שבסוף לפנות כמה מבנים של יהודים זה לא מה שאמורים לעשות".

ביום חמישי האחרון, הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את תוכניתו של שר האוצר ושר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ', למאבק בהכרה במדינה פלסטינית ובהליכים נגד ישראל בבתי המשפט הבין לאומיים. עוד הוחלט במסגרת הצעה זו כי יוכשרו חמישה מאחזים בלתי חוקיים: אביתר, אדוריים, שדה אפרים, גבעת אסף וחלץ - כנגד חמש המדינות שהכירו במדינה פלסטינית אחרי 7 באוקטובר.

במהלך הדיון שהתקיים בקבינט, דרש סמוטריץ' להסדיר מיד את ההתנחלות אביתר, דבר שהביא לוויכוח בישיבה, שבעקבותיו יצאו המשתתפים להפסקה. בזמן ההפסקה קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות מצומצמת עם סמוטריץ' ועם השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר.

הפופולריים