התוכנית של סמוטריץ'

הקבינט אישר: סנקציות על הרשות הפלסטינית והסדרה של חמישה מאחזים

הקבינט אישר: סנקציות על הרש"פ והסדרה של 5 מאחזים
הצעתו של שר האוצר: הכשרת יישובים ביהודה ושומרון, בהם אביתר - כנגד חמש המדינות שהכירו במדינה פלסטינית אחרי 7 באוקטובר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הקבינט המדיני ביטחוני, בנימין נתניהו
צילום: עמית שבי, פלאש 90

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר הלילה (חמישי) את תוכניתו של שר האוצר ושר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ', למאבק בהכרה במדינה פלסטינית ובהליכים נגד ישראל בבתי המשפט הבין לאומיים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי 

על פי התוכנית יינקטו צעדים נגד הרשות הפלסטינית, יוכשרו חמישה מאחזים ביהודה ושומרון ויפורסמו מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור. 

על פי ההודעה שיצאה ממשרדו של סמוטריץ', צעדי התגובה נגד הרשות הפלסטינית יכללו ביטול אישורים והטבות שונות לבכירי הרשות הפלסטינית, הגבלת תנועה ומניעת יציאה מהארץ של הבכירים ואכיפת עבירות הסתה שלהם.

בנוסף, מדובר על גירוש בכירים, משיכת סמכויות אכיפה מהרשות הפלסטינית במדבר יהודה וביצוע אכיפה נגד הבנייה הלא חוקית במקום, אכיפה בשטחי B נגד פגיעה באתרי מורשת ומפגעים סביבתיים.

לפי הצעתו של סמוטריץ' יוכשרו חמישה מאחזים: אביתר, אדוריים, שדה אפרים, גבעת אסף וחלץ - כנגד חמש המדינות שהכירו במדינה פלסטינית אחרי 7 באוקטובר.

במהלך הדיון שהתקיים בקבינט, דרש סמוטריץ' להסדיר מייד את ההתנחלות אביתר, דבר שהביא לוויכוח בישיבה, שבעקבותיו יצאו המשתתפים להפסקה. בזמן ההפסקה קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות מצומצמת עם סמוטריץ' ועם השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר.

חלק מהשרים וכן חלק מחברי הדרג הצבאי שנכחו בפגישה הביעו התנגדות לתוכנית של סמוטריץ'. נתניהו לא הביע את עמדתו בנושא, אך הפסיק את הישיבה באופן זמני לטובת ההתייעצות המצומצמת. ארצות הברית צפויה להתנגד בחריפות למהלך.

מוקדם יותר הערב פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי לדון הערב בשחרור כספי המיסים של הרשות הפלסטינית, בצל הלחצים מצד ארצות הברית ומדינות באירופה, ולאשר החלטות לחיזוק ההתנחלויות ביהודה ושומרון.

הקבינט היה צפוי לדון בין היתר גם בהעברת כספי המיסים של הרשות דרך מדינה שלישית שאינה נורווגיה, בשל הכרתה במדינה פלסטינית.

בחודש שעבר התגלע עימות בין ישראל לארצות הברית כאשר בממשל האמריקני דרשו מישראל להעביר לרשות הפלסטינית את כספי המיסים שישראל גובה עבורם. אז פורסם בכאן חדשות כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' עיכב את העברת המיסים, בגובה של 200 מיליון שקלים. "הכסף הזה חייב לעבור לרשות הפלסטינית. אם הוא לא יועבר, זה יגרום למשבר כלכלי חריף ברשות ועלול להבעיר את השטח", הזהירו אז האמריקנים.

 

הפופולריים